MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Jak blufovat o anime
23.08.2006 06:00  -  Série

Díl druhý: Blufujeme o anime!

Placeholder.
(Link na první díl)
Dalším faktem, který můžete využít ku svému blufovacímu prospěchu, je neoddiskutovatelná skutečnost, že anime se prostě točí ukrutánské množství a díky neutuchající činnosti fansubových skupin je fanouškům velká většina z nich servírována, obrazně řečeno, až pod nos. Prakticky nikdo však nedokáže takové množství animovaného požehnání každý den skutečně konzumovat, následkem čehož můžete bez větších problémů vystupovat jako fundovaný znalec žánru i v případě, že vaše znalosti nedosahují zrovna světové úrovně:
Ze školních škamen
Právě školní komedie jsou v současnosti asi nejtypičtějším produktem japonského animačního průmyslu, který jich chrlí úctyhodné množství (v popularitě jim šlapou na paty snad jen horrory, které se vezou na vlně současné celosvětové divácké přízně). Skutečný boom této kategorie začal někdy kolem devětadevadesátého roku minulého století s úspěchem série To Heart a od té doby počty titulů s tímto tématem utěšeně rostou[3].
Hlavními hrdiny školní komedie jsou – tedy až na několik vzácných výjimek – středoškoláci. To je totiž ten jediný správný věk, kdy stojí za to žít: mladší žáci mají ještě příliš starostí s výchovou pokémonů, dragonballů a podobné havěti, zatímco úkolem všech odmaturovaných jedinců je zplodit co nejrychleji středoškoláka a zemřít, aby měl potomek pro sebe celý dům, ve kterém bude zažívat spoustu těch správných středoškolských dobrodružství s půltuctem příslušníků opačného pohlaví.
Pokud při rozhovoru s milovníkem školních komedií narazíte na sérii, kterou jste neviděli, a nechcete to přiznat (a co byste to taky byli za bluféra, kdyby ano?), stačí jen připomenout tu úžasnou epizodu, jak si celá banda vyrazí na výlet k moři nebo do lázní, případně jak pořádali školní festival. Tyhle elementy totiž k rabukome patří jak k Rumcajsovi Manka a režiséři je mají tak rádi, že si je střihnou během jedné sezóny i dvakrát dokola. Alespoň tak zbyde méně času na děj, vývoj postav a podobné otravné nesmysly.
Macho a mecha
Tato kategorie patří k jedné z posledních bašt pravého chlapského anime, které je jinak v poslední době na ústupu. Typického zástupce tohoto žánru lze snadno poznat podle toho, že v něm drsní muži klejí, plivou na zem a bojují o čest křehkých hrdinek. Se zloduchy se vzájemně častují hrůzostrašnými názvy ultimátních útoků (ve kterých se, podobně jako v názvech pracích prášků, vždycky vyskytuje nějaké to „Mega“ nebo „Ultra“) a vůbec se všemožně snaží vzájemě si rozbít kokosy.
Častým atributem v těchto titulech jsou obří roboti (čím větší a lesklejší, tím lepší), kteří se často ještě během show všelijak přehýbají a skládají, čímž se z nich stávají ještě větší a ještě lesklejší roboti, kteří jsou, jak je dobře známo, vůbec tím nejlepším louskáčkem na kokosy v celém známém vesmíru. Volitelně je možné spáchat i mezidruhové křížení obou popsaných žánrů: místo pižmem smrdícího svalouna nacpat do kokpitu robota spoře oděné středoškolačky a vydat se s nimi na pláž, případně na školní festival.
Roboti se těší přízni režisérů z ještě jednoho důvodu: Mechanoidi jsou přímo ideální materiál pro animaci pomocí 3D grafiky, která vyžaduje mnohem méně úmorné dřiny (a peněz) než klasická animace. První pokusy o integraci anime a 3D grafiky sice zpočátku vypadaly hrozivě, technika i modelovací software však kráčí kupředu mílovými kroky – inu, však můžete porovnávat sami: ukázka 1, ukázka 2.
Pokud se střetnete s milovníkem tohoto druhu anime, tvrďte, že ta dnešní chlapácká anime už nejsou to, co bývala[4]. Celá věc došla až tak daleko, že už se v nich poslední dobou ani moc neumírá a vůbec to celé jaksi slečinkovatí. S o to větším jásotem je vítáno každé dílo, ve kterém scénárista sebere odvahu a nechá hlavního bijce hrdě zhynout v boji za lepší zítřek.
Ve víru citů
Je pochopitelné a přirozené, že stejně jako existuje anime pro opravdové chlapy, tak se točí i tituly pro opravdové ženy. Bylo by ovšem chybou se domnívat, že v těchto ryze dívčích končinách nemají opravdoví chlapi co pohledávat – naopak! Právě zručné blufování o anime pro slečny může vést k zisku spousty kladných bodů a vždy vhodně poslouží jako společné téma hovoru. Navíc – vzhledem k tomu, že tento druh anime bývá spíše zaměřen na citová pohnutí protagonistů než na rozbíjení kokosů – si tak lze vybudovat pověst citlivého a chápajícího jedince, a to se vždycky hodí.
