MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Promarněná nevinnost
08.10.2004 08:00  -  Série/Kokaku Kidotai

Mnoho času uplynulo od dob, kdy vyšel film Ghost in the Shell. Řada fanoušků ho dodnes považuje za nejlepší kyberpunk všech dob. Všichni proto čekali na nevyhnutelné – jeho pokračování.

Je to už nějaký ten pátek, co Mamoru Oshii dotočil, nebo chcete-li dorenderoval, pokračování SVÉHO filmového eposu Ghost in the Shell. Takže si o něm něco povíme. Pokračování má jméno Innocence (Nevinnost) a znalci už možná začali brblat, že Ghost in the Shell není dílo Mamoru Oshiiho – a mají pravdu. Ale...
Toto "ale" je pro Innocence poměrně podstatná věc. Innocence je sice na motivy mangy Masamune Shirowa, ALE to je asi tak všechno. Jediné, co má společného s mangou, seriálem či dokonce prvním filmem, je název a asi pět postav. Zbytek je úplně jiný svět.
Zde by má recenze mohla skončit poznáním, že již nerecenzuji Ghost in the Shell, ale to byste mě asi neměli rádi, takže to dotáhnu do konce. A pak mě možná ukamenujete...
Z hlediska příběhu je Innocence průměrný film. Ano, jsou to visuální orgie, ale to je asi tak všechno. I hudba mi přišla jako zkopírovaná z prvního dílu. Kdyby Innocence natočil David Lynch, tak by se nikdo nedivil, že ho nepochopil. Bohužel když srovnáme první a druhý díl Ghost in the Shell, musíme dojít k závěru, že Mamoru Oshii začal navštěvovat čajovny, kde se nepodával jenom čaj.
Příběh Batoua, který hledá důvod, proč se jedna kybernetická loutka určená k potěšení (kyber-lehká-děva) zbláznila a zmasakrovala půlku jednotky rychlého nasazení, je postaven na řadě za sebou jdoucích scén, které místy nemají logiku, a je problém pochopit, proč tam vůbec hlavní hrdina šel a proč to či ono vůbec udělal.
Stále mi není jasné, co za žánr vlastně Mamoru Oshii natočil. Detektivka to není, ale kyberpunk taky moc ne. Celý film je protkaný citáty a Oshiiho myšlenkami, které je problém sledovat, natož pochopit. Když už si pohrává s virtuální realitou, tak to skutečně víc připomíná výlevy Davida Lynche. A pokud jste se těšili na majora Motoko Kusanagi, tak té se dočkáte jenom v podobě jakési deus ex machina, aby se neřeklo...
Pokud bych měl předchozí text shrnout do několika vět, vypadalo by to asi následovně: Nedívejte se na Innocence jako na pokračování Ghost in the Shell, protože v tom případě je to hrozný film s nádhernou grafikou. Dívejte se na něj jako na nějaké jiné anime – pak je to zajímavý film s nádhernou grafikou. Navíc pokud jste fanoušky CG, je tento film pro vás povinnost, už jenom pro to visuální zpracování.
Bude to slavný den, až režiséři pochopí, že visuální podání má být pomůckou při vyprávění příběhu, a nikoliv naopak. Můžeme se na tento den těšit. Sice ještě stále nepřišel, ale už by nemusel být daleko.


Hodnocení čtenářů

Ghost in the Shell 2: Innocence – film
Průměrné hodnocení 8.4/10 (76 hlasujících)
8.4
Abyste mohli hlasovat, musíte být přihlášeni!
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.