MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Mah-jong, část 1.
21.01.2005 06:34  -  Japonsko

Dovolte mi, abych se Vás v tomto článku pokusil seznámit se starou čínskou stolní hrou, která se svou důmyslností a atmosférou, kterou dokáže vytvořit, zcela jistě řadí mezi to nejlepší, co se kdy na hracích stolech celého světa objevilo. Se hrou, která si pro zasvěceného hráče i v dobách dokonalých počítačových her dokázala uchovat své nepřekonatelné kouzlo a podmanivost.

Mám samozřejmě na mysli původní stolní hru, hranou se skutečnými hracími kameny, nikoli různé její počítačové verze a klony. Ty mají mnohdy se skutečným mah-jongem pramálo společného, obvykle se jedná pouze o jakési pseudodomino či solitaire, hrané s mah-jongovými kameny. Samozřejmě existují i „plné“ počítačové verze této hry, hrané podle odpovídajících, i když zjednodušených pravidel, i ty však zcela postrádají právě tu kouzelnou východní atmosféru, která může vzniknout asi jen tehdy, když stejně „postižení“ hráči zasednou kolem stolu, vylosují si role, zamícháním „omyjí“ hrací kameny a začnou z nich stavět zeď…
Osobně jsem se poprvé s mah-jongem setkal díky jedné známé, v jejíž rodině se tato hra hrála někdy od roku 1930. Protože právě potřebovali čtvrtého hráče, vysvětlili mi základní pravidla a se zbytkem jsem se seznamoval postupně v průběhu vlastní hry. Musím říci, že již napoprvé mne tato hra zaujala natolik, že jsem z návštěvy odcházel až po půlnoci a celou cestu domů jsem uvažoval o tom, jakým způsobem bych mohl získat svou vlastní sadu hracích kamenů. A to byl opravdu problém, nebo? to bylo někdy kolem roku 1977 a mah-jong byl u nás téměř neznámou hrou. Rozhodně se nedal nikde u nás koupit. A o nějakém dovozu ze zahraničí jsem si v té době mohl nechat možná tak zdát. Měl jsem opravdu štěstí, když jsem krátce nato u přátel mých rodičů objevil prastarý Rodokaps a v něm – světe div se, recenzi na mah-jong s kompletními pravidly včetně obrázků všech hracích kamenů. Polovina z nich byla navíc otištěna v barvách na zadní straně obálky. Došlo mi, že v mé situaci asi nemám jinou reálnou možnost, než si svou mah-jongovou sadu vyrobit sám. Jak to dopadlo, uvidíte postupně sami, všechny obrázky použité v článku jsou „digitálem“ pořízené fotografie mé sady.
Dnes už je situace pro případné zájemce přece jen o něco příznivější. Ne že by se mah-jong u nás stal nějak masově rozšířenou hrou, ale v některých specializovaných obchodech se údajně dají pořídit originální mah-jongové sady různých kvalit v tomu odpovídajících cenových relacích. Někteří naši prodejci stolních a deskových her mají dokonce na skladě relativně levné mah-jongové sady v plastovém provedení.
Ale nyní již k vlastní hře.

Čínská hra Mah-jong

Anglicky se někdy píše Mah-Jongg, čínsky se jmenuje Ma-?iang. Dnes již tradiční čínská hra podobná některým karetním hrám, ovšem s hracími kameny místo karet. Je mnohem důmyslnější a zajímavější než u nás běžně známé hry a pro zasvěceného hráče má neobyčejnou přitažlivost. Hrána podle původních pravidel je vlastně hrou velmi hazardní, proto i její pravidla jsou velmi přísná a komplikovaná, nebo? pamatují na každou situaci, která při hře může nastat, a prakticky vylučují falešnou hru či jakékoliv ovlivnění ve prospěch jednotlivého hráče. Zároveň jsou však plná působivé východní etikety, která hru činí ještě přitažlivější. V celé hře jde vlastně o to získat co nejrychleji takovou kombinaci hracích kamenů, která by umožnila hráči vyložit takzvanou „plnou ruku“ (všechny držené kameny) a tím hru zavřít. Hráči se proto po rozdání postupně zbavují kamenů, které se jim nehodí, a naopak si ponechávají kameny, ze kterých mohou vytvořit potřebné skupiny. Princip je velmi podobný u nás známým karetním hrám kanasta či žolíky. Originálním, i když pro nás poněkud nezvyklým faktem je, že hráči nehrají za svou osobu, ale každý z nich ve hře zastupuje jednu ze světových stran. Vše bude podrobně vysvětleno v jednotlivých statích pravidel.
Stručná historie hry
Okolnosti i přesnější údaje o době vzniku této hry jsou zahaleny neprostupnou mlhou dohadů a legend, s největší pravděpodobností však mah-jong vznikl jako volná kombinace čínského domina a některé z mnoha variant karetních her, které se v Číně hrají již po staletí. Nejstarší zmínky o hře mah-jong pocházejí z roku 1880. Snad to bylo způsobeno tím, že hraní této hry bylo původně výsadou císařského dvora a bohatých hodnostářů, prostý lid ji pod přísnými tresty nesměl hrát. Ještě v roce 1905 byl mah-jong provozován pouze v několika čínských provinciích. Teprve v průběhu dalších 15 let se rozšířil do celé Číny. Pravý rozmach však nastoupil až kolem roku 1920, kdy se mah-jong objevil nejprve v gentlemanských klubech v Shanghaji, v průběhu jediného roku pak doslova zaplavil celé Japonsko. Expanze této podmanivé společenské hry do celého světa na sebe nenechala dlouho čekat, a tak například v roce 1923 obsazují mah-jongové sady jedno z předních míst v tabulkách dovozu zboží ze Shanghaje do USA. Odtud se mah-jong dostal přes Atlantik i do Evropy a dále až k jejím východním hranicím, takže tato hra vlastně vykonala úplnou cestu kolem světa. V zemi svého původu, v Číně, byla hra pro svou hazardní podstatu v průběhu padesátých let dvacátého století postupně potlačována, až byla v období kulturní revoluce v průběhu let šedesátých a sedmdesátých zcela zakázána. Teprve v roce 1998 je mah-jong v Číně zařazen na oficiální listinu povolených her a sportů a opět se v celé zemi začínají pořádat různé oficiální turnaje. V zemích, kam byl mah-jong importován, byla pravidla hry různě modifikována, takže mimo tradičních čínských jsou dnes známa pravidla japonská, americká i anglická.
K nám se mah-jong dostal poprvé kolem roku 1925, ale nijak výrazně se u nás nerozšířil. Masovějšímu rozšíření bránila malá znalost znaků na hracích kamenech a zejména postupné štěpení pravidel hry, ke kterému docházelo během její pouti kolem celého světa.
Tolik k historii mah-jongu. Ve druhém díle už se budeme věnovat vlastním pravidlům.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.