MangaCZ Dnes je 20.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Tatami
28.10.2005 07:35  -  Japonsko

Je všeobecně známo, že Japonci převzali z Číny takřka vše – písmo, filosofii, kuchyni... Hledáte-li však součást japonského kulturního dědictví pocházející přímo ze Země vycházejícího Slunce, nezapomeňte se v Japonsku dívat pod nohy. Rohože tatami jsou totiž neoddiskutovatelně japonským vynálezem.

Tatami dávají prostoru variabilituTatami je ve své podstatě silná podložka na podlahu, jakási kříženka mezi kobercem a parketou, vyrobená zvláštním způsobem "tkaní" z rákosu, někdy bývá plněná rýžovou slámou, lem podložky je látkový. Spíš než koberec připomíná tatami prkno – nejde srolovat – na dotyk je ale příjemná, dobře izoluje a dokonce příjemně voní.
Tradiční velikost tatami je 90 x 180 cm. Vzhledem k tomuto normovanému rozměru se tatami používá i jako měrná jednotka - japonské místnosti mají zpravidla plochu 4, 5, 6 nebo 8 tatami. Vzhledem k tomu, že výsledný půdorys místnosti musí být obdélník, může se jednat o zajímavé geometrické cvičení pro japonské architekty. Japonci ale používají tatami už asi 1300 let a mají tedy v jejich sesazování značné zkušenosti.
Čajovna školy OmotesenkeV současné době je tatami v japonských domácnostech na ústupu – dokonce i tradice ponechat jednu místnost v bytě či domě v japonském stylu se v Japonsku pomalu vytrácí. Svoji renesanci ale prožívá tatami v Evropě a Americe – na objednávku si do své ložnice můžete pořídit tatami různých velikostí a dokonce i tvarů (včetně kulatých). Nejedná se sice o malou investici, svoje výhody však jistě má. Kromě výše zmíněných dobrých izolačních vlastností a příjemného povrchu pomáhá tatami udržovat stabilní vzdušnou vlhkost a navíc napomáhá variabilitě místnosti – na rohože stačí postavit nízký stolek a máte obývací pokoj, nebo stačí rozvinout matraci na spaní a máte ložnici.
A než se poprvé po tatami projdete nebo se na ně posadíte, vzpomeňte si, že chodit po tatami v botách se přísně zapovídá.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.