MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Web-kare – hit mezi japonskými děvčaty
09.03.2009 08:00  -  Japonsko

Web-kare, stránka simulující randění s pohlednými chlapci, přitahuje Japonky všech věkových kategorií.

Konzolové hry, jejichž účelem je získat si srdce animovaného děvčete či chlapce, byly v Japonsku vždy velmi oblíbené a právě tato popularita představovala ideální půdu pro Web-kare. Web-kare, webová stránka fungující od 10. září 2008, v sobě spojuje prvky těchto populárních „simulátorů randění“ a sociálních sítí, jako je třeba světoznámý Facebook.
Už samotný název stránky naznačuje, o co se jedná. Slovo kare znamená v japonštině přítel, a Web-kare je tedy zaměřen výhradně na japonské uživatelky internetu. Stránka se stala velikým hitem. Během prvních pěti dní dosáhl počet přihlášených uživatelů magického čísla 10 000 a za stejnou dobu stránku navštívilo 3,5 miliónu lidí.
Princip hry je v podstatě jednoduchý. Při přihlášení si vyberete ze čtyř pohledných bishounenů jednoho, jehož srdce se pak budete pokoušet získat. Tyto čtyři postavy představují nejčastější archetypy, které se dají najít snad v každém anime se školskou tématikou. Je tady malý, všemi oblíbený smíšek, vynikající především ve sportu, dále sucharský šprt, který ovšem má i roztomilou stránku, a školní rváč a frajírek, který má ale dobré srdce. Nejspíš pro starší uživatelky je tady i postava milého, ale zároveň tak trochu perverzního učitele. Jakmile si vyberete toho, který vám padne do oka, jste vrženi přímo do „hry“. Vtělujete se do nově příchozí studentky a první, co vás čeká, je setkání s vaším vyvoleným.
Komunikace s vaším „přítelem“ je dost omezená. Spočívá v tom, že na něj klikáte myší a on na vás pokaždé vychrlí nějakou větu, občas dokonce nadabovanou některým ze známých japonských seiyuu. Čas od času, většinou podle vašeho štěstí a frekvence klikání, se na obrazovce objeví velké bílé okno a vy můžete zhlédnout nějakou školní událost, kde figurujete vy a váš vyvolený, nebo dokonce můžete potkat a získat nějakého z ostatních bishounenů. Některé události jde zhlédnout pouze v určitých časových úsecích, například během Vánoc, Valentýna a nebo když se váš virtuální přítel sprchuje. Jednou za den se vám zvýší procenta vztahu s vaším bishounenem a podle toho se změní i jeho reakce na vaše klikání. Když vás má rád na 95 %, jsou jeho reakce podstatně vřelejší, než když se jeho city pohybují na bodu mrazu.
Na první pohled se Web-kare tváří jako stránka, kde si může hrát každý za sebe, a je to do jisté míry pravda. Pokud ale chce uživatelka získat i ostatní bishouneny a vidět některé speciální události, musí spolupracovat s ostatními návštěvnicemi stránek, klikat na jejich vlastní bishouneny a zvyšovat tak vzájemný vztah. Jakmile tento vztah dosáhne určitého procenta, je už jen otázkou času, kdy se vám podaří získat dalšího bishíka. Tvůrci stránek tvrdí, že úspěšně pokračovat ve hře jde právě jen přes vzájemnou spolupráci, i když je v tomto případě dost anonymní.
Přestože má Web-kare jisté prvky již zmíněných simulátorů, nelze od něj očekávat přesně to samé. Například možnosti výběru odpovědi při rozhovoru, které by mohly do budoucna výrazně ovlivnit vývoj příběhu, zde neexistují, a jediný opravdový výběr, na který lze prozatím narazit, je to, komu dáte čokoládu k Valentýnu. Vzhledem ke své povaze je „hra“ neukončená. Stejně jako v reálném světě dny plynou, mění se roční období a slaví se různé svátky, kterých je v Japonsku požehnaně. Žádný happy end ve smyslu „žili spolu š?astně až do smrti“ se zatím nekoná.
I přes relativně krátkou dobu svého fungování se stala stránka Web-kare populární nejen v Japonsku, ale i v jiných částech světa. Na stránkách funguje mezinárodní diskusní fórum, kde je možné natrefit na početné komunity Číňanek a Korejek. Diskutuje se na něm o různých anime a jiných zájmech, ale především se tu opěvují Web-kare bishouneni, a to i v angličtině či dokonce v polštině. Úspěch stránky autory inspiroval a už se zvažuje obdoba pro pány, popřípadě čínská a později snad i anglická verze stránek. Co se týče čtyř hlavních hrdinů, Japonky je milují tak moc, že se přemýšlí o hře na playstation, drama cd, manze či dokonce anime. To vše je ale zatím hudba budoucnosti.
Evropanovi se celý koncept chození s internetovou postavičkou může zdát přitažený za vlasy, ale uživatelky si stránky nemohou vynachválit. „Není na mě protivný, polichotí mi, a? už vypadám jakkoliv, a je mi věrný,“ tvrdí jedna z tisícovek slečen, které propadly svému webovému příteli.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.