MangaCZ Dnes je 24.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Fanart - Články / Novinky / Galerie [A-L] [M-Z]

Recenze: Naučte se kreslit Manga shoujo
18.02.2008 09:00  -  Fanart

ObalKaždý, kdo někdy navštívil naše š?astnější sousedy, si podobných publikací zaručeně musel všimnout – v každém větším knihkupectví v Německu, Rakousku i Polsku jich totiž nezřídka mají plnou polici (o USA či samotném Japonsku samozřejmě ani nemá cenu mluvit). Většinou jde o výpravně vypadající soubor návodů na kresbu všeho možného (šódžo mangou počínaje a magickými zvířaty konče), a téměř jedna každá vám slibuje, že se s její pomocí naučíte kreslit v manga stylu jako pravý profesionál.

Příručka Naučte se kreslit manga shoujo od Christophera Harta, která právě vyšla v nakladatelství Zoner Press, je typickým představitelem těchto publikací. Na téměř 150 stranách nabízí solidní přehled tipů pro kresbu postav ve stylu šódžo mangy – od tradičních nákresů hlav a očí po účesy a celé postavy včetně doplňků. Přínosné jsou i zjednodušené návody a tipy, jak si poradit s perspektivou, stínováním, kresbou oblečení či vhodným rozmístěním bublin. Jednoduše řečeno, Naučte se kreslit manga shoujo je jistě kniha, jakou si mnoho čtenářů a začínajících komiksových autorů již dlouho přálo a jejíž vydání by mohlo nezanedbatelnou měrou přispět k popularizaci mangy v naší zemi.
Na druhou stranu by nebylo dobré nechat se zmást tvrzením v předmluvě knihy – totiž že „tato kniha je úplný a kompletní návod, jak kreslit svět mangy shoujo“. Autor zde představuje svůj ambiciózní záměr „rozvinout skutečnou schopnost kreslit mangu, jako důsledek četby této knihy.“ Pokud přehlédneme podivnou větnou konstrukci tohoto tvrzení, musíme se zamyslet nad jeho obsahem. Domnívá se snad Christopher Hart, že schopnost kreslit mangu spočívá pouze v určitém zobrazování postav? O ničem jiném totiž tato kniha není, jak nám ostatně dokazuje původní název How to Draw the Charming and Romantic Characters of Japanese Comics. Pokud by autor skutečně chtěl rozvíjet skutečnou schopnost kreslit mangu, musel by čtenáře poučit rovněž o specifické skladbě rámečků a textu, využití zvukomalebných slov, symbolice a mnoha dalších prvcích, které tvoří mangu tak jedinečnou.
Několik kritických připomínek je třeba říci i k překladu textu – pokud se překladatelka rozhodne nepoužívat českou transkripci, je to sice škoda, ale samozřejmě ji k tomu nelze nutit. Je dobře, že v takovém případě alespoň poskytla ukázky správné výslovnosti. Avšak stále ještě existují určitá pravidla pro skloňování japonských slov – samotný název působí poněkud bizarně. Rovněž nepovažuji za vhodné používat výrazy jako bishie či chibie (a následně strašlivé patvary chibiové a bishiové).
Asi je teď už zřejmé, komu je tato publikace určena. Zkušenému komiksovému kreslíři má stěží co nabídnout, a to i tehdy, pokud nemá s šódžo mnoho zkušeností. Nicméně pro ty, kteří s kreslením komiksů začínají a nejsou si jisti svými vědomostmi, nebo se prostě chtějí jen tak podívat, co svět šódžo mangy obnáší, může být Naučte se kreslit manga shoujo tím pravým začátkem.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.