MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Rozhovor s Ajnou Čubovou
10.11.2005 08:00  -  Klub

Po několika měsících zkušebního provozu začala před prázdninami v ČR ostré vysílání kabelová televizní stanice A+, zaměřená jen a pouze na anime. Na něco takového každý pravověrný otaku čekal dlouho a již ani nedoufal. Trochu poodhalit pozadí vysílání se pokusí tento rozhovor s PR manažerkou stanice A+, Ajnou Čubovou.

Ajna Čubová pracuje v Minimax media od začátku vysílání kanálu A+. Vztah k anime má podle vlastních slov velice kladný, nebo? v dětství strávila spoustu času sledováním japonských animovaných seriálů na RTL, ZDF a dalších německých stanicích.
Není mi zcela jasné, jaký je vztah mezi Minimaxem a A+, můžete mi to vysvětlit?
Kanál A+ je nápadem tvůrců dětského kanálu Minimax, který doplňuje. Minimax je zaměřen na děti od 3 do 12 let, kdežto A+ je pro starší publikum. Základní myšlenkou bylo využít čas po skončení vysílání Minimaxu v 8 hodin, navíc se zjistilo, že na trhu žádný anime vysílající program není. Takže nyní vysílá A+ od 20.00 do 02.00, přičemž od 20.00 do 22.00 je takové přechodné období, kdy se vysílají na menší děti zaměřené anime, jako třeba Lina – postrach banditů a Pokémon.
Začínat vysílání v osm hodin večer – není to přece jen trochu pozdě?
Není to pozdě, je tomu tak schválně. A+ navazuje a doplňuje Minimax, který je zaměřen na menší děti. A+ je zaměřen na starší věkovou skupinu, takže myslím, že vysílání od osmi není žádný problém.
Minimax je maďarská firma, co všechno se připravuje v pražské pobočce a co naopak v Maďarsku?
Řízení firmy, sestavování programu, vysílání atd., to vše je v Budapešti. My tady v Praze zajiš?ujeme českou fázi – distribuci, propagaci TV kanálu, marketingovou činnost a vše, co souvisí s provozem TV stanice.
Jakým způsobem se plánuje, které seriály se budou vysílat?
V Budapešti je redakce, která má tuto činnost na starosti. Nedávno byl do ní přijat specialista na mangu a anime, jehož doporučeními se nákup řídí. Samozřejmě se také sleduje úspěšnost jednotlivých seriálů a jejich dostupnost na trhu. Podle těchto kritérií se vybírá.
Kdo může kanál A+ přijímat?
Všichni, kdo jsou na kabelových sítích společností, s nimiž máme smlouvu. Těch je celá řada, od nejmenších až po největší jako UPC a Karneval, a to nejenom v Čechách ale i na Slovensku. Navíc lze A+ přijímat přes satelit na UPC Direct.
Uvažujete rovněž do budoucna o pozemním vysílání pomocí DVB-T?
Ne, neuvažuje se o tom.
Musím se přiznat k nevědomosti, jak se takový kanál vlastně financuje. Předpokládám, že jestli má A+ vysílat i nadále, musí být alespoň minimálně ziskový. Žádná reklama na něm zatím není. Z čeho se tedy vlastně provoz platí?
Reklama na něm není, ale do budoucna očekáváme, že tam bude. Nicméně A+ zatím vysílá krátce a je poměrně neznámý, takže financování je založeno především na předplatitelských poplatcích. Kabelové televize nám odvádí část svého zisku z poplatků. Všechno je zatím v počátcích, dokonce i Minimax se tu stále zavádí, a to je tu dva roky. A+ je čerstvé dítě.
Máte nějaká data o sledovanosti A+?
O sledovanosti přímo ne, ale dostali jsme data o dostupnosti, v kolika domácnostech je dostupný v Maďarsku, Rumunsku a České a Slovenské republice. V České republice je to od května asi 300 000 domácností.
Na koho je A+ zaměřené a jaký druh seriálů na něm můžeme očekávat?
A+ je zaměřené na dospívající mládež, od nějakých čtrnácti let výš, a i na dospělé. Vidět na něm můžete japonské animované seriály. Zpočátku jsme vysílali i nějaké americké, ale ty se postupně odbourávají a do budoucna budeme vysílat jen čistě ty japonské.
Budete vysílat pouze seriály nebo to plánujete i jiný druh pořadů, třeba publicistické jako GamePage na ČT 1?
Kromě seriálů a případně animovaných celovečerních filmů nic jiného v nejbližší budoucnosti vysílat nebudeme.
Po zahájení vysílání se objevily technické potíže, které se probíraly i na diskusních fórech Manga.cz. Podařilo se je už vyřešit?
Definitivně ještě ne, ale usilovně na tom pracujeme. Musím říct, že poslední měsíc probíhá intenzivní komunikace s obcí diváků, prakticky na denní bázi. Díky tomu jsme začali tento problém mnohem více reflektovat. Příčinou potíží bylo, že v Maďarsku nemohou kontrolovat český text a v osm hodin večer už tady v kanceláři pochopitelně nejsme. Já doma ani nemám televizi, takže jsem o těch problémech nevěděla. Problémy byly dvojího druhu – s titulky a se zvukem. Problémy s rámečky, zalamováním textu a další problémy s titulky se snad už podařilo vyřešit. Stejně tak posun zvuku by již měl být korigován. Ale vše je stále ve vývinu.
Co bylo příčinou chyby?
Nejsem technik, takže to přesně nevysvětlím. Problém nebyl v maďarském studiu, ale někde na cestě, při přenosu signálu. Takže chyba nebyla ani na přijímači diváka, ani na straně provozovatele.
Z jakého jazyka se překládají titulky?
Bohužel pouze z angličtiny.
A překládají se kde, tady v Čechách?
Ano, překládají se v Čechách, nebo případně ještě v Maďarsku. Dělají to studia, které se překladem a dabingem zabývají.
Já se ptám schválně, protože jsem rovněž zaslechl stížnosti na kvalitu některých překladů.
Překladatel dostane pouze anglický text titulků, takže při překladu vůbec netuší, co se děje na obrazovce. Negativní ohlasy jsme také zaznamenali, takže některé překlady se budou předělávat od začátku.
Rovněž jsem si všiml, že máte zaregistrovanou doménu, nicméně webové stránky ještě neexistují. Kdy se objeví?
V současné době se předělávají stránky celé naší firmy. Stránky Minimaxu dostanou novou tvář a zároveň bude vytvořena podoba A+. Očekáváme, že stránky A+ by mohly začít běžet do konce roku.
A jaká ta jejich podoba bude?
Budou na nich dostupné především základní informace – program, synopse a obrázky ze seriálů. Ráda bych, aby se tam objevil i nějaký interaktivní obsah a videostreamy s nabídkou seriálů na příští týden a podobné.
Když už je řeč o programu, tak program A+ uváděný v různých českých přehledech není příliš spolehlivý. Jediný přesný zdroj jsou maďarské stránky A+. Čím se to stalo?
Jak se stanice A+ zajíždí, tak se stalo, že jsme neměli některé seriály celé, ale třeba jen deset nebo šestnáct dílů. Tím pak došlo k posunům, že seriál nezačínal v jedenáct, ale třeba už v deset nebo naopak. Budeme se to snažit korigovat, ale bohužel se stále občas stane, že nedojdou přislíbené epizody. Navíc se ještě synchronizovalo vysílání ve všech zemích, čili teď A+ vysílá všude to stejné. Ovšem to znamenalo další zásah. Ale to jsou takové porodní bolesti, které snad brzy poleví.
Děkuji za rozhovor.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.