MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Touha, opatrnost
20.01.2008 12:30  -  Japonsko

Nový filmový počin oscarového režiséra Anga Leeho se poprvé představil v českých kinech 17. ledna. Chytlavý příběh je prodchnutý prvky odlišné kultury, napětí střídá romantika i erotické scény. Nadšení a naivita mládí tvrdě kontrastuje s chladnokrevnými plány. Příběh ze zcela odlišného prostředí a přesto si dokáže najít cestu ke každému z nás.

Hlavní dějová linie se odvíjí v Šanghaji roku 1942. Uprostřed II. světové války se v Číně okupované Japonci zrodí plán děsivé pomsty. Členové studentského hereckého spolku se rozhodnou zavraždit vlivného politika a kolaboranta pana Yee. Z nezkušené skupiny zcela vyčnívá mladičká a charismatická Wang, která dostane za úkol vetřít se do rodiny pana Yee a získat si jeho důvěru. Nikdo však nedokáže předjímat následky mileneckého vztahu, který mezi panem Yee a okouzlující Wang vznikne. Vypjaté scény střídají rozhovory nad starodávnou hrou Mahjongg a drama se nevtíravě stupňuje po celých 157 minut.
Eroticky laděný špionážní thriller již stačil získat několik ocenění. Ang Lee si z filmového festivalu v Benátkách odvezl hlavní cenu „Zlatého lva“ a po předchozích úspěších jeho snímků všichni dychtivě očekávají udílení amerických Oscarů®. Rodrigo Prieto byl oceněn „Zlatou Osellu“ v kategorii nejlepší kameraman.
Tchajwanský režisér Ang Lee na sebe poprvé více upozornil svým druhým snímkem „The Wedding Banquete“ (1993), který byl nominován na Oscara®, získal Zlatý Globus a Zlatého Medvěda na filmovém festivalu v Berlíně. Zde začala jeho oslnivá hollywoodská kariéra. Na proměněnou nominaci v Oscara® nemusel jeho film dlouho čekat. Roku 1995 ho za scénář získal snímek „Rozum a cit“ a na další čtyři byl nominován. Do historie světové kinematografie se Ang Lee nesmazatelně zapsal v roce 2000. Tento rok přichází na filmová plátna legendární film „Crouching Tiger, Hidden Dragon“ (v českém překladu Tygr a Drak). Akční fantasy s dobově revolučními trikovými efekty získává Oscara® za nejlepší cizojazyčný film, Ang Lee obdržel Zlatý Globus za režii. Film „Tygr a drak“ si dodnes drží prvenství v kategorii nejvýdělečnější cizojazyčný film v historii kinematografie. Za svůj poslední snímek „Zkrocená hora“ (2005) obdržel Ang Lee Oscara® za režii.
Ang Lee věnoval velkou pozornost hereckému obsazení. V hlavní roli záhadného pan Yee se představí hvězda asijské kinematografie Tony Leung, zámý např. ze snímků „Volavka“, „Hrdina“ nebo „Hard Boiled“. Další známá tvář asijské kinematografie, Joan Chen, si ve filmu zahrála Tonyho manželku – paní Yee. Do herecké biografie této čínské herečky a režisérky patří snímky „Poslední císař“, „Saving Face“ (2004) nebo kultovní „Twin Peaks“. Mladou studentku Wang ztvárnila debutující herečka Wei Tang.
České veřejnosti se může film přiblížit mimo jiné i tématem kolaborace, které je stále diskutovanou otázkou české historie. Postava pana Yee zobrazuje navenek chladnokrevného politika a obchodníka se styky ve vysokých kruzích. Zevnitř podkopává bojující Čínu a to se také rozhodne odbojová skupina zatrhnout. Pro českého diváka právě zde vzniká prostor pro vnitřní ztotožnění s filmem ze zcela odlišného prostředí.
Tisková zpráva společnosti Blue Sky Film

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.