MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonský cyberpunk za anglické peníze -- recenze Ghost in the Shell
15.07.2001 23:46  -  Série/Kokaku Kidotai

Scenerie futuristického města se nám pomalu mění před očima, lidé a dopravní prostředky proudí deštěm smáčenými ulicemi; do toho hraje podmanivá hudba. Jestli vám to připomíná Blade Runnera, tak jste na správné cestě. Pokud se Ghost In The Shell dá vůbec k něčemu přirovnat, tak je to právě filozofické noir sci-fi Ridleyho Scotta.
Hlavní problém s Ghost In The Shell jsou věci, které můžete o filmu najít na internetu - obrázky, music videa a hlavně trailer. Ze všech těchto věcí dostanete dojem, že Ghost In The Shell je akční film. Například trailer tvůrci sestříhali z několika málo akčních scén, které ve filmu najdete, a udělali tak stejnou chybu jako lidé od psychologického sci-fi Gattaca. Diváci jsou nažhaveni na razantní akci a málokdo je pak ochotný vychutnávat si filozofické úvahy a již zmíněné scény z města budoucnosti. Jestli je nutné Ghost In The Shell nějak zařadit, pak bych jej označil za cyberpunkový thriller. Policistka-cyborg pro zvláštní operace Motoko a její hardwarem vylepšený lidský kolega Bateau pátrají po hackerovi, který je schopen ovládat "mysl" cyborgů. Stejně jako v případě Blade Runnera slouží příběh k navození správné atmosféry ke kladení základních otázek o lidském životě, vzpomínkách a lidství. Tyto většinou vyplývají ze zobrazených scén (např. rozstřílený strom života) a z častých dialogů hlavních postav. Postupně se hlavní příběh dostává na vedlejší kolej a divák spíše sleduje postavy a jejich prapodivné, pouze naznačené vztahy. Přitom všechno spěje ke grandióznímu finále vyzdvihujícímu duši a mysl vysoko nad tělesnost.

Scenárista Kazunori Itó vytvořil na motivech stejnojmenného manga Masamune Shirowa dokonale propracovaný příběh evokující množství myšlenek. A je bezpochyby jeho zásluhou, že Ghost In The Shell neskončil jako akční film. Režisér Mamoru Oshii pak na tomto základě vytvořil obrazově perfektní film. Další věc společná s Blade Runnerem je nádherná symbióza obrazu a hudby. Například několikaminutové scény, kdy "kamera projíždí městem" a do toho slyšíme naprosto dokonalou hudbu Kenji Kawaie, by vůbec nemusely ve filmu být, protože se v nich nic neděje. Jenže je v nich nepopsatelné kouzlo a krása, které film dotváří v opravdový skvost mezi anime. Animace samotná je tak dokonalá, že mnohdy nevěříte svým očím. Dovolím si říci, že je vůbec nejlepší, jakou jsem v neuměleckém animovaném filmu viděl. Pochvala patří hlavně vedoucímu výpravy Takashi Watabemu, z jehož dílny právě pochází scenerie města budoucnosti. Kenji Kawai a jeho hudba zde již byli zmíněni, ale na dokonalých věcech by se nemělo šetřit slovy. Hudba prostě dokonale sedí ke každé scéně stejně jako Vangelisova podmanivá a teskná elektronika k Blade Runnerovi, Straussův valčík ke kosmickému baletu ve 2001: vesmírná odyssea a nebo Morriconeho zvuky a kytara ve westernech Sergia Leoneho.

Možná jste z předchozích řádků nabyli dojmu, že Ghost In The Shell je vydařený remake Blade Runnera. To v žádném případě. Na to jsou oba filmy hodně odlišné a hlavně remake je vždy horší než originál. V tomto případě je Ghost In The Shell minimálně stejně dobrý jako jeho americký "bratříček". V čem se oba filmy liší, jsou hlavně otázky, které z nich vyplývají. Zatímco Blade Runner rozvíjí myšlenky o lidství a jeho definici, Ghost In The Shell uvažuje vedle toho ještě o myšlení a paměti schopných přežívat bez tělesnosti, tudíž bez smrtelnosti a snaží se definovat život za jeho fyzickými projevy.

V dnešní době již Ghost In The Shell právem užívá přívlastku kultovní film a společně s Akirou jsou jedinými anime známými i mezi lidmi, kteří se o japonský film a animovanou tvorbu nezajímají. Nehledě na to byl také ve většině zemí světa (ano, vyjma ČR) uveden v kinech a na videu. I přes jeho "profláklost" byste Ghost In The Shell měli vidět. Kdo ho jednou shlédne, ten se k němu bude vždy rád vracet.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.