MangaCZ Dnes je 16.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Omamori
27.04.2009 08:00  -  Japonsko

Je až podivuhodné, s jakou vášnivostí si Japonci – národ, který jsme si zvykli spojovat s nejmodernějšími technologiemi – nechávají například číst z dlaně nebo nebo si své štěstí losují napsané na proužcích papíru v šintoistických chrámech. Další zajímavou ukázkou "užité víry" jsou omamori – talismany.

Jedná se o amulety zasvěcené zpravidla některému ze šintoistických božstev. V látkovém pouzdře se ukrývá kousek papíru či dřeva s napsanou modlitbou – to se ale nikdy nedozvíte, nebo? talisman se nesmí otevřít, jinak ztratí svoji kouzelnou moc.
Použití omamori je velmi jednoduché. Chcete být zdraví a vyhnout se nemocem? Stačí koupit jeden ze speciálních amuletů. Už vás nebaví žít osaměle? Jiný amulet vám zajistí lásku a š?astné manželství. Potíže se zkouškami? I pro studenty tu něco máme. Nebo byste potřebovali vydělávat víc peněz? Není nic jednoduššího.
Hello Kitty omamoriOmamori lidé zpravidla nosí při sobě, v kapsách či kabelkách, dnes už ale tyto talismany sehrávají také roli módního doplňku a naleznete je tedy i jako přívěsky na batůžcích nebo mobilních telefonech. Kam jinam pak umístit talisman ochraňující vás na cestách, než přímo na zpětné zrcátko svého vozu. A co se designu týče – škála tradičních japonských motivů je dnes doplněna obrázky Hello Kitty, ale také například Snoopyho či Mickey Mouse.
Zacházíte-li s omamori správně, jeho kouzlo nikdy nezmizí. Š?astný majitel ho ale po roce zpravidla odnese zpět do chrámu a vybere si nový, jiný. Koneckonců, zkoušky už má úspěšně za sebou, a navíc – móda se mění.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.