MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Psychologické sci-fi drama -- recenze Please Save My Earth
23.05.2001 22:32  -  Série/Please Save My Earth

Je někde ve vesmíru inteligentní život? Podobá se nám samým? Co je po smrti? OAV PSME si s těmito otázkami velmi záludně pohrála a svou odpověď předložila v komplikované směsi reality, vzpomínek a symbolů. Jen je mi tak trošku líto, že se do krátkého OAVu nevešly všechny detaily původní mangy.

Přicházíme tím o několik důležitých vodítek ke skutečnému pochopení příběhu. Ačkoliv mám raději anime než mangu, musím uznat, že manga PSME je v mnoha ohledech lepší.

Úvod do děje

Alice má noční můru - je jí sedm, jmenuje se Rin a bydlí ve vedlejším bytě. Rin je prostě malý spratek, který si dělá, co ho napadne, a neohlíží se na pocity ostatních. Po incidentu se žvýkačkou (který není zdaleka první) se chudák Alice dozví, že má malého ďáblíka hlídat. Ukáže se, že se ti dva snad i snesou (s trochou dobré vůle a Aliciných železných nervů). Dívka vezme děcko do Zoo, kde se potkají s Alicinými spolužáky Jimpatchim a Isseiem. Při prvním setkání s naší hlavní hrdinkou se oba mladíci chovali značně podezřele, nicméně teď své krajně "podivné" chování vysvětlují tím, že oba mají stejné sny o skupině vědců z jakési měsíční základny. Alici se to zdá neuvěřitelné, dokud neomdlí a sama si takovýto sen neprožije - to ale až za nějakou dobu. Nejprve se s Rinem vrátí domů, kde ji spratek udělá žárlivou scénu. Vyhodí jí květináč z balkonu a po facce od rozzuřené Alice letí za ním. Pád z několikátého patra sice zázrakem přežije, ale přesto už to není ten Rin, kterým býval. Jako by duševně vyrostl. Stala se z něj jiná osoba, v mnoha ohledech děsivá. Alice má výčitky svědomí a řeší je tím, že Rinovi udělá, co mu na očích vidí. I když to znamená zasnoubit se s ním. Následuje onen sen o mimozemské vědkyni Mokuren a jejím příteli Shionovi... a Alice se najednou zamilovala, což se Rinovi zrovna moc nelíbí. Dívka popíše svůj sen a jeho účastníky oněm dvěma spolužákům a po krátké dohodě dají do časopisu inzerát, kterému mohou rozumět jen ostatní členové jejich bývalého sedmičlenného týmu. Někteří se ozvou, ale pár stále chybí. A jedním z nich je i Shion...

Rozbíhá se příběh plný složitých mezilidských vztahů, řešení problémů minulosti i současnosti. A nutno poznamenat, že některé děti nejsou tak nevinné, jak se na první dojem jeví...

Postavy, provedení, prostředí

V PSME se nám předvádí pestrá škála personalit: naivní dívkou počínaje a psychopatickým dítětem konče. Můžeme se setkat s mužem, který byl v minulém životě ženou, nebo třeba s člověkem ovládajícím ESP. Ale hlavně: všechny hlavní postavy jsou ovlivněny svými minulými životy na měsíční stanici. Z bývalých životů přetrvaly staré lásky, ale i nenávisti a touha po pomstě za minulé činy. OAV se více než čímkoliv jiným zabývá psychologií.

Děj se střídavě odehrává v současném Japonsku a na měsíční stanici před více než šestnácti lety. Konec nás pak zanese do zcela neznámého prostředí - a hlavně tady se projeví absence některých vodítek z mangy.

Hnidopichovo zákoutí

Hledání vad není zrovna mým koníčkem, ale mnoho věcí v OAVu zůstává neobjasněných, popřípadě nedořešených. Z mangy jsem četla jen necelou třetinu, takže nevím, co chybí záměrně a co bylo jednoduše přehlédnuto pro nedostatek místa v šesti dílech.

Závěr

Please Save My Earth se mi líbilo. Částečně pro svou neobvyklost, z části pro psychologické pitvání postav a opravdu hezkou kresbu. Dle mého soudu by byla škoda toto anime přehlédnout.

Poznámka

Film Please Save My Earth je jen osekanou verzí OAVu, ke které bylo přidáno několik scén, jak se Alice prochází parkem a vzpomíná. Mnoho scén bylo pro nedostatek místa vystříháno a nahrazeno Aliciným vyprávěním.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.