MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mononoke Hime -- V Japonsku blockbuster, v Německu propadák
29.06.2001 18:20  -  Série/Princezna Mononoke

Psal se rok 1997, vody komerčního filmu nelítostně křižoval Titanik, James Cameron se prohlašoval za krále světa a každý, kdo neviděl olizující se páreček Kate Winslet a Leo Di Caprio, byl beznadějně out. Takhle to možná vypadalo na celém světě, ale v Japonsku tomu bylo úplně jinak.

V Japonsku dopadl megahit Titanik jako v realitě - šel pod vodu. Tím ledovcem, který ho potopil, byl Hayo Miyazaki a jeho celovečerní anime majstrštyk Mononoke Hime (Princezna Mononoke). Není obvyklé, aby se autorský projekt nezávislého umělce stal kasovním šlágrem. Japonsko je ovšem jiná země než Hollywood. A tak došlo k neočekávanému vývoji. Mononoke Hime drží rekord návštěvnosti se svými téměř 14 miliony diváků. Každý výdělečně přemýšlející člověk by v takovém úspěchu viděl dokonalou možnost, jak celosvětově zbohatnout. Nikoho tudíž nepřekvapilo, že krátce po nevídaném úspěchu v Japonsku a několika projekcích na mezinárodních filmových festivalech, skoupilo studio Buena Vista (dceřinná společnost Disney Pictures) od autora veškerá práva na promítání v ostatních zemích světa.

Jenže, co následovalo, nebylo vítězné tažení Mononoke Hime po celosvětových promítacích sálech, ale pravý opak. Čtyři roky se totiž nedělo vůbec nic. Zcela náhle se objevila nenápadná zpráva, že 19. 4. 2001 bude Mononoke Hime uveden do německých kin. Jenže jediní, kdo tuto zprávu zaregistrovali, byli příznivci anime. Buena Vista se totiž k animovanému filmu z cizí líhně zachovala přinejmenším macešsky. Skromná a nevýrazná reklama byla pouze začátkem. Pro komerční neúspěch bylo asi rozhodující uvedení filmu do distribuce v pouhých 35 kopiích. V kontextu Německa, kde běžné Disneyovky startují do kin na několika stech kopií, je to srovnatelné s přirovnáním, jako kdyby tento film byl uveden do kin v České republice na jedné jediné kopii. Úplně nelogický se pak zdá prapodivný marketingový tah Buena Vista, který promítání tohoto mizivého počtu kopií směroval do periferních kin.

Důsledkem celého konání Buena Vista je návštěvnost po 1. týdnu promítání pouhých 12 372 diváků. Za tři týdny se počet diváků pracně vyšplhal na 32 208 diváků a pak film přešel z komerční distribuce na programová kina (nezávislá kina specializovaná na umělecké a nekomerční filmy). V nich si toto dílo sice své diváky najde lépe, ale komerční úspěch je již nenávratně pryč. Je otázkou, proč nebyl film uveden s takovou pompou, kterou by si zasloužil. Na jedné straně uveďme například fakt, že Mononoke Hime není pro velké množství násilných scén filmem vhodným pro děti. Dalším je nepochopitelné odmítání animovaných filmů dospělými diváky mimo Japonsko. Přiznejme si také, že japonský film (a? již hraný nebo animovaný) nepatří u řadových diváků mezi nejčastěji navštěvované. Na druhé straně je nutné uvést zákony tvrdého konkurenčního boje. V době před uvedením Mononoke Hime startovala do německých kin čistokrevná Disneyovka Není král jako král (The Emperor's New Groove). Věřím, že pro Disneye je lepší, když má úspěch film, ze kterého plyne 100% objemu tržeb než pouhá část zisku.

A? již je pravda jakákoli, jisté je, že anime prozatím zůstane čistě japonským fenoménem s hrstkou příznivců ve zbytku světa. Dvojnásobně to pak platí v České republice, kde (ve srovnání s ostatními zeměmi) lidé znají pouze nenáviděné Pokémony. Neklesejme však na duchu. Až se zde řady obdivovatelů anime jednou rozrostou, tak možná... No, uvidíme.

Poznámka autora: Věcné údaje byly převzaty z německého filmového časopisu epd Film č. 6/2001.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.