MangaCZ Dnes je 18.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Miyu - princezna upírů (OAV)
24.03.2001 14:44  -  Série/Miyu, upíří strážce

Obsah a postřehy k velmi kvalitní OAV sérii

První epizoda - Unearthy Kyoto

Himiko Se, médium, přijíždí do Kyota, právě když tímto městem otřásá podivná série vražd. Žádné ze zavražděných nezůstala v těle ani kapička krve, ale za to měly všechny v krku dvě dírky od kousnutí. Himiko byla pozvána rodiči dívky jménem Aiko Nezawa, která před šedesáti dny usnula a od té doby se neprobudila. Při vstupu do domu si všimne česneku (dívá se na něj ovšem značně pohrdlivě). Když Himiko prohlíží Aiko, tak cítí, že dívku něco posedlo, ale nemůže jí pomoci. Při rozhovoru s rodiči Aiko, zjistí, že Aičina matka viděla stvoření v bílé róbě u domu. Himiko cítí, že je nějaká spojitost mezi spící dívkou a stvořením v bílé róbě.

Když Himiko odchází z domu, tak potká Miyahita, jehož dívka Ryoko byla první obětí ze série vražd. Ten viděl stvoření v bílé róbě vstoupit do domu a chce je zabít. Himiko pochybuje, zda je schopen sám to stvoření zabít. V noci navštíví Himiko místo, kde byla Ryoko zavřažděna. Náhle padne mlha a stvoření v bílé róbě zaútočí na Himiko. Než stačí Himiko cokoliv udělat, objeví se postava s maskou v černé róbě a stvoření v bílé róbě před ní začne prchat. Na vrcholku torii (brána do parku před šintoistickou svatyní) sedí dívka ve zkráceném kimonu. Řekne Himiko, že to, co vypadá jako upír příliš odpovídá pověrám a varuje ji, aby se dál do této záležitosti nemíchala. Poté zmizí.

Další den Himiko koupí kříž a jde se opět podívat na to místo, kde byla zavražděna Ryoko. Spatří dívku v kimonu ze včerejší noci, jak se chystá kousnout do krku Miyahita. Dívka je upír. Himiko po ní hodí kříž, ale dívka ho chytí a promění v prach. Himiko si také uvědomí, že dívka stojí v přímém slunečním světle bez viditelných obtíží, zatímco by pro ni sluneční světlo mělo být smrtelné. Dívka uzavře prostor kolem sebe a Himiko. Vysvětlí jí, že ona není ten upír, kterého Himiko hledá. Ona sama jej pronásleduje. Dodá, že to navíc není žádný upír, ale monstrum nazývané shinma, které je zároveň bohem i démonem. Zatímco ona může dát těm, co si to přejí za jejich krev věčný život, tak tento shinma jen zabíjí. Himiko ji však příliš nevěří, nacož dívka reaguje slovy : "How typical of humans. Your eyes are clout evidency you cannot see. Even though the truth is always within you." a zmizí.

Když se prostor opět otevře, Himiko je na dětském hřišti spolu s Miyahitem, který vypadá jak náměsíčný. Himiko navštíví nemocnici, kde se od doktora dozví, že Aičina rodina měla nehodu. Zatímco stav rodičů byl beznadějný, tak Aiko by s transfúzí mohla přežít. Ovšem zrovna byl nedostatek krve typu AB, již Aiko má. Rodiče souhlasili s tím, že jejich krev se použije k zachránění dcery. Oba zemřeli, ještě než operace skončila. V dětském domově pak Aiko předstírala, že je upír, protože vědela, že přežila díky krvi svých rodičů (ačkoliv doktor jí to nikdy neřekl). Himiko navštíví hřbitom, kde najde hrob, v němž jsou pochováni Aičiny rodiče.

