MangaCZ Dnes je 19.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Cubo
27.01.2009 08:00  -  Japonsko

Japonský výraz cubo označuje místa na lidském těle, jejichž stimulací je možné podpořit proudění životní energie ki (v čínštině "čchi") a vyvážit působení principů jin a jang. Je zřejmé, že tento způsob relaxace a ulevování od bolesti pochází z tradiční čínské medicíny, odkud se dostal i do Japonska.

Asi je zbytečné připomínat, že žádný důkaz úspěšnosti takové metody neexistuje, západní věda se na podobné snahy dívá se zřejmým skepticismem a body cubo, u nás známé jako akubody (používané v akupunktuře či akupresuře), se v evropském a americkém zdravotnictví příliš neprosazují.
Skutečnost je taková, že na lidském těle opravdu existují místa s citlivými nervovými zakončeními. Body jsou na pohmat citlivé a pokožka má v těchto místech mírně odlišnou tělesnou teplotu. Dobrá znalost těchto tlakových bodů se uplatňuje například v bojových uměních. Asi si dovedete představit, co způsobí dobře mířený, prudký, přesný a jednorázový tlak na plexus solaris.
Zatímco tento způsob využívání akubodů rozhodně není doporučován pro běžné domácí použití, můžete vyzkoušet způsob mnohem příjemnější. Velké množství tlakových bodů je umístěno na chodidlech, a právě jejich masáž po náročném dni jistě vaši životní energii obnoví, a? už jsou zmiňované body cubo skutečným funkčním prostředkem, nebo spadají pouze do spektra asijských legend.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.