MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Umi ga kikoeru
03.12.2003 06:02  -  Série/Umi ga kikoeru

Umi ga kikoeru „Umi ga kikoeru“ je jeden z těch vzácných filmů, které vás pokaždé znovu vtáhnou do svého světa, zcela vás pohltí a dají zapomenout na všechno ostatní, aby vás na konci propustily zanechávajíce ve vás pocit sladké nevědomosti na pomezí spánku a bdění, kdy jste se ještě nestačili rozhodnout, zda jste již vzhůru, nebo dosud spíte a sníte svůj nádherný sen...

Autorka námětu Himuro Saeko nás vrací do věku dospívání, kdy se snad každému z nás rozpadl starý známý a poklidný svět dětství, aby ho vystřídala nebezpečně vrtkavá, ale lákavá nejistota dospělosti. Spolu s hrdiny sledujeme jejich nesnadný boj o porozumění a místo v tomto novém a zcela neznámém světě, těžkou cestu za pochopením sebe samého i ostatních, komplikovanou pravidly dospělých, která jim (i nám) do té doby vůbec nic neříkala.
Taku a Matsuno Očima hlavního hrdiny Taku Morisakiho máme možnost nahlédnout do posledních let střední školy, jejichž poklidnou atmosféru naruší nejdříve náhlé rozhodnutí vedení zrušit každoroční školní výlety a později stejně tak nečekaný přestup studentky z velkého Tokia uprostřed školního roku. První z událostí ho svede dohromady s Matsunem Yutakou, který si stejně jako on uvědomuje neférové jednání školy a má odvahu žádat přinejmenším vysvětlení, díky čemuž se z nich nakonec stanou nejlepší přátelé. Druhá naopak vnese do všeho pořádný zmatek, nebo? Rikako Muto, kterou do – z jejího hlediska provinčního – městečka Koči přivedl rozkol mezi jejími rodiči, se nijak netají tím, že se jí tady vůbec nic nelíbí Rikako Muto (a ze všeho nejmíň místní dialekt japonštiny) a že jí tradiční soudržnost všemožných skupin v Japonsku nic neříká. A tak zatímco na jednu stranu budí obdiv svými výkony ve sportu i v učení, na druhou spoustu lidí štve svou okázalou ignorací všech tradičních součástí běžného života. Do té doby neotřesitelné kamarádství Takiho a Matsuna začne díky jejich rozdílným přístupům k Rikako získávat trhliny a nakonec je téměř zničeno Rikačiným pokusem o útěk k otci zpátky do Tokia a školním festivalem...
Příběh však v tomto místě nekončí, dostává nádhernou tečku (nebo spíše otazník?) o necelý rok později, kdy se – nyní již bývalí – spolužáci scházejí