MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Nářek jehňátka
30.08.2005 07:29  -  Série/Nářek jehňátka

ChizunaPomalu padající rudé kapky se smutně rozbíjejí o betonovou podlahu. Na zemi se krev mísí se slzami. Vzduch je příliš těžký a nehýbe se, jako ostatně nic. V tichu podobném tomu před bouřkou se zastavuje čas. Nekonečně dlouhý okamžik ukončí tupá rána, když se bezvládné tělo střetne se zemí.

Je to už víc než zvyk vykreslovat v shoujo manze upíry jako do morku kostí tragické a neš?astné bytosti. Klasická série o upírce Miyu od Narumi Kakinouchi či nejnovější manga od Kaori Yuki (Yorugata Aijin no Senmonten) nejsou jediné, jež nachází spoustu důvodů, proč kvůli neš?astným nesmrtelným predátorům zmáčet celý prádelník kapesníků.
YaegashiKei Toume v Hitsuji no Uta (anglicky vydal Tokyopop pod názvem Lament of the Lamb) zachází ještě dál, celá manga je vystavěna jako psychodrama s atmosférou beznaděje, v němž po nějaké akci není ani stopy (ač je shounen). Není snadné napsat něco takového čtivě a přitom nepřekročit slabounkou hranici citové manipulace. Toume se vyhýbá pokleslým praktikám, ale přesto s nebývalou lehkostí vtahuje čtenáře do úzkého světa, v němž se středoškolák Kazuna a jeho sestra Chizuna schovávají sami před sebou.
Oba trpí nevyléčitelnou dědičnou psychickou poruchou, která se projevuje nezvladatelnými záchvaty touhy po krvi. Není jim však kompenzována nesmrtelností ani jinou nadpřirozenou upíří vlastností. Přitom tato nezvladatelná žízeň špiní všechny vztahy a redukuje na minimum životní volby. Nechce-li strávit zbytek života zavřený v blázinci, musí Kazuna onemocnění tajit, což vede v důsledku k naprosté izolaci od okolí. Existuje-li za takových podmínek nějaká výherní strategie, pak má Kazuna jen málo času, aby ji našel. Jeho sestra mu sice pomáhá, seč může, ale sama už hraje v nastaveném čase.
Zápletka opravdu jako by vypadla z nějakého dorama, ale rozdíl je v podání. Hitsuji no Uta se celkovou atmosférou podobá spíše Vampire Princess Miyu než dejme tomu třeba Kimi ga Nozomu Eien nebo Saishuu Heiki Kanojo. Nenadužívá vypjatě emocionálních scén, je mu cizí patetičnost, jen stále udržuje tiché ovzduší zoufalého smutku. Výsledkem této uvážlivé střídmosti, která znamená rovněž nula procent fanservisu, žádné násilí, jen jednu vyprávěcí linku s pouhým půltuctem postav a žádné chibi ani fórky, je krásný dojem z čistoty vyprávění zbaveného nadbytečného balastu.
Styl kresby velmi dobře dobarvuje celkovou atmosféru. Skečovitá linka spolu s jemným kontrastem mezi světlem a stínem jsou melancholické už samy o sobě. Přísně strukturovaný klad rámců pak prospívá srozumitelnosti vyprávění. Bonbónkem navíc jsou artworky z obálek, které jsou nadmíru povedené.
ChizunaPodle mangy byl natočen hraný film a čtyřdílná OAV série. První dvě epizody OAV jsou víceméně doslovně podle mangy, v druhých dvou je pak předloha hodně proškrtaná a anime nakonec dojde k úplně jinému konci. Vizuálně vůči manze nijak nezaostavá, ačkoliv na animaci je šetření trochu znát. Což by snad ani nemuselo, nebo? těžiště předlohy tvoří dlouhé (na mangu) dialogy a vnitřní monology, kde toho moc k animování není.
Hitsuji no Uta je manga, které se rozhodně nebude líbit každému. Přesto jí zkuste dát šanci, nebo? jak povedenou kresbou, tak čistým vyprávěcím stylem bez jakýchkoli berliček bezpochyby překonává většinu ostatní produkce.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.