Zaujmutá se vydá znovu do domu, kde najde Aičiny rodiče sedící vedle spící Aiko. "Ghosts? Damn it ..." Mezitím venku dívka a její služebník pronásledují stvoření v bílé róbě. Náhle se Aiko se vzbudí a její rodiče se rozplynou. Upíří dívka vpadne do místnosti a pokusí se kousnout Aiku do krku, ale Himiko ji zastaví. "What are you doing? Do you want Aiko as well?" Dívka neodpoví, místo toho postava v černé róbě vypudí stvoření v bílé róbě z těla Aiky. Dívka vysvětlí, že shinma využíval Aiko. Za to, že ji přinesl její rodiče, pozřel její duši. Shinma sebou mlátí, ale je uvězněn mezi stěny z tatami, které vystavěla postava v černá kápi. Poté, co na tatami napíše pravé jméno shinmy (Raen), tak shinma ztratí sílu a je vrácen zpět do temnoty.

Je po všem, dům se vrací do svých reálných rozměrů. Himiko se ptá, zda nebyla možnost nějak zachránit Aiko, dívka jí řekne, že mohla dostat její krev a stát se upírem. Ovšem ptá se, není pro Aiko lepší být mrtvá, než žít s vědomím, že zabila své rodiče? Než odejde ješte poví Himiko, že Miyahito je v svém stavu š?astnější než kdykoliv mohl očekávat. "After Miyahito, he wanted to escape from his grief. So I gave him a little world of his own. What a fantasy. So he should be feeling more hapiness in this world than he can ever expected in the next." Další den Himiko opouští Kyoto. když prochází kolem dětského hřiště, tak zpozoruje několik středoškolaček, jak se baví o Miyahitovi, který sedí na houpačce a nic nedělá. "I know about him. He's living in happiness. - What do you mean? - Wouldn't you like to be happy? ... For ever?" Ostatní se smějí. Jak dívky běží kolem Himiko do školy, tak zblízka je vidět, že ta co mluvila o Miyahitovi, je podobná upíří dívce.

Druhá epizoda - Banquet of Marionettes

Druhou epizodu jsem bohužel neviděl, takže její obsah znám jen z internetových stránek. Ty si ale dost odporují, a proto obsah hodlám napsat až po shlédnutí.

Třetí epizoda - Fragile Armor

Himiko je v Kamkuře, když se objeví Miyu a požádá ji o pomoc kvůli Larvovi. Himiko souhlasí za podmínky, že ji Miyu poví o sobě, Larvovi a shinma. Když ji Miyu vede za Larvou, tak se před nimi objeví velké brnění. Brnění tvrdí, že je shinma a vyzývá Miyu k boji. Miyu odporuje: No, you're not a shinma. Miyu: I'm sorry Himiko, but you're on your own. A zmizí. Himiko vytáhne dýku, avšak monstrum ji rozsekne, jako by byla z papíru. Himiko se nedá a pronese zaříkání, čímž se monstra zbaví. Miyu se znovu objeví. Dovede Himiko do chrámu, kde je Larva uvežněn ve zdi, a řekne jí, že Larva je jediný přítel, kterého má. Do té doby než ho potkala nevěděla nic o jiném světě a o shinma. Tu noc kdy se setkali, Miyu na pláži naslouchala příboji. Pak se objevil Larva a řekl jí, že přiletěl přes oceán, aby okusil její krve a stal se tak vůdcem shinma. Když se však chystal pít její krev, tak se v Miyu probudila její upíří část, a obětí se stal Larva. (jako normální dívka měla Miyu hnědé oči, když se ale stala upírem, tak ji zezlátly)

Jelikož Larva neuspěl, tak ztratil hlas a jeho tvář byla ukryta pod masku. Himiko mezitím pokreslí stěnu spiritualistickými symboly, které mají zabránit komukoli kromě Himiko a Miyu, aby se přiblížil k uvězněnému Larvovi. Poté co jí to Miyu vypoví, tak dá Himiko fotku brnění, které Himiko odvrátila. A ještě ji upozorní, že je to jediný klíč, který má. Himiko okamžitě začne s pátráním. Sleduje stopu, kterak brnění měnilo majitele, která ji dovede k domu, ve kterém zemřel muž a jeho žena poté spáchala sebevraždu. Dům předešlé noci shořel a policie se nedomnívá, že by šlo o samovznícení. Když se Himiko vrací zpět vlakem, tak k ní přistoupí mladý muž a ukáže jí fotku brnění. Himiko ho následuje do opuštěné šintoistické svatyně. Když se muž zeptá, proč se Himiko o brnění zajímá, tak Himiko zalže, že je studentka, která se zabývá výzkumem brnění. Muž se zeptá, zda ji o to nepožádala mladá dívka. Objeví se před ní to velké brnění. Když chce pronést zaříkání, tak ji muž zakryje ústa a začne ji dusit. Ví, kdo Himiko ve skutečnosti je. Právě včas, než Himiko ztratila vědomí, zasáhne muže fireball.

Objeví se Miyu. Věděla, že Lemures uvěznil Larvu, ale nemohla ho najít. Himiko si uvědomí, co s ní Miyu provedla. "Miyu, you used me as a fake, didn't you?!" Miyu ji neodpoví, pouze se na ni usměje. Miyu požádá Lemurese, aby uvolnil Larvu. Lemures odpoví, že Larva je jeho dávný přítel a že přišel do Japonska, aby ho osvobodil od Miyu. Brnění chce bojovat s Miyu: "Try to kill me, shinma hunter!" Místo toho mu ale Miyu obnoví jeho vzpomínky jako člověka. Je to muž, který zemřel v domě, kam dovedlo Himiko pátrání po brnění. Brnění rozvrácené odporujícími si vzpomínkami uteče pryč. Miyu naposledy požádá Lemurese, aby uvolnil Larvu. Ten opět odmítne : "You will die, vampire!" Miyu mu věnuje studený pohled. "I won't return you to the dark. You shall be reduced to ashes." Lemures na Miyu zaútočí, ta si s ním však lehce poradí. Když jeho tělo požírají plameny, Lemures vzkřikne "Larva! You win junk by Miyu!" Uvězněný Larva odpoví "Don't you understand, Lemures?" Lemures: "Understand what?" Larva: "This girl's ... soul." Zatímco Miyu a Himiko věnují pozornost umírajícímu Lemuresovi, tak brnění zezadu chytí Miyu a snaží se ji rozmáčknout. Než stačí Himiko pronést zaříkání, přiletí známá černá postava a odsekne brnění obě ruce.

Osvobozený Larva zachránil Miyu. Miyu obejme svého přítele a služebníka, který jediný rozumí její duši. Ještě jednou se pokusí připomenout brnění, že bylo člověkem, to to však odmítne přiznat. Jde dál do Kamakury. Policie neprodleně uzavře silnici. Miyu chce, aby brnění bylo potrestáno podle lidských zákonů, jelikož je člověkem. Brnění si konečně vzpomene, co se stalo. Miyu to vysvětlí Himiko: "He wanted to forget everything, especially his own death." Když muž zemřel, tak jeho žena požádala Lemurese o jeho obživení. K této magii je však potřeba kromě mrtvého ještě život nějakého jiného člověka. Obětovala svůj život pro svého manžela. Aby se zbavil vzpomínek, přesvědčil muž sám sebe, že je shinma. Ještě než policie začne na brnění střílet, stačí vykřiknout: "Don't shoot, I'm human!"

Miyu: "Goodbye, Himiko"
Himiko: "Wait Miyu, wait! Why couldn't you let him die as he wanted to, as a shinma?! Humans have many things that they'd like to forget! Even things they rather die for than remember."
Miyu: "Forgeting will solve nothing. I cannot excuse people who just forget their sadness ... or love ... or hate ... because I will never forget."
Himiko: "Miyu!"
Miyu zmizela, tudíž se jí Himiko už na nic zeptat nemůže. Sníh, který před chvílí začal padat, pokrývá tělo neš?astého muže.


Podcast o novinkách  -  manta
Blood+  -  Nadzukeoya.Shi
Re:shotjon  -  Nadzukeoya.Shi
Re: Bo  -  Ratman
Bo  -  BlackPum
Re: jo tak  -  SirHenry
Re: jo tak  -  Fan
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.