MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Krev, vtip, akce a dívčí spodní prádlo -- recenze Blue Seed
10.05.2001 18:01  -  Série/Modré sémě

Prastará japonská monstra Aragami započala další kolo své věčné války s lidmi. Přežijí jen jedni. A jak známe lidi, ti jsou ke své záchraně schopni použít jakýchkoliv prostředků. By? by to znamenalo obětovat život nevinné předurčené dívky. Ale ne všichni jsou takoví.

Úvod do děje

Aragami se po dlouhé době zas začala objevovat ve velkém. V minulosti to byla krev dívek z rodu legendární princezny Kushinady, co příšery vždy včas přinutilo k předlouhému nechtěnému spánku. Krev obětované princezny Kushinady, zabité při tajemném obřadu. Kushinada tedy za žádnou cenu nesměla zemřít. Díky lidem však Aragami nalezla způsob, jak existující Kushinadu zabít bez starosti o účinky její prolité krve - toto řešení se nazývá "keramické pole" a ruší veškerou Kushinadinu moc. Jedna taková dívka jménem Kaede se nachází pod ochranou společnosti TAC. TAC se specializuje na boj s Aragami a výzkum Kushinadiných sil. Na začátku seriálu však Kushinada Kaede při podivném incidentu zmizí. Lidstvu zbývá jediná naděje, Kaedina sestra-dvojče Mojimi. Třebaže jsou si dívky vzhledem podobné, povahou, chováním, mnohými vlastnostmi i pohledem na svět se liší. Zatímco Kaede byla se svým osudem smířena, Momiji sice poslouchá řeči své babičky o tom, že jednoho dne bude možná muset obětovat svůj život pro záchranu Japonska, ale nepřikládá jim nijak velký význam. Pak ale do jejího života vstoupí lidé z TAC, kteří požadují, aby zaujala Kaedino místo. A aby toho nebylo málo, přichází první setkání se zvláštním tvorem jménem Kusanagi. Skoročlověk se ji už při první příležitosti pokusí zabít. TAC naštěstí zasáhne a Kusanagi mizí. Další šok pro ubohou Momiji následuje, když se v její škole objeví nejmocnější ze všech Aragami, inteligentní příšera Orochi. Tato bytost podle japonské mytologie sežrala všech sedm sester první Kushinady. Kushinada sama prý přežila jen díky pomoci boha bouří Susano-oh. Momiji zatím nechápe nic o Kushinadách. Nerozumí, proč ji Orochi uvěznil v čemsi, čemu říká "keramické pole", a kde ho prý její krev nemůže ohrozit. O co větší je překvapení, když se Kusanagi začne rozhodovat mezi tím, zda Kushinadu č. 2 zabít nebo nezabít, mezi čímž ji "náhodou" několikrát zachrání. A kdyby jen to, chudák Kusanagi bude mít v budoucnu ještě mnohem horší problémy. Momiji se tedy přidává k TAC a boj mezi druhy začíná.

Postavy

Momiji - Kushinada č. 2. Mladá dívka, jejíž život byl převrácen vzhůru nohama. Nutno přiznat, že se snaží pomáhat ze všech sil (a dělá to dobře). Její vztah s Kusanagim je velmi podezřelý, k čemuž přispívá to, že se podobá svému dvojčeti.

Kaede - Momijina sestra vychovaná šéfem TACu. Je první z Kushinad naší doby a také někým, kdo se postará o pořádné zamotání děje.

Kusanagi - zvláštní tvor se zelenou krví a čtyřmi obočími. Když byl malý, Orochi si ho vyvolil, aby se stal ochráncem tehdejší Kushinady, protože tehdy její krev ještě znamenala pro Aragami vážné nebezpečí. Teď se stal tak trošku přebytečným. Kusanagi má ve svém těle sedm "duší", částí Orochiho, díky kterým má nadpřirozené schopnosti.

TAC - skupina expertů z mnoha oborů, kteří byli vybráni pro boj s Aragami. Máme tu věčně přepracovaného otcovského šéfa, workoholickou doktorku, tichého programátorského génia, děvče s bazukou, zamilovanou policistku. Pak je tu ještě Sakura, pěkně potrhlá osoba s nepřekonatelnou zásobou způsobů, jak eliminovat zlé duchy, monstra a Aragami.

Prostředí, nepřátelé, provedení

Děj je zasazen do moderního Japonska, které monstra demolují s nesmírným zaujetím pro věc. Projdete si rozličná prostředí - od přelidněného Tokia po tichou krajinu venkova plnou svatyň. Prostě kam jdou Aragami, tam jde TAC. Příšery jsou dobře promyšlené a mnohdy budete překvapeni vývojem děje. Nepřátelé nejsou vždycky jen obludy (Murakumo-sama). Mnoho věcí v Blue Seed je založeno na japonské mytologii, stejně tak i některé formy Aragami. Celý seriál je silně protkán šintoismem a legendami. Hudba je hezká, hlasy postav vhodné. Design postav je pěkný, jednotlivé osoby mají propracovaný charakter a vůbec celý seriál je do detailu promyšlený.

Hnidopichovo zákoutí

Ve skoro každém díle (kromě finálních samozřejmě) se objevuje stejný postup: Mitama (zářící modré semínko ve tvaru devítky, podstata budoucího monstra) se zakoření v nějaké rostlině/zvířeti a udělá z něj Aragami. Celkem zajímavý detail také je, že Momiji nijak nereaguje na Kusanagiho "lehce podivný" vzhled (čtyři zelená obočí, oči se svislými čárkami místo duhovek, zelená krev). Jinak nic vážnějšího, co bych mohla vytknout.

Závěr

Hezký seriál o problémech jednoho děvčete, prastarých monstrech, prvním zamilování a spodním prádle se zvířátky.


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.