Ale pozor, kličkování ve spletitém světě dívčího anime je mnohem náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát, a určitá praxe v oboru je přece jenom žádoucí. Dějové uzliny a kotrmelce můžou čekat za každým rohem, takže pokud zrovna nemáte doktorát na katedře ženské logiky a intuice[5], připravte se na mnohá překvapení. Kupříkladu zlo je v tomto žánru velmi relativní pojem a ani u těch nejodpornějších kru?áků se nedá vyloučit, že v nich hlavní hrdinka odhalí citlivé jádro a dojde k tzv. napravení. Napravení je také jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují vztah hrdinky k potenciálnímu partnerovi: platí zde jednoznačné pravidlo, že napravený mizera má mnohem větší sexappeal než hodný (čti: přitroublý) ctitel. Takový ňouma je většinou v posledních dílech seriálu něčím přejet či jinak zprovozen ze světa, aby se citově rozpolcená hrdinka nemusela v náruči napraveného mizery trápit výčitkami svědomí.
Také je třeba dát si pozor, jste-li muž, na uspěchané hodnocení postav podle jejich vnějšího vzhledu: Zcela zásadní hranice mezi „fešákem“ a „slizounem“ je ženám sice zcela zřejmá, ale příslušníkům mužského pohlaví na detekci těchto rozdílů chybí receptory. Unáhlit se v takovém soudu může být pro celý bluf naprosto fatální. Nakolik jste či nejste schopni odhadnout tento rozdíl, si můžete vyzkoušet v našem speciálním testu!
Ve víru vášně
No ano, co se budeme k pravdě obracet zády: Můžeme sice donekonečna omílat, že anime není jen o sexu a dívčím spodním prádle, ale nemůžeme vyvrátit fakt, že anime je také o těchto věcech. Navíc je tento žánr velmi zajímavý i tím, že přestože se k jeho sledování veřejně hlásí jen málokdo, jedná se o velmi oblíbené a vděčné téma prakticky při každém setkání fanoušků anime – a tudíž i velmi zajímavou látku pro účely blufování. Sami se pak ale musíte rozhodnout, jestli stojíte o to být považován právě v téhle oblasti za znalce a matadora, ne každý se s podobnou pověstí vyrovná.
Pokud se ale rozhodnete touto cestou jít, je třeba si pečlivě zvolit konkrétní úchylku, kterou (údajně) disponujete, abyste mezi ostatními úchyláky působili věrohodně. Omezuje vás jen vlastní představivost: Můžete se samozřejmě přiklonit k osvědčenému fetiši na ženské spodní prádlo[6], nicméně výběr je mnohem širší. V nabídce jsou malá poprsí, bujná poprsí, slečny s brýlemi, s copánky, slečny v kůži či latexu s bičem nebo bez, k disposici jsou chapadla, žížaly, brouci a vůbec na co si vzpomenete. Obecně se ovšem nesluší, aby vás přitahovaly slečny, které mají maturitu za sebou, to byste zkrátka ztratili tvář[7]. Jedinou přípustnou výjimkou z tohoto pravidla jsou možná sexuchtivé učitelky, ale i s nimi jenom opatrně.
A ještě jedno upozornění: pokud byste se náhodou rozhodli, že o hentai přestanete blufovat a začnete se mu věnovat vážně, vězte, že se v naprosté většině případů jedná o anime naprosto blbé a odfláknuté na nejvyšší možnou míru. Jako ilustrace nejlépe poslouží následující ukázka, kterou bylo ovšem nutno přiměřeným způsobem upravit, aby odpovídala zásadám tohoto serveru a pochopitelně i výše uvedeným zákonným normám.
Anime celebrity a jak jich využít
Další z vhodných příležitostí, jak si zvýšit renomé protřelého znalce, je pohybovat se v blízkosti či pokud možno mezi anime celebritami. Pro začátek to nemusí být Miyazaki Hayao ani Goro[8], v roztomile provinčním prostředí naší rodné vlasti vám bude stačit i o něco menší kalibr. Ba dokonce vzhledem k tomu, že tu vlastně žádnou opravdovou anime celebritu nemáme, můžete si je klidně i vymyslet: Prostě o někom prohlašte, že celebritou je, a trvejte neochvějně na svém. Pokud dotyčného zná po jménu i někdo jiný než vy, máte napůl vyhráno. Pak už je celkem jedno, jestli dotyčný organizuje cony, pořádá přednášky nebo umí dobře kreslit, psát či počítat. Jinými slovy, pokud vámi zvolený jedinec celebritou není, je třeba ji z něj urychleně udělat. Vzhledem k tomu, že tato změna společenského statutu dotyčnému pravděpodobně nebude proti mysli (jak se říká, světská sláva – polní tráva, a v té si člověk nejlépe pohoví!), váš plán bude nejspíš korunován úspěchem a vám přibude do seznamu slavných jmen další kolonka.
Ale to už se dostáváme za rámec tohoto textu, který si klade za cíl posloužit jen jako stručný úvod do spletitého umění anime blufu. O některých pokročilejších technikách jsem se nestačil ani zmínit – namátkou jmenujme třeba vypouštění anime fám – a jiné byly zmíněny jen velmi povrchně. Ale tady už nechám pracovat vaši fantazii, moji milí a trpěliví čtenáři. U blufování totiž více než kde jinde platí, že cvičení dělá mistra, a pestrá komunita kolem mangy a anime nabízí nespočet příležitostí k procvičování vašich dovedností.
Přeji vám tedy hodně štěstí – a dobrý lov!

(tento text vznikl na základě přednášky z brněnského Animefestu 2006)

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.