MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Hanabi
15.01.2005 06:27  -  Japonsko

S cizími zeměmi se vždy pojí nejen jiný jazyk, jiná mentalita lidí, ale také malé drobnosti, a? už historické nebo z moderní doby, kulturní nebo společenské, prostě maličkosti, které obraz dané země dotvářejí a neodmyslitelně k němu patří. Pojďme si povídat o známých i méně známých věcech, které souvisí s Japonskem a jeho tradicemi.

OhňostrojZačneme událostí pro zimní období poněkud neobvyklou, a tou je hanabi neboli ohňostroj. Horká, vlhká a dusná japonská léta si Japonci zpestřují, jak jen se dá. Jednou z oblíbených kratochvílí je právě pořádání ohňostrojů, a? už malých rodinných ohňostrůjků, nebo grandiózních světelných show. Ohňostroje jsou díky své prchavé kráse považovány za symbol pomíjivosti.
Počátek historie ohňostrojů v Japonsku není přesně znám. Většina pramenů ale uvádí jako prvního diváka ohňostroje Iejasu Tokugawu, který se měl stát svědkem první ohňostrojné show v Japonsku, jež uspořádali čínští členové doprovodu anglického obchodníka Johna Salise v roce 1612. Záhy získaly ohňostroje velkou popularitu mezi feudálními pány (dajmjóové). Právě oni s oblibou sledovali ohňostroj na řece Sumida v Tokiu (tehdejším Edu) z krytých loděk plujících po Tokijské zátoce. Až velký požár, který v roce 1657 Edo zcela zničil, tradici sumidských ohňostrojů přerušil. V roce 1733 byla ale obnovena a dodržuje se vlastně dodnes.
Ohňostroj na řece SumidaV 17. století se na poli japonských ohňostrojů objevují dodnes známá jména Tamaja a Kagija - jména dvou konkurenčních ohňostrůjců. Jejich rodiny se pořádání ohňostrojů a prodeji rachejtlí věnovaly po celé generace. Když tedy během ohňostroje v Japonsku uslyšíte diváky volat slova "Tamaja", "Kagija", vězte, že je to jakási pocta těmto průkopníkům ohňostrojů v Japonsku.
Pokud chcete prožít atmosféru pravého japonského ohňostroje, nenechte si ujít ten tokijský, pořádaný na řece Sumida už po staletí. Jen se připravte na to, že místní ohnivá show, konaná poslední neděli v červenci, nabízí kromě několika desítek tisíc světelných efektů také dav diváků převyšující miliónový počet. Chcete-li si najít místečko, abyste v 7 večer mohli sledovat zahájení ohňostroje, usedněte kolem poledního. Vstup je totiž volný.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.