MangaCZ Dnes je 16.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mah-jong, část 13.
07.03.2006 07:30  -  Japonsko

Ve třinácté části budeme pokračovat s výkladem symboliky jednotlivých kamenů mah-jongové hrací sady. Věnovat se budeme Znakům, seznámíme se se symbolikou Draků a Větrů.

Znaky

Třetí a poslední sada základních kamenů je obvykle známa jako „Znaky“ nebo také „Znamení“. Čínský výraz pro tuto sadu („wan“) doslovně znamená „deset tisíc“, což může znamenat také „žádné větší číslo“ neboli nekonečno. Symbol „deseti tisíc“ může být použit také ve významu veškerého vesmíru, veškerého světa nebo věčnosti. Sada Znaků proto upřednostňuje abstraktní ideály před každodenním životem. Číňané mají tři rozdílné znaky pro „deset tisíc“. Klasický znak, který je používán, reprezentuje škorpiona, je však příliš složitý na psaní. Proto je místo něj někdy používána druhá, zjednodušená forma, kterou vidíte na obrázcích. Třetím znakem obdobného významu je pak svastika, která je používána v buddhistických náboženských textech ve významu „deset tisíc věcí“, které symbolizují srdce Buddhy.
 • 1 Znak – čínský znak „Ju“ je reprezentován čínským znakem pro „jedna“. Podobá se závoře u dveří. Proto má také význam bariéry, která je překonána, nebo dveří, které jsou otevřeny. Přináší nové příležitosti.
 • 2 Znaky – čínský znak „Chin“ je symbolizován mečem. Meč označuje rovnováhu nebo rozhodnutí. Reprezentuje společné spojení nebo oddělení něčeho, například ve vztahu lidí nebo událostí. Může také ukazovat, že je něco drženo v rovnováze a učiněným rozhodnutím nebude dosaženo žádného pokroku. Meč je spojován s podzimem, západním větrem, elementem kovu a s bílou barvou.
 • 3 Znaky – čínský znak „Ti“ je reprezentován zemí, jedním z pěti základních elementů čínské filozofie. Symbolizuje pevný střed, a proto nepatří k žádnému ročnímu období nebo směru větrů. Tento kámen reprezentuje vlastnosti elementu země, který znamená stabilitu, častěji je vykládán jako význam pozemku, majetku, široce otevřeného vesmíru nebo venkova.
 • 4 Znaky – čínský znak „Ch´in“ je symbolizován loutnou. Reprezentuje předváděné umění. Je symbolem hudby, učení a relaxace, času zábavy v závěru dne nebo po celoživotní práci.
 • 5 Znaků – čínský znak „Fang“ je reprezentován symbolem domu. Jeho obecným významem je budova, v přeneseném smyslu může znamenat například domov, místo pro obchod, administrativní kancelář, školu nebo nemocnici. Symbol spíše reprezentuje fyzickou stavbu než organizaci nebo společnost.
 • 6 Znaků – čínský znak „Huo“ je symbolizován elementem ohně, třetím z pěti základních elementů čínské filozofie. Reprezentuje lidské vlastnosti inteligenci a inspiraci. Tento kámen však také z celé mah-jongové sady nejdůrazněji naznačuje varování před nebezpečím. Může znamenat zničení východiska - mentálně, fyzicky či finančně. Může také (ve spojení s jinými kameny) znamenat nehodu osoby nebo ztrátu majetku.
 • 7 Znaků – čínský znak „Tuo“ je reprezentován „sedmi hvězdami“. „Sedm hvězd“ označuje astrologickou konstelaci, která tvoří souhvězdí Pluhu (v západní astronomii část Velké Medvědice). Toto souhvězdí bylo považováno za sídlo bohů a ve starověké čínské mytologii bylo spojováno s literární znamenitostí. V důsledku toho může tento symbol reprezentovat matematiku nebo literaturu. Hlavní kvality symbolizované tímto kamenem jsou naděje, představivost a literární znamenitost.
 • 8 Znaků – čínský znak „Chieh“ je symbolizován uzlem. Kámen 8 Znaků je nejzáhadnějším ze všech kamenů. Uzel může znamenat vázání nebo rozvazování něčeho spřízněného člověku nebo majetku.
 • 9 Znaků – čínský znak „Tien“ je reprezentován Nebem. Symbolizuje naplnění, ke kterému nezbytně dochází na konci, nebo? tam, kde se jeden cyklus uzavírá, další začíná. Reprezentuje též veliký úspěch a dosažení cíle.

