MangaCZ Dnes je 16.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Tokonoma
19.12.2007 07:00  -  Japonsko

"Já si dám batoh tady do tý díry, aby nevadil," prohlásí způsobně host, svalí zavazadlo vedle květinové aranže a opře je o svitek s kaligrafií. Japonská hostitelka omdlívá a zapřísahá se, že další pozvání na čaj už tomu barbarovi nedopřeje. Tokonoma (malý, často vyvýšený výklenek ve zdi) je v japonské domácnosti posvátným místem.

Tradiční tokonomaTokonoma je součástí tradičních japonských místností zařízených pouze rohožemi tatami a jednoduchým nabytkem. Taková místnost plní z historických důvodů různé funkce (obývací pokoj, jídelna, ložnice...) a nábytek v ní je kvůli tomu často přesouván, tokonoma proto zůstává jakýmsi myšlenkovým centrem tohoto interiéru. Vzhledem k tomu, že japonských domácností, kde zůstává alespoň jeden tradiční pokoj, v moderním Japonsku valem ubývá, přežívá tokonoma zejména v čajových domcích.
Tokonoma v modernějším pojetíObvyklou výzdobou tokonomy je ikebana (aranžované květiny), bonsai (stromek v misce) či suiseki (kámen v misce), na její zadní stěně pak svitek s kaligrafií nebo malbou.
Pravidla etikety praví, že nejvzácnější host by měl být hostitelem usazen zády k tokonomě - hostitel přece nechce vypadat jako marnostratník chlubící se vlastní tokonomou. Výklenek spolu s dekoracemi je uceleným uměleckým dílem, rozhodně se tedy nehodí pokládat do něj předměty nebo do něj dokonce vstupovat.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.