MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mah-jong, část 2.
16.02.2005 06:37  -  Japonsko

V minulém díle jsme se seznámili s historií hry mah-jong, dnes se již budeme věnovat jejím pravidlům, a to hracím potřebám a rozdělení a popisu jednotlivých hracích kamenů.

Počet hráčů

Hru mohou hrát minimálně dva a maximálně pět hráčů, nejobvyklejší je však hra pro čtyři hráče, ostatní verze jsou spíše výjimečné. Pokyny v pravidlech proto vycházejí z nejobvyklejšího počtu čtyř hráčů. Verze a modifikace pravidel pro hru v jiném počtu hráčů budou uvedeny zcela na závěr.

Hrací potřeby


  • sada 144 hracích kamenů
  • 2 hrací kostky s bodovými hodnotami 1 až 6
  • 4 žetony či kameny s označením světových stran, obvykle počátečními písmeny dle anglické abecedy (E = East = Východ; S = South = Jih; W = West = Západ; N = North = Sever)

Hrací kameny

Celkem 144 hracích kamenů se dělí na tyto skupiny:

1) Tři druhy (barvy) řadových kamenů

a) bambusy /bembs/ (symboly bambusových prutů)

b) znaky /characters/ (symboly čísel)

c) kruhy /dots, circles/ (symboly kruhů)

Každá barva se skládá ze čtyř stejných řad s hodnotami od 1 do 9, tedy celkem 36 řadových kamenů od každé barvy. Již zde je nutno podotknout, že kameny hodnot 1 a 9 od každé barvy jsou takzvané „rohové“ a jsou významnější a bodově hodnotnější než kameny hodnot 2 až 8. Pozor na kámen „Bemb 1“, na kterém je zobrazen v letu střelený padající pták, který žil v bambusových houštinách. Nezaměňovat za Kámen jara „Season N“, na kterém je rovněž vyobrazen pták (ve zde zobrazené sadě).

2) Honéry /honors/

a) Větry /winds/

Čínské symboly reprezentující větry čtyř světových stran, po čtyřech od každé světové strany, tedy celkem 16 kamenů. Každý kámen je v horním rohu označen počátečním písmenem (z angl. jazyka) příslušné světové strany.
b) Draci /dragons/

Symboly reprezentující draky ve třech barvách, zeleného, bílého a červeného. Na kamenech jsou vyobrazení draků v příslušné barvě, vyobrazení kamenů „bílý drak“ je však vyhotoveno žlutou barvou, aby bylo na bílém podkladu viditelné. Opět po čtyřech shodných kamenech od každé barvy, tedy celkem 12 kamenů.
Poznámka: V jiných sadách hracích kamenů, zejména v originálních čínských, jsou kameny draků reprezentovány nikoliv jejich vyobrazením, ale odpovídajícími čínskými symboly v příslušných barvách. Kámen „bílý drak“ bývá v těchto sadách čistě bílý, nebo pouze s tenkým modrým rámečkem po obvodu.

Skupiny z Honérů jsou obecně významnější i bodově hodnotnější než skupiny z řadových kamenů. Skupina z Větrů vlastní světové strany je zvláš? hodnotná. Honéry společně s rohovými kameny jednotlivých barev tvoří dohromady kameny „velké“, řadové kameny hodnot 2–8 jsou kameny „malé“.
Poznámka: Je tedy výhodnější, pokud hráč v průběhu hry získá a vyloží skupinu z „velkých“ kamenů, nebo? ta je bodově více hodnocena než skupina z kamenů řadových.

3) Kameny jara

a) Období /seasons/

b) Květena /flowers/

Dvě řady po čtyřech různých kamenech, tedy celkem 8 kamenů. První řada symbolizuje čtyři roční období /seasons/, druhá řada pak květenu /flowers/ typickou pro jednotlivé světové strany. U této konkrétní sady je na kameni “Season N“ vyobrazen pták typický pro severní oblasti Číny. Jednotlivé řady Kamenů jara jsou označeny čísly od 1 do 4 nebo počátečními písmeny jednotlivých světových stran podle následujících zásad: jaro má číslo 1 a patří východu; léto má číslo 2 a patří jihu; podzim má číslo 3 a patří západu; zima má číslo 4 a patří severu. Kameny jara nejsou součástí sad, které se kompletují během vlastní hry, a jejich vlastnictví nebo nevlastnictví nemá žádný vliv na průběh vlastní hry, ani na konzistenci mah-jongu v základní verzi hry ani ve hrách speciálních či limitovaných (viz dále). Jsou nehrajícími prémiovými kameny a mají vliv pouze na celkový bodový výsledek hry. Za každý získaný Kámen jara jsou čtyři body. Kámen jara vlastní světové strany zdvojuje celkový počet bodů dosažený hráčem ve hře. Pokud se hráči během hry podaří shromáždit kompletní čtveřici Kamenů jara, tzv. „kytici“, zdvojuje tato celkový počet bodů 1x za kytici a 1x za Kámen jara vlastní světové strany, tedy celkem 2x.
Hráč, který si vytáhne prémiový kámen kdykoli během hry, musí ihned tento kámen přiznat, položit ho lícem nahoru na stůl vedle symbolu označujícího jeho světovou stranu a vzít si za něj náhradu z otevřeného konce živé zdi. Pokud z jakéhokoli důvodu neoznámí prémiový kámen před ukončením tahu, ve kterém ho získal, nemůže již za prémiový kámen nárokovat žádné skóre, ani si za něj nemůže vytáhnout ze zdi náhradu.
Poznámka: Symboly na těchto kamenech se liší téměř sada od sady, vždy však reprezentují květenu, živočichy, případně činnosti typické pro jednotlivá roční období resp. světové strany. Ve hře hrané podle tradičních čínských pravidel se tyto prémiové kameny nevyskytují.

Všechny kameny se nejlépe naučíme znát tak, že je obrátíme lícem dolů a pak je postupně znovu obracíme, přičemž každý kámen hlasitě pojmenujeme. Obrátíme-li takto všech 144 kamenů, jistě nám to postačí k tomu, abychom se naučili jednotlivé kameny bezpečně rozeznávat.
V příštím díle se seznámíme s pravidly pro určení rolí jednotlivých hráčů ve hře, stavbu zdi a rozdávání kamenů.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.