MangaCZ Dnes je 18.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Obake
20.03.2008 08:00  -  Japonsko

Až na návštěvě v japonském domě potkáte deštník, který na vás mrkne svým jediným okem a vyplázne jazyk, či vás budou honit prozpěvující si slaměné sandály, nebojte se a v konzumaci saké klidně pokračujte. To jste se jen právě setkali s některými z běžných japonských strašidel – obake.

Soška tanukihoJedním z nejznámějších kouzelných tvorů v Japonsku je bezpochyby tanuki (psík mývalovitý). Dokáže na sebe brát jinou podobu, mnohdy i lidskou (i když k takové proměně někdy potřebuje pár zelených listů). Některé příběhy ho popisují jako pěkně krvelačného tvora, který vás bez skrupulí utluče k smrti čistě pro zábavu, jiné zdroje ho líčí jako vcelku mírumilovného. V některých japonských chrámech se traduje, že jejich dávní kněží byli ve skutečnosti tanukiové. Soška tanukiho s velkým bříškem, často s kloboukem a lahví v tlapce, nesmí chybět před žádnou restaurací s nudlemi.
Liška - strážkyně chrámuStejnou schopnost – brát na sebe lidskou podobu – mají v Japonsku také kicune (lišky). Podle japonských odborníků existují lišek dva druhy – první jsou strašidla mrzká a vypočítavá (lišky nogicune), ty druhé z duše dobrá (lišky inari – bohyně plodnosti a dobré úrody). Mnoho japonských šintoistických svatyní je zasvěceno právě bohyni Inari, jejich průčelí tedy hlídají dvě lišky a jako obětinu sem lidé kromě tradiční rýže a saké přinášejí také inari (smažené tófu, jež prý lišky zbožňují) nebo inari-zuši. Všechny lišky se pak vyznačují vysokou inteligencí a dlouhověkostí. Fyzickou zvláštností je až devět ocasů, které jim narůstají postupně, a při dosažení deváteho ocasu jejich srst zezlátne či zbělá. Jistě chápete, že množství ocasů může lišce působit obtíže při transformaci do lidské podoby, a občas jí nějaký ten ocásek u lidského těla zbyde.
Kocour MikešNa strašidla je ovšem možné narazit i mimo hluboké japonské lesy. Stačí mít doma neko, neboli obyčejnou kočku. Pokud ji chováte dostatečně dlouho, pokud doroste do určité velikosti, případně pokud žije s dlouhým ocasem (jak jste si asi všimli, většina japonských koček je krátkoocasých), může se z ní stát bakeneko – strašidelná kočka. Nejen že pak dokáže, podobně jako Mikeš, chodit po zadních nohou, ale dokáže také metat blesky, měnit svoji podobu na lidskou a v závěru dokonce spolknout svého páníčka či paničku a zaujmout jejich místo.
Je zřejmé, že svět japonských strašidel je natolik rozsáhlý a má tak komplikovaná pravidla, že ani sami Japonci mnohdy nevědí, čeho je třeba se bát a čeho nikoli. Možná vás tedy zaujme našemu západnímu stylu uvažování přizpůsobený druhopis obake.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.