MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Válečníci: Ztracený válečník
04.05.2008 00:00  -  Série

A je to tady – další manga v češtině. A opět není japonská.

Tentokrát své štěstí s vydáváním mangy v češtině zkouší Zoner Press, který již vydal knihu Naučte se kreslit Manga Shoujo. Válečníci jsou příběh podle knižní předlohy Erin Hunter (což je ve skutečnosti trojice britských spisovatelek). Kresbu má na svědomí James L. Barry a komiksovou adaptaci Dan Jolley. Hlavním hrdinou je Šedopruh, divoký kocour, kterého unesli zlí lidé a udělali si z něj domácího mazlíčka. Život s lidmi má své výhody, ale hrdost a víra (doslova, konkrétně v posmrtný život, vzestup mezi hvězdy a podobně) mu nedají a rozhodne se vrátit ke svému klanu. Cestou sbalí ještě jednu kočku, aby na to dobrodružství nebyl sám.
Zápletka podle prvního dílu, kterou se navíc dozvíte hned z obálky, nevypadá příliš složitě ani objevně, ale existence knižní předlohy dává šanci na slušný příběh – přinejmenším proto, že si někdo dal tu práci a nějaký napsal. Cílová skupina jsou navíc mladí čtenáři, které nezajímají hlubokomyslná pojednání o smyslu lidské existence.
Kresba je celkem povedená, často podrobná a o stínování také není nouze. Spíš naopak, někdy je kočičí šedé trochu moc a postavy lehce splývají s bohatým pozadím. Rámečky jsou velmi jednoduché, jasně určují pořadí (jen pro úplnost, kniha se čte normálně zleva doprava a shora dolů) a vyznáte se v nich i bez pokročilého tréninku v shoujo manze.
Český překlad Jany Tučníkové se docela vydařil – občas sice věty působí trochu stroze a kostrbatě, některé kočky nemluví zcela přiměřeně své povaze nebo se najde podivně ohnuté jméno, ale žádných zásadních chyb, které by bily do očí a které jsou dnes v překladech tak oblíbené, jsem si nevšiml. Ztrácel jsem se však ve jménech kočičích postav a jejich klanů – chvíli to zvládat šlo, ale když se na mě valily další a další Vevertlapy, Ostružinodrápy a Trnospáry, rezignoval jsem a postavy buď prostě ignoroval, když nevypadaly důležitě, nebo si je pamatoval jako "ta hlavní kočka" a "ta vedlejší kočka". Překlad se tady jistě drží přesně originálu, ale při čtení to trochu otravuje a nějaká vlastní invence by nebyla na škodu. Za zmínku a pochvalu naopak stojí, že v textu nejsou žádné zjevné hrubky nebo překlepy, které se už jinak staly standardem v denním tisku i knihách. Lehce rušivě pak působí jen nepřeložené zvukové efekty, ale nákladnost úpravy obrázků je dostatečný a pochopitelný argument.
Dohromady jde tedy o vcelku podařené dílo, a pokud se v dalších pokračováních, která Zoner Press plánuje, rozvine aspoň trochu poutavý příběh, mohli by Válečníci příznivce komiksu nalákat. Záměrně píšu "komiksu", protože trochu váhám, co vlastně činí tenhle komiks mangou. Černobílá kresba? Inspirace mangou je ve způsobu vyprávění i stylu kresby patrná, ale celkový vzhled, postavy, pozadí ani stínování se "průměrné japonské manze" moc nepodobají. Tak prohlášení autora či vydavatele? Je snad už "manga" natolik marketingově zajímavá nálepka?
Pokud ale nejste zatvrzelí puristé, které odradí již nejaponská jména autorů, můžete se zamyslet nad zbylými – a důležitějšími – vlastnostmi Válečníků. Kniha má 94 stran a doporučenou cenu 119 korun.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.