MangaCZ Dnes je 20.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Momidžigari
28.10.2007 07:30  -  Japonsko

I do našich zeměpisných šířek a délek již pronikl bohulibý japonský zvyk hanami. Tento obyčej sestával v dávných dobách z pozorování právě pukajících sakurových poupat a psaní veršů oslavujících krásy přírody, v dobách současných jej pak tvoří zejména sdružování pod rozkvetlými stromy a zapíjení přírodních krás bez výraznější tvorby poezie. Málokdo v Evropě ovšem tuší, že podobnou příležitost má také na podzim, kdy se Japonci scházejí nikoli pod sakurami, ale pod javory, a věnují se momidžigari.

Listy javorů "momidži" (javor dlaňolistý) a "kaede" (javor japonský nebo javor Sieboldův) se na podzim zbarvují, a díky množství variet těchto druhů najdeme v říjnu v javorových lesích barvy od zlatavé přes plamennou červeň a karmín až k sytě vínové. Některé z těchto javorů mají dokonce červené listy po celý rok. Právě v podzimních měsících ale Japonci podnikají výlety k listnatým hájům v horách nebo jen obyčejné procházky parkem, aby obdivovali malířskou paletu a nápaditost podzimu.
První zmínku o pozorování červenajících javorů najdeme už ve sbírce básní Manjóšú (7. stol.). V období Heian (8.–12. stol.) se zvyk rozšířil ve šlechtických kruzích a v době Edo (17.–19. stol.) i mezi široké vrstvy běžného obyvatelstva. Dnes se momidžigari stává dobrým důvodem pro rozvoj turistického průmyslu. Podobně jako na jaře sakury, i javory jsou bedlivě sledovány japonskými sdělovacími prostředky a pohyb "kojo zensen", javorové fronty, která se od září ubírá ze severu Hokkaida, kde javory začnou červenat nejdříve, směrem k jižnímu Honšú, kde v listopadu svoje putování zakončí, je pravidelně součástí hlavního zpravodajství. Kromě toho Japonci už dnes svoji pozornost nesoustřeďují výhradně na javory, ale jejich přízeň si zasluhují i žloutnoucí listy jinanů nebo buků.
Chcete-li být přímo v centru dění, navštivte v podzimních měsících japonské Nikkó nebo město Arašijama blízko Kjóta. Pokud se obejdete bez Japonců a postačí vám pouze barevná podzimní atmosféra a poslední paprsky snaživého sluníčka, pak je Botanická zahrada v Praze-Troji se svojí rozsáhlou sbírkou japonských javorů pro vás dobrým cílem.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.