Draci

V hrací sadě mah-jongu jsou čtyři kusy od každé barvy těchto kamenů. To znamená, že jsou zde čtyři Červení Draci, čtyři Zelení Draci a čtyři Bílí Draci. Draci patří společně s kameny Větrů mezi tzv. Vznešené kameny (Honéry). Jsou významnější než řadové kameny a sady z nich utvořené jsou tudíž hodnoceny vyšším počtem bodů. Ze sad Draků můžete tvořit PONGy a KAONGy nebo páry stejných draků (za účelem dokončení mah-jongu). Není možné z nich tvořit ČOU.
 • Červený Drak – čínský znak „Chung“, jehož skutečný význam je „centrum středu“. Je reprezentován šípem zasahujícím střed terče a je proto symbolem úspěchu nebo také dosažení cíle. Tento kámen je protipólem Zeleného Draka, kamene, který symbolizuje šíp opouštějící luk. Červeným Drakem je tento kámen obecně nazýván zejména v západních mah-jongových sadách, nebo? znak „Chung“ je obvykle kreslen červeným inkoustem.
 • Zelený drak – čínský znak „Fa“, jehož skutečný význam je „začít“. Je reprezentován interpretací luku se šípem při výstřelu. Význam tohoto kamene je proto postup, start nebo začátek. Zeleným Drakem je obecně nazýván zejména v západních mah-jongových sadách, nebo? znak „Fa“ je obvykle kreslen zeleným inkoustem.
 • Bílý drak – čínský znak „Pai“, jehož význam je „prázdný“. V minulosti byl tento kámen používán jako náhradní kámen v mah-jongové sadě, později se začal používat ve hře samotné. Vzhled tohoto kamene je v jednotlivých mah-jongových sadách různý. Může vypadat jako prázdný (prostý) kámen, nebo je lemován jednoduchým okrajem s písmenem „P“ (představuje čínský znak „Pai“), nebo „B“ (jako Blank = prázdný), někdy je označen nápisem „White“, jindy má jen ozdobný okraj. Bílý Drak je prázdný kámen, takže představuje tajemné neznámo.

Větry

V mah-jongové sadě jsou čtyři kusy od každého Větru všech čtyř světových stran, to znamená, že jsou tam čtyři kameny Východního Větru, čtyři Jižního Větru, čtyři Západního Větru a čtyři Severního Větru. Větry patří společně s Draky mezi Vznešené kameny (Honéry), což znamená, že sady z nich složené budou hodnoceny více body. Z Větrů můžete skládat PONGy, KAONGy nebo páry identických kamenů (za účelem dokončení mah-jongu), není možné z nich tvořit ČOU.
 • Východní vítr – čínský znak „Tung“. Východní vítr je spojován s jarem, zelenou barvou, souhvězdím Draka (5 Kruhů) a elementem lesa.
 • Jižní vítr – čínský znak „Nan“. Jižní vítr je spojován s létem, červenou barvou, souhvězdím Fénixe (3 Kruhy) a elementem ohně.
 • Západní vítr – čínský znak „Hsi“. Západní vítr je spojován s podzimem, bílou barvou, souhvězdím Tygra (8 Kruhů) a elementem kovu.
 • Severní vítr – čínský znak „Pei“. Severní vítr je spojován se zimou, černou barvou, souhvězdím Želvy (7 Bambusů) a elementem vody.
V příští, poslední části článku dokončíme symboliku hracích kamenů. Ukážeme si také jeden ze způsobů zcela odlišného použití hracích kamenů mah-jongu - naučíme se jejich pomocí věštit budoucnost.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.