MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mah-jong, část 10.
16.11.2005 08:00  -  Japonsko

Celý desátý díl je věnován bodování dosaženého základního skóre a popisu všech situací či kombinací, které základní dosažený výsledek zdvojnásobují.

Bodování

Nejdříve se hodnotí dosažené sady a jiné prvky, které ruka obsahuje. Součet takto získaných bodů se nazývá základní skóre. Základní skóre se pak může progresivně násobit za každou z určitých kombinací, které ruka obsahuje, a vlastností, které má. Některých bodů v základním skóre a některých zdvojení mohou dosáhnout všichni hráči, jiné jsou k dispozici pouze u mah-jongu, tedy u hráče, který vyhrál konkrétní hru.
Poznámka: Protože zdvojení se aplikují progresivně, každé další zdvojení má dvakrát větší hodnotu než to předcházející. Tato skutečnost by se neměla přehlížet, když se odhaduje potenciál ruky:
první zdvojení = 2 × základní skóre, druhé = 4 ×, třetí = 8 ×, čtvrté = 16 ×, páté = 32 × základní skóre atd.
Protože řada zdvojovacích kombinací se navzájem překrývá a jedna formace může splňovat více požadavků najednou, je potřeba pečlivě studovat obsah ruky ze všech možných úhlů, aby byla jistota, že žádné zdvojení nezůstane opomenuto.
Otevřené a skryté sady se bodují odlišně. Sada nebo pár se považují za otevřené, jestliže vznikly nárokováním zahozeného kamene. Skryté jsou, pokud všechny jejich kameny dobral z rozdání nebo ze zdi hráč, který je vlastní, a pokud je jako takové řádně označil.

Základní skóre se počítá následovně:

Postupky (ČOU) se nebodují, slouží pouze k rychlejšímu dosažení mah-jongu.
Každý ohlášený Kámen Jara4 body
PONG otevřený z řadových kamenů 2–82 body
PONG skrytý z řadových kamenů 2–84 body
PONG otevřený z rohových kamenů 1 a 9 nebo z Honérů4 body
PONG skrytý z rohových kamenů 1 a 9 nebo z Honérů8 bodů
KAONG otevřený z řadových kamenů 2–88 bodů
KAONG skrytý z řadových kamenů 2–816 bodů
KAONG otevřený z rohových kamenů 1 a 9 nebo z Honérů16 bodů
KAONG skrytý z rohových kamenů 1 a 9 nebo z Honérů32 bodů
Pár z Draků, vlastních Větrů nebo Větrů hry (otevřený i skrytý)2 body
Pár z vlastních Větrů, jsou-li současně Větrem hry (otevřený i skrytý)4 body
Jiné páry se nebodují.

Základní body, které má k dispozici pouze majitel mah-jongu:

Každý mah-jong jako takový20 bodů
Mah-jongový kámen ze zdi2 body
Mah-jongový kámen jediný možný2 body
Pokud by mah-jong teoreticky mohly dokončit dva různé kameny, ale všechny exempláře jednoho z nich jsou už na stole, a? už mezi odloženými, nebo ve vyložených či ohlášených sadách, exemplář druhého kamene se počítá rovněž jako mah-jongový kámen jediný možný.
Jestliže hráč dokončil čtyři sady a mah-jong získá dokončením páru (a? už dobráním ze zdi, nebo nárokováním zahozeného kamene), výhře tímto způsobem se říká "vylovit oči". Hráč, který vyloví oči, často současně dostane body za mah-jong jediným možným kamenem, ale ne vždy je tomu tak. Například když má tři sady a drží dále kameny 6-7-8-9 jedné barvy, může zavřít buď šestkou, nebo devítkou téže barvy. Obojí bude vylovení očí, ale nejedná se o mah-jong jediným možným kamenem.
Vylovení očí (z řadových kamenů)2 body
Vylovení očí (z rohových kamenů nebo z Honérů)4 body

Zdvojování

Zdvojení, použitelná u všech ruk, jsou následující:

1 ×Vlastní Kámen Jara (season nebo flower)
1 ×Kompletní Kytice, tedy hlášená sada všech čtyř květin nebo všech čtyř období
1 ×Každá sada Draků
1 ×Sada vlastních Větrů
1 ×Sada Větrů hry
1 ×Ruka obsahující 3 skryté PONGy. Pro účely tohoto pravidla se za skrytý PONG považuje i skrytý KAONG nebo otevřený KAONG vzniklý přidáním zahozeného kamene ke skrytému PONGu (pokud byl označen otočením krajního kamene lícem dolů). Při počítání základního skóre se takový KAONG samozřejmě počítá za KAONG.
1 ×Malá trojice Draků – ruka obsahující dvě sady Draků a pár Draků třetí barvy (zdvojení náleží hráči navíc ke zdvojením získaným za sady Draků jako takové)
2 ×Velká trojice Draků – ruka obsahující tři sady Draků (zdvojení náleží hráči navíc ke zdvojením získaným za sady Draků jako takové)
1 ×Malé čtvero radostí – ruka obsahující tři sady Větrů a pár Větrů čtvrté strany (zdvojení náleží hráči navíc ke zdvojením získaným za sady Větrů jako takové)
2 ×Velké čtvero radostí – ruka obsahující čtyři sady Větrů (zdvojení náleží hráči navíc ke zdvojením získaným za sady Větrů jako takové)
Poznámka: Všechna výše uvedená zdvojení se vztahují k účinku jednotlivých kamenů, jejich sad nebo skupin sad a mohou být tedy nárokována v každé ruce, která dotyčné kameny či sady obsahuje, i když to není kompletní ruka (mah-jong).

Zdvojení, která lze získat pouze s mah-jongem (vztahují se pouze k hrací ruce, nejsou nijak ovlivněna prémiovými kameny):

1 ×Hra bez bodů – čtyři ČOU a jeden nebodovaný pár. Hráč může mít body (jinak by nebylo co zdvojovat) za Kameny Jara, za dobrání posledního kamene, za mah-jong jediným možným kamenem nebo za vylovení očí a neztratí tím nárok na toto zdvojení.
1 ×Ptáci zpívající v harmonii – mah-jong, který neobsahuje žádná ČOU
1 ×Mah-jong z ruky – mah-jong, který je až do konce celý skrytý včetně posledního kamene. Pro účely tohoto pravidla (nikoli pro účely zjištění základního skóre) se otevřený KAONG, vytvořený přiložením odloženého kamene ke skrytému PONGu a řádně označený otočením krajního kamene, považuje za skrytou sadu.
1 ×Hra jedné řady – mah-jong složený z kamenů jediné řady a z Honérů
2 ×Hra čisté řady – mah-jong složený pouze z kamenů jediné řady, bez Honérů
1 ×Hra velkých kamenů – mah-jong z rohových kamenů 1 a 9 a z Honérů
2 ×Hra zvláštních kamenů – mah-jong složený pouze z Honérů. Toto zdvojení má spíše teoretický význam, pokud se nehraje "s odkrytou střechou", protože jinak ruka zvláštních kamenů (Honérů) je limitní „Hrou všech symbolů“.
1 ×Otevření květu na vrcholu hory – mah-jong dokončený volným kamenem z mrtvé zdi. Výhře tímto způsobem se také říká "vyhrát na střeše".
1 ×Mah-jong ze dna jezera – mah-jong dokončený posledním kamenem ze živé zdi. Pokud však v situaci, kdy živá zeď už byla rozebrána, hráč udělá KAONG (posledním kamenem ze zdi nebo odloženým kamenem, který nárokoval), za poslední kámen se považuje volný kámen, který si za KAONG dobere. Pokud tímto kamenem dokončí mah-jong, dostane dvě zdvojení, jedno za „otevření květu“ a druhé za výhru „ze dna jezera“.
1 ×Chycení ryby ze dna řeky – mah-jong posledním kamenem odloženým po rozebrání živé zdi
1 ×Mah-jong oloupením KAONGu
1 ×Splnění hlášky (čekání od začátku)
V příštím díle naleznete pravidla a modifikace hry mah-jong pro tři a pět hráčů. Dále tam najdete příklad bodování a výpočtu celkového skóre modelového mah-jongu a jako přílohu zdvojovací tabulky, které velmi usnadňují počítání celkového skóre během hry.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.