MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Kazatel
29.03.2004 06:12  -  Série/Kazatel

Dobrota a milosrdenství následovati mne budou po všecky dny života mého a přebývati budou v domě hospodinově na dlouhé časy.

Koncem minulého roku se začaly objevovat zmínky o tom, že comicsové nakladatelství ComicsCentrum chystá vydání mangy. Konkrétně vydání Kazatele (Priest) – mangy nikoliv japonské, ale jihokorejské. Autorem tohoto díla je Min-Woo Hyung, kreslíř a scénárista, na jehož kontě je v současné době již 15 dílů této série.
Zhruba dva měsíce se kanály "internetového šumu" šířilo mnoho přídavných jmen ve spojení s tímto titulem, většinou typu průměrný, rozvleklý, oddychový. Podle dostupných informací jsem si vlastní obrázek o tomto titulu vytvořil i já. Po přečtení jsem však svoje názory musel zcela přehodnotit.
O co tedy vlastně v tomto příběhu jde? Kazatel (Ivan Isaacs) putuje zemí ve stylu divokého západu a svádí boj se zlem. To je v tomto případě ztělesněno služebníky archanděla Temozarela, hromadou nemrtvých ale také démony, kteří hnízdí v duši Kazatele. Ten totiž v minulosti zaprodal polovinu své duše ďáblu Belialovi.
A právě toho jsem se obával nejvíce: Rozpolcení osobnosti padlého Kazatele. Vyjádřit v comicsu rozpolcení osobnosti totiž není ani trochu jednoduché. Většinou to končí zmateným střídáním okýnek popisujících realitu s těmi, které zobrazují vnitřní boje - a čtenáři potom marně pátrají, co je vlastně skutečné. V tomto případě to ale neplatí. Min-Woo Hyung totiž dává svému vyjádření prostor. A to je asi největší klad tohoto díla. Autor se zde nesnaží své nápady namačkat do několika málo okének. Má tak čas a především prostor na vyjádření všech detailů a přechodů mezi realitou a zobrazením vnitřního boje.
Autorů, kteří se tímto způsobem rozkreslí (resp. rozepíší), je ale také mnoho. U některých to však vyústí v nudné a vleklé vyprávění, kde jsou popisovány detaily zbytečné, pro čtenáře nezáživné a pro pochopení děje nepodstatné. I tohle však autor zvládl přímo na jedničku. Ačkoliv nejsou scény příliš omezovány prostorem, děj má spád. A to je druhý největší klad - proto jsem tento titul nedokázal odložit, dokud jsem se nepropracoval k samotnému konci.
Proto nezbývá, než obdivovat vyjadřovací schopnosti jihokorejského kreslíře a scénáristy, a doufat, že první Kazatel nebyl také posledním, který u nás vyšel.
Informace o titulu
Název: Kazatel (Svazek 1: Předehra pro zesnulé)
Scénář a kresba: Min-Woo Hyung
Překlad: Dana Krejčová
Kresba na obálce: Raymond Swanland
Počet stran: 186 (černobílých)
Vazba: Brožovaná (s barevným přebalem)
Vydává: ComicsCentrum

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.