MangaCZ Dnes je 22.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
28.10.2007 07:30 - Japonsko/Tradiční kultura  -  Viki
I do našich zeměpisných šířek a délek již pronikl bohulibý japonský zvyk hanami. Tento obyčej sestával v dávných dobách z pozorování právě pukajících sakurových poupat a psaní veršů oslavujících krásy přírody, v dobách současných jej pak tvoří zejména sdružování pod rozkvetlými stromy a zapíjení přírodních krás bez výraznější tvorby poezie. Málokdo v Evropě ovšem tuší, že podobnou příležitost má také na podzim, kdy se Japonci scházejí nikoli pod sakurami, ale pod javory, a věnují se momidžigari.

14.09.2007 08:00 - Japonsko/Film  -  Fanda
Historie přátelství člověka a psa je stará několik tisíc let. Po celou tu dobu byli psi našimi věrnými společníky a pomocníky. Lovili divokou zvěř, hlídali ovčí stáda ve stepích a zachraňovali nás v horách ve sněhu a mrazu. Nikdy nás neoklamali ani nepodvedli. Rozumějí nám, váží si naší péče a jsou vděční za sebemenší projev lásky. Také příběh, který vám budeme vyprávět, je o velkém a věrném přátelství japonské dívky Reiko a jejího psa Gora…

23.08.2007 06:02 - Japonsko/Tradiční kultura  -  Viki
Japonské slovo "kome" (nebo častěji s předponou, tedy "o-kome") značí zrnka syrové, nevařené rýže. Tuhle zrnkovou rýži Japonci znají v mnoha různých druzích. Navíc existuje v japonštině slovo "gohan" značící nejen rýži vařenou, ale i pokrm jako takový. Výrazy pro denní jídla, například "asagohan" pro snídani, se pak v překladu vždy pojí s rýží (snídaně je tedy "ranní rýže"). Celá tahle slovní ekvilibristika dává tušit, že rýže pronikla do japonské kultury daleko hlouběji než pouze do kuchyně.

09.07.2007 06:24 - Japonsko/Tradiční kultura  -  Viki
Japonci jsou národem, který miluje legendy a tradice. A nehovoříme ani zdaleka pouze o bájném vzniku císařské dynastie a podobných zásadních věcech, ale o návštěvách astrologů, vykladačů z ruky i o dalších všedních a dennodenních zvycích, které jsou tak trochu tajemné.

08.02.2007 09:00 - Japonsko/Autoři  -  Andrej Liška
Keďže minule sme sa zaoberali najmä tým, ako štúdio vznikalo, možno nastal čas položi? si ďalšie otázky. Tentoraz Vás teda pozvem nielen k predstavovaniu štyroch pilierov tohto kreatívneho tímu, ale dozviete sa aj, ako vnímajú svoju tvorbu samotné autorky.

15.01.2007 06:52 - Japonsko/Tradiční kultura  -  Viki
Přestože si mnozí z vás jistě sami připravují miso polévku, suši, tempuru a další japonské dobroty, občas nám v japonském menu chybí malá sladká tečka. Japonci svoje dezerty často připravují z čerstvého ovoce, nechme se tedy inspirovat a zkusme jednoduchý, zdravý a chutný ananasový salát.

28.12.2006 08:00 - Japonsko/Autoři  -  Andrej Liška
Keď sa na konci osemdesiatych rokov objavili prvé mangy pod názvom CLAMP, sotva si niekto mohol pod týmto kurióznym pseudonymom čosi predstavi?. Skrývalo sa pod ním ale shoujo vo svojej najvyššej dokonalosti. Príbehy namiešané z ingrediencií akcie, mytológie a romantiky prekvapili svojou neobyčajnou pravdivos?ou a zároveň výborne skombinovanými prvkami shoujo a shounen mangy. CLAMP sa na rozdiel od mnohých kolegov proste zaškatuľkova? nedal.


06.11.2006 06:21 - Japonsko/Tradiční kultura  -  Viki
Tenhle japonský svátek začíná, jako spousta jiných, starou čínskou legendou. Před dávnými a dávnými časy žili byli nebeská přadlena Orihime a nebeský pasáček Hikoboši. Princezna Orihime – hvězda Vega – pilně předla a Hikoboši – hvězda Altar – hlídal svá stáda a zároveň tajně pokukovali jeden po druhém, až jim Nebeský vládce dovolil se vzít. Jenže jakmile začali všechen svůj čas trávit spolu, zapomínali na svou práci. No znáte to...

24.09.2006 06:10 - Japonsko/Autoři  -  Andrej Liška
Tezukove práce zasiahli tak veľkú čitateľskú obec možno práve preto, že v nich tvorca dokázal obsiahnu? obrovskú oblas? námetov. Pokladnicu príbehov otvoril naozaj dokorán a nechal sa unies? svojou fantáziou, pričom sa nebál vyda? lovi? i do vôd mimo svoju domovinu. Na stránkach jeho komiksov teda mohli dokonca znovu oži? i dôverne známe dobrodružstvá a postavy svetovej literatúry.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.