MangaCZ Dnes je 16.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Makoto Shinkai a jeho kočka
07.06.2005 06:35  -  Série/Ona a její kočka

Anime Ona a její kočka (Kanojo to kanojo no neko) trvá necelých pět minut, takže jeho zhlédnutí vám zabere rozhodně méně času než čtení této recenze.


Kap. 1: Film a jeho příběh

Ona je mladá a krásná, ale osamělá. Jednoho deštivého dne si k sobě vezme opuštěné kotě. Vzájemná blízkost a společně strávené chvíle způsobí, že kocour zahoří k dívce věrnou platonickou kočičí láskou.

Kap. 2: Kočka a její vyprávění

Mnoho majitelů koček při pohledu na své mazlíčky, rozvalené na gauči pod lampou, napadá, co si jejich čtyřnozí spolubydlící asi myslí. Jak vypadá svět viděný kočičíma očima? Pohled, který nám ve svém filmu předkládá animátor Makoto Shinkai, je mnohem přívětivější než sarkastická škodolibost legendárních stripů Jima Davise o Garfieldovi. Ona a její kočka je sice také prokládaná komentáři kocouřího hrdiny, ale přeci jen se zabývá méně přízemními tématy než jídlem, spánkem a trápením Odieho.

Kap. 3: Ona a její svět

Svým rozsahem, úsečností a snahou co nejjednoduššími prostředky zachytit náladu by se Shinkaiův snímek dal označit za filmové haiku. Na ploše čtyř minut a padesáti sekund nám autor předkládá sled prchavých momentů doplněných postřehy zvířecího vypravěče. Z nich složená mozaika i sama o sobě připomíná spíš črtu než ucelený obraz. Černobílá kamera píše šedivou a melancholickou poezii města - vysoké kvádry paneláků, plot z ostnatého drátu, chladný interiér jejího bytu a nad tím vším obrysy bílých mraků a bodavé paprsky slunce. Kulisy tvoří dominantní část obrazu a právě ony mají hlavní zásluhu na atmosféře filmu. Vyprávění o osamělosti a nenaplněných citech jak vypravěče tak jeho majitelky tu funguje jen jako další ingredience dochucující jemnou náladu díla. Toto téma Shinkai naplno rozehrává až ve svém dalším filmu Volání vzdálených hvězd (Hoshi no koe, 2003).

Kap. 4: Autor a jeho práce

Úroveň a dostupnost animačních technologií už dospěla do té míry, že je možné vyrábět si doma na počítači amatérské animované filmy. Makoto Shinkai patří spolu s Polákem Tomkem Baginskim (autor na Oscara nominované Katedrály a kra?asu Sztuka spadana) k nejúspěšnějším průkopníkům tohoto nového trendu. Začínal jako tvůrce animovaných sekvencí do počítačových her, ale brzy v něm zvítězila touha po absolutní tvůrčí svobodě. Výroba minutu a půl dlouhého snímečku Other Worlds (Tooi sekai, 1999) zabrala dva roky. Po něm následoval třicetisekundový Enclosed World (Kakomareta sekai, 1999) a jeho třetí film Ona a její kočka spatřil světlo světa téhož roku.
Všechny tři krátké snímky by se daly označit za totálně autorské. Shinkai na nich dělal všechno od scénáře přes návrhy postav, kresbu pozadí a animaci, až po finální střih. V Ona a její kočka dokonce propůjčil hlas hlavní postavě. Kromě něj ve filmu ještě asi dvakrát uslyšíme hlas dívky, kterou namluvila Miko Shinohara. Když v jedné scéně vypravěč vede dialog se svou kočičí přítelkyní, vyřešil to autor tak, že jeho party namluvil sám a její repliky prostě napsal přímo do obrazu. Aby se vyhnul přílišnému animování, poskládal snímek převážně ze statických záběrů jen s malými pohyby uvnitř obrazu a dynamiku jim dodal jízdami kamery. Zatímco většina pozadí a objektů je realisticky propracovaná, postavu kočky načrtnul několika jednoduchými tahy.

Kap. 5: Recenze a její závěr

Přes to, co jsem napsal v předchozím odstavci, film mezi svými profesionálními protějšky rozhodně nepůsobí jako chudý příbuzný v záplatovaných teplákách. V rámci možností udělal Shinkai skutečné maximum a dokázal najít takový způsob vyprávění, že nikoho ani nenapadne pokládat snímek za amatérské dílo. Forma tu navíc slouží obsahu, a právě díky pocitům a náladám, které autor do snímku promítl, působí Ona a její kočka daleko upřímněji a zanechá v divákovi hlubší stopy než řada technicky dokonalejších, ale obsahově naprosto sterilních animovaných filmů posledních let.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.