MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Fanart - Články / Novinky / Galerie [A-L] [M-Z]

Pryč se čtverečky!
23.04.2004 08:00  -  Fanart

Jednoduchý návod, kterak odstranit čtverečky ze školních prací.

Neustále mě překvapuje, jak velké množství lidí kreslí obrázky ve škole (asi by to mělo něco vypovídat o stavu našeho školství). A jelikož bývá při matematice o čisté papíry nouze, musí umělecky nadaní žáci často vzít zavděk i papírem čtverečkovaným. To leckdy značně sráží finální efekt obrázku a proto jsem se rozhodl udělat tento jednoduchý návod, jak se jich zbavit.
Celý tutorial je psaný pro anglický Photoshop 7, ale měl by fungovat i ve všech ostatních verzích a s největší pravděpodobností (po menších úpravách) i v jiných složitějších grafických programech. To nicméně nemohu zaručit. Pokud máte verzi českou, můžete se orientovat podle obrázků menu, které jsem zachytil. Tutorial také funguje pouze na černobílé obrázky, odstranit linky z barevných prací je mnohem složitější a zdlouhavější, protože se to prostě musí dělat ručně ^__^
Předně bylo třeba najít čtverečkovaný papír. Nevěřili by jste, jak je to několik let po opuštění vzdělávacích institucí obížné ^__^ Nakonec jsem tedy vzal zavděk papírem linkovaným a načrtnul tuto skicu.
(Je důležité ji sescanovat v barvě, ale to snad každému dojde. Nejste přeci Američani ^_^)
Poté jsem se pustil do samotného odstraňování linek. Zapnul jsem si menu pro editaci Curves (tady jsem si jist, že v češtině to jsou Křivky). Naleznete je buď zde, nebo prostě zmáčknete magickou klávesovou zkratku CTRL+M ^__^
V okně křivek přepneme kanál, v kterém budeme pracovat, ze CMYK pouze na Cyan, a to takto.
Pak upravíme křivku tak, aby vypadala asi jako tato.
Tím by nám měl celý obrázek chytit pěkný cihlový nádech. Linky jsou, jak je vidět, o dost méně výrazné, nicméně stále jsou vidět. Přepneme se tedy do kanálu Magenta a provedeme s křivkou totéž. Výsledkem by mělo být toto.
Jak jste si jistě všimli, linky jsou pryč. Nicméně obrázek je slaboučce zlutý, a to není zrovna kýžený efekt. Naštěstí to není problém odstranit. Provedeme to tak, že se přepneme do kanálu Yellow, a žlutou vytáhneme. Věřte mi, vím co dělám ^_^
Nyní máme obrázek pěkně sytě žlutý. V křivkách jsme tímto práci úspěšně zakončili a můžeme všechny provedené změny potvrdit tlačítkem OK.
Nyní musíme vrátit náš umělecký kousek do stavu, v jakém byl před celou touto procedůrou. Zapneme si tedy menu Hue/Saturation, jak to vidíme zde. Nebo opět jednodušší verze, stiskneme CTRL+U. Objeví se nám další okno, v kterém stáhneme Saturation na minimum (tj. -100), čímž obrázek zčernobílíme.
Akci potvrdíme tlačítkem OK a tadáá, máme obrázek krásně čistý a bez linek, jak vidíte zde:
Snad Vám bude můj návod užitečný a teším se, že v budoucnu uvidíme stále méně a méně obrázků, které kazí jen to, že nebyl po ruce bílý papír.
A ještě jedna poznámka. Takto nemusíte odstraňovat pouze modré linky. Stejný postup se dá použít například na odstranění modrých linek tužkou, kterými jsme si předkreslili později černě vyinkerovaný obrázek. Odpadne nám tím odporně nudné a neúčinné gumování tužky z papíru. No není to skvělý nápad? A to ani není můj ^___^

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.