MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Bjóbu
25.06.2008 08:30  -  Japonsko

Trápí-li vás problém příliš velkých místností a možnosti jejich rozdělení, máte na vybranou několik možných způsobů – od zděných příček až po závěsy. Chcete-li ale zvolit flexibilní a přitom krásné řešení, inspirujte se tradičním japonským paravánem.

Japonské slovo "bjóbu" by se dalo přeložit jako "zídka proti větru" nebo "závětří", ve skutečnosti však proti větru neposlouží. Již od 7. století, kdy začali Japonci na základě čínských vzorů vyrábět vlastní paravány, byly zřejmé dvě jejich hlavní funkce: rychlé přizpůsobení interiéru novým požadavkům (kdo z nás by nechtěl během chvilky vyrobit z obývacího pokoje tři ložnice?) a dekorace prostě zařízených japonských místností. Ve středověku byla tato dekorativnost posílena tušovou malbou na jednotlivé části paravánů, v 16. století pak dokonce aplikací zlatých plátků.
Bjóbu se nejčastěji skládá ze 4–6 panelů, v aulách hotelů a konferenčních místnostech se ale setkáte i s desetidílnými paravány. Zvláštní kapitolou jsou pak jednodílné, stojící na krátkých nožkách.
Základem každého bjóbu je dřevěný rám vypletený tenkou dřevěnou mříží. Na ni se připevňuje buď zvláštní druh papíru (vyráběný z bambusových nebo morušových vláken), nebo hedvábí. Tradiční paravány nemají jednotlivé panely spojené panty, ale jakýmisi papírovými pruhy přecházejícími z jednoho panelu do druhého – papír či látka se pak připevňuje přes ně. Pak už zbývá jen nalakovat rám, případně doplnit kovové ozdoby, a paraván pomalovat – tradičními motivy jsou hlavně přírodní scenérie, často se symbolickými zvířaty či rostlinami.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.