MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Co se kočkám honí hlavou
14.01.2006 00:00  -  Série/Bavlnková země

Čibi z mangyPředstavte si, že naleznete malé ko?átko. Celé zmoklé, zesláblé si ho přinesete domů, dáte mu najíst a chováte ho jako v bavlnce. A mezi vámi vznikne silné pouto.

Čibi a Tokio

Přesně tak začíná příběh chlapce Tokia, který právě prochází těžkým obdobím, protože se nedostal na vysokou školu. Místo aby chodil do přípravné školy, celé dny se potuluje. Když se jednou vrací domů, nalezne malou Čibi, bílou kočičku, která přišla o domov.

Dobromyslné, avšak naivní kotě potrápí nejen svého nového pána, ale i jeho na kočky alergickou maminku a prací zahlceného tatínka. Poznává také pestrou paletu jiných postav – výstředního „kočičího maniaka“, vznešeného stříbrného kocoura Rafaela, který jí poví o Bavlnkové zemi i o smrti, toulavý kocourek Buki jí zase předá několik cenných rad do života.

Nosným pilířem příběhu Wata no kuni hoši, Bavlnkové země, je Čibino hledání smyslu vlastního kočičího života. Naivní kotě na své malé pouti postupně získá představu o skutečném světě a nalezne své místo ve společnosti lidí, zároveň i další postavy dospějí nebo překonají nějakou životní překážku.

Čibi a myš

Komiksovou předlohu, jako své jediné vícesvazkové dílo, vytvořila Óšima Jumiko a roku 1979 za ni získala cenu nakladatelství Kódanša. Již z vizuálního zpracování je patrné, že se jedná o šódžo, tedy příběh určený především dívkám. Kočky zde ztvárňuje jako lidi s kočičími proprietami, nicméně v očích skutečných lidí jsou to obyčejná zvířata.

Samotný film pochází z roku 1984, režie se ujal Cudži Šin'iči, který je pro nás zajímavý asi pouze svou prací na storyboardech k seriálu Nanacu no umi no Tico, Tico a přátelé, který u nás před mnoha lety běžel v televizi.

Pokud jste se snad zalekli stáří tohoto díla, musím vás uklidnit. Výrobu měla na starosti společnost Muši Production, tedy studio samotného otce mangy Tezuky Osamua, a tak i v dnešní době snad technické zpracování neurazí.

Rafael

Wata no kuni hoši není příliš intelektuálně náročným dílem, ale přesto se pod chomáčem sladké cukrové vaty nachází více, než by se na první pohled mohlo zdát. Animace na slušné úrovni, prostá umělohmotné počítačové grafiky, a příjemný hudební doprovod vytvářejí milou podívanou s hořko-sladkým nádechem romantiky.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.