MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Obvyklé i neobvyklé zbraně v manze a anime
21.06.2001 00:00  -  Klub

Upoutávka na přednášku, kterou budete moci vyslechnout na Parconu. Zajímavé povídání o japonských i cizích, reálných i vymyšlených, hrozivých i směšných zbraních bude doplněno ukázkami mangy a promítáním anime. Uvidíte jak se používá příruční černá díra, nebezpečné srolované noviny, zákeřné jídelní hůlky, obyčejný kuchyňský nůž a samozřejme i "normální" meče, katany, luky, pistole, ...

Pro Japonsko je typická velká spousta věcí a mezi jednu z nich patří i japonské zbraně. Neméně typický je též japonský přístup ke zbraním, dle nějž nejde pouze o nástroje určené k likvidaci protivníka, ale též o symbolický předmět hodnotný jak po stránce řemeslné, tak duchovní.

Pro Japonsko je typická spousta věcí a jednou z nich je manga. Manga je kreslená a Japonci ji přímo hltají. Manga se podává na mnoho způsobů a každý má široký okruh čtenářů.

Pro Japonce je typické také to, že přetahují a kopírují věci ze zahraničí a přetváří je, až se z nich stane něco zcela jedinečného a typicky japonského.

Co se tedy stane, započne-li Japonec kreslit mangu a zakombinuje tam nějaké zbraně? Stane se mnoho prapodivného. Věci neznalý Středoevropan by očekával, že když jde o japonský komiks, budou se tam objevovat všemožné katany, nějaká ta nunčaka a občas tam proletí šuriken. A bude mít pravdu, ale jen z poloviny. Ne že by se tradiční japonské zbraně v manze nevyskytovaly, ale musí to být manga, která jejich existenci alespoň nějak umožňuje, tedy manga odehrávající se především v historii Japonska, nebo raději pseudohistorii (např. Rurouni Kenshin nebo Blade of the Immortal). Manga se ale všechna neodehrává v Tokiu a jeho okolí, takže máme-li příběh z dob Francie ranného novověku (např. Lady Oscar, Nadine) používají tamní postavičky zbraně dané době náležící. Totéž platí i pokud se jedná o klasickou fantasy (např. Record of Lodoss War) se zbraněmi z evropského středověku, nebo příběh z prostředí Číny (např. Fushigi Yuugi) se zbraněmi čínskými. Nicméně rozšíření zbraní velmi přesahuje oblast jejich běžného výskytu. Nebyli by to ale Japonci, kdyby do všeho nevnesli trochu nějaké té inovace, a tak mnoho zbraní upravují a přetvářejí, třebas aby vypovídaly o charakteru té které postavy, popř. aby byly prostě nezvyklé (např. zbraně používané elfy) a přidají jim nějaké ty kouzelné vlastnosti.

Tím to ale zdaleka nekončí, ba spíše naopak začíná.Vlastní kapitolou je pak "syndrom opravdu velkejch mečů". Můžete ho znát třebas z Final Fantasy, ale "pořádný kousek" je vidět i v Berserkovi, dívčím Magic Knights Rayearth a mnohých dalších. Kde se mohl vzít nápad kreslit hrdinům takovéhle kusy železa? Odpověď by se snad dala najít v japonských velkých mečích typu no-dači a jim podobných.

Zatím zde píši o věcech, které se dají běžně za zbraně považovat, ale ani s tím se Japonci nespokojí a to platí obzvláště pro mangu humornou, kde čím bizardnější předmět je za zbraň použit, tím lépe. Začíná to už třebas bokeny, kterými strom přeseknete jako máslo (Ranma 1/2) a pokračuje to přes vrhací růže a dirigentské hůlky (Sailor Moon), supratěžká paraple (Ranma 1/2) a končí to až někde u telefonů (Bakuen Campus Guardess), ruličky novin (Kodomo no Omocha) anebo bratra (Ranma 1/2). A nutno přiznat, že i tento tah Japoncům skvěle vychází a otázky typu: "Tohle sakra nejde," vás snad ani nenapadnou. Ostatně pokud jedna hrdinka uzvedne tu strašnou železnou věc, někdo jiný bez obtíží vyskočí na třípatrovou budovu a tomu třetímu vylétne z dlaní paprsek energie, tak proč by se nemohli mlátit telefony.

Zkrátka a dobře, zbraně jsou součástí snad každé druhé mangy ve všech svých podobách. Někdy jako přirozená součást prostředí, jindy jako efektivní doplněk nebo věc, jejíž použití Vás rozesměje.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.