MangaCZ Dnes je 16.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mah-jong, část 12.
23.01.2006 07:30  -  Japonsko

Ve dvanácté části se seznámíme s výkladem symboliky jednotlivých kamenů mah-jongové hrací sady.

Bambusy, Kruhy a Znaky

Tyto tři sady (každá z nich obsahuje čtyři řady od jedničky do devítky) jsou základními sadami hracích kamenů. „Jedničky“ a „devítky“ bambusů, kruhů a znaků jsou známé jako rohové kameny a jsou obecně považovány za významnější než ostatní kameny (hodnot 2 až 8) těchto základních sad, které nazýváme kameny řadovými. Jednotlivé kameny základních sad jsou charakterizovány níže.

Bambusy

Sada Bambusů je považována za první ze tří základních sad. Je důležité nezaměňovat kameny ze sady Bambusů s Kamenem Jara „Bambus“. Ten nepatří do této základní sady a je i významově odlišný.
Bambus je v Číně (zemi původu mah-jongu) velmi rozšířenou rostlinou, která je pro své unikátní vlastnosti používána pro mnoho účelů. Listy a mladé výhonky bambusu se používají jako potravina, stonek může být upotřeben na výrobu šicích jehel, psacích potřeb, kuchyňského náčiní, nábytku, pro stavbu domů, lodí atd. Značná šíře možností využití bambusu symbolicky odpovídá takovým přednostem, jako jsou moc, čestnost, poctivost a úslužnost.
 • 1 Bambus – čínský znak „K´ung“ symbolizuje zejména úspěch. Nicméně úspěch může vést k domýšlivosti, která se může stát ješitností. Je symbolizován pávem, znakem krásy, kterou reprezentuje jako prioritu svého života dáma, hledící do zrcadla. Zrcadlo je symbolem nekonečna, také však představuje změnu způsobu života, záleží na interpretaci. Dáma může být ohromena svým vlastním obrazem v zrcadle, nebo rozjímá nad svou vlastní smrtelností.
 • 2 Bambusy – čínský znak „Ya“ je reprezentován kachnou. Číňané věří, že pár kachen spolu zůstává po celý život. Kachna tudíž symbolizuje odolnost partnerského soužití a věrnost.
 • 3 Bambusy – čínský znak „Min“ je reprezentován ropuchou. Pro lid z Východu jsou skvrny na povrchu Měsíce obrazem obličeje Měsíčního muže, ale Číňané vidí tyto skvrny také jako dva tvory – zajíce a ropuchu. Zajíc je obdařen znalostí elixíru života, zatímco třínohá žába je symbolem dlouhého života a nedosažitelnosti. Je také spojována s medicínou, kde reprezentuje jak chorobu, tak léčbu. Hlavním významem tohoto kamene je proto léčení a ctižádost.
 • 4 Bambusy – čínský znak „Li“ je reprezentován kaprem - symbolem míru, vnitřního klidu a vyrovnanosti - kvalit, které vedou k dlouhému životu. Kapr znamená rozjímání, bezstarostnost a skutečné hodnoty moderního života. Bohaté zabarvení kapra značí bohatství a čistotu. Tento kámen je proto symbolem míru a spokojenosti.
 • 5 Bambusů – čínský znak „Lien“ je reprezentován lotosovým květem, symbolizuje znovuzrození, možnost duchovního procitnutí nebo (ve více materiální rovině) narození dítěte. Může též znamenat regeneraci, která následuje po extrémní zkušenosti nebo dlouhodobých těžkostech. Naznačuje také, že je třeba skončit se současným způsobem života a začít žít jiný, „nový“ život.
 • 6 Bambusů – čínský znak „Shui“ je reprezentován elementem vody. Představuje komunikaci (korespondenci) nebo cestování (obzvláště krátké a frekventované cesty).
 • 7 Bambusů – čínský znak „Kuei“ je charakterizován želvou. Často značí nespokojenost s délkou času, potřebného k vyřešení problému. Také ale znamená, že myšlenka je žádána a že jejího vývoje bude dosaženo postupně. Symbolizuje dlouhověkost, dar vysokého věku, kterého želvy dosahují. Želva je rovněž jednou ze čtyř velkých čínských astrologických konstelací, pokrývá severní část oblohy, a proto je spojována se severním větrem, zimou a vodou.
 • 8 Bambusů – čínský znak „Chün“ je reprezentován houbou. Houba je symbolem nesmrtelnosti a výstřednosti. Houby jsou rostliny, které postrádají listy a květy, ale podobají se obojímu. Jejich vzhled vede k tomu, že jsou vykládány jako symbol bizarnosti. Tento kámen naznačuje hlavně výskyt nepředvídatelných událostí v přírodě, které budou v konečném významu pozoruhodné a kuriózní.
 • 9 Bambusů – čínský znak „Liu“ je reprezentován vrbou, která symbolizuje sílu získanou flexibilitou v diplomacii. Nebo? vrba se během zimy ve větru ohýbá, ale přežívá díky tomu bez úhony a na jaře znovu vykvete v původní síle.

Kruhy

Sada Kruhů je původní sadou mah-jongových kamenů, Bambusy a Znaky se připojily až později. Podobnost kruhů s mincemi vede k tomu, že většina kamenů sady Kruhů je symbolicky spojována s obchodem a penězi.
 • 1 Kruh – čínský znak „Chu“ je reprezentován perlou. Perly značí čistotu znalce, a tak tento kámen naznačuje luxus a bohatství.
 • 2 Kruhy – čínský znak „Sung“ je reprezentován borovicí. Symbolizuje kvalitu stromu, to znamená pevnost a sílu. Je proto často spojována s mladým mužem, možná milovníkem, mladším bratrem nebo synem. Je také spojována se psaním a kreslením (ne malováním), protože ze dřeva borovice se vyrábí výborné dřevěné uhlí a z jeho sazí pak kvalitní inkoust. Může také označovat rozhodnou osobu, která volí raději diplomacii než vztek.
 • 3 Kruhy – čínský znak „Feng“ je reprezentován fénixem. V čínské legendě je fénix pták, který se objevuje na začátku vlády vlídného císaře, kdy se Země a Nebe dostávají do harmonie. Značí proto štěstí, radost a nádheru. Je také symbolem rudého ptáka léta, jedné ze čtyř velkých čínských astrologických konstelací, a je proto spojován s jižním větrem.
 • 4 Kruhy – čínský znak „Yü“ je reprezentován jadeitem, který je v Číně ceněn více než zlato. Když se ovšem jadeit vytěží ze země, je pouze bezvýznamným kouskem skály. Nabývá hodnoty až tehdy, když práce a zručnost přetvoří surový kámen na objekt, který zasluhuje obdiv. Jadeit nebledne, nekoroduje, nerozpadá se. Je to poklad, který přetrvává navždy. Jadeit proto reprezentuje těžkou práci, ale práci, která vede k požadovanému cíli. Také často reprezentuje konečnou hodnotu, dlouhé přátelství a smysl pro právo.
 • 5 Kruhů – čínský znak „Lung“ je reprezentován drakem - symbolem dobrých náhod a štěstí. Reprezentuje spíše náhlé a nečekané štěstí než odměnu za horlivé úsilí. Je proto spojován s hráčstvím a s hráči. Pět kruhů může také symbolizovat květ švestky, který je prvním znakem jara. Může reprezentovat naději, víru v náhodu a štěstí v nově přicházejícím roce.
 • 6 Kruhů – čínský znak „Tao“ je symbolizován broskví, hebkostí a vůní, kterou je vyjadřována ženská krása. Často ukazuje vliv zevnějšku nebo popletení z mladé dívky, která může být milovnicí, dcerou, nebo mladší sestrou. Broskev často představuje extravaganci a lhostejnost
 • 7 Kruhů – čínský znak „Ch´ung“ je reprezentován hmyzem. Značí píli a pracovitost, jejímž vzorem je například chování bource morušového, který přede vlákno, mravenců, kteří staví vlastní města, nebo včel, které shromažďují jídlo. Hmyz je opakem jadeitu (4 Kruhy). Zatímco jadeit představuje soustavné úsilí přinášející konečnou odměnu, hmyz reprezentuje pravidelnou a často se opakující pracovní aktivitu, která nemá jistý výsledek, odměna však může být dočasným úspěchem. Křehkost hmyzu také reprezentuje slabost, a proto může označovat situaci, která není tak závažná, jako se zprvu zdála.
 • 8 Kruhů – čínský znak „Hu“ je symbolizován bílým tygrem. Tento kámen je symbolem mužnosti. Reprezentuje autoritu a odvahu, ale také agresi. Může znamenat strážníka, osobu v uniformě nebo někoho nadřízeného, policii nebo byrokracii. Může také ukazovat na otce nebo na staršího ze dvou bratrů. Bílý tygr je další ze čtyř velkých čínských astrologických konstelací, reprezentující podzim, a je proto spojován se západním větrem.
 • 9 Kruhů – čínský znak „Ch´i“ je reprezentován jednorožcem. V čínské legendě je jedním ze znamení, která se objevují za vlády dobrého císaře. Jednorožec je pokládán za sílu, která umožňuje nahlédnout do budoucnosti, talent, který přemohl smrtelnost, která se zahleděla do kaluží vody, ozářených světlem jednorožcova hořícího rohu. Jednorožec tedy symbolizuje umění předvídání událostí nebo dar jasnovidectví. Z materiálního hlediska značí přirozenou schopnost člověka udržet si nadhled nad událostmi a soupeři, také schopnost posuzovat s tajemnou přesností vlastnosti ostatních lidí, vidět skrze ně.
V příští, třinácté části budeme pokračovat s výkladem symboliky jednotlivých hracích kamenů mah-jongové sady.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.