MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Onsen
11.04.2005 06:21  -  Japonsko

V Japonsku, zemi plné vulkánů, vyvěrá asi 2000 popsaných horkých pramenů. V jejich blízkosti se nachází mnoho tradičních hostinců i velkých hotelů, kam Japonci míří do tradičních lázní s horkými prameny – do onsenů.

Japonci jsou termálními prameny nadšení a věří, že minerály v nich rozpuštěné posílí jejich zdraví a zkrášlí jejich tělo. Nejpopulárnější jsou lázně, kde se můžete v jezírku s horkým pramenem koupat pod širým nebem a obdivovat krásné okolní přírodní scenérie. Zejména v zimě, kdy kolem leží závěje a z nebe se snášejí sněhové vločky, je prý takový zážitek vskutku nezapomenutelný.
OnsenPo zaplacení vstupného, které se pohybuje ve stovkách jenů, vstoupíte do budovy lázní. Do horkého pramenu se ovšem nejdete umýt, ale odpočinout si. Proto se také po průchodu převlékárnou nejdříve pořádně vydrhnete a teprve potom se můžete ponořit do horké minerální vody a užívat si její blahodárnou sílu.
Většinou bývá pánská a dámská část lázní oddělena, některé lázně ale připouštějí společné koupání mužů i žen. Teď zřejmě zaplesala srdéčka čtenářů mužského pohlaví – realita se ovšem bude od jejich představ poněkud lišit. Koupel v horké voděOnsen navštěvují především Japonci ve středním věku a starší, kteří relaxaci v lázních často zařazují na konec svého denního programu, například po prohlídce města. Úředníci pak do onsenu směřují po své partii tenisu či golfu. Onsen nesmí chybět v žádném teambuildingovém zájezdu japonské firmy – máloco tak upevní vztahy mezi kolegy jako posezení u horkého saké v horké lázni. A podobně jako v našich lázních, i v těch japonských zůstávají vážně nemocní pacienti i několik týdnů a pilně se věnují péči o své zdraví.
Přesto, že se tedy v onsenu setkáte většinou s japonskými babičkami s bolavými zády a se skupinkami bílých límečků (samozřejmě bez límečků), neměli byste si při své cestě do Japonska návštěvu tradiční japonské lázně nechat ujít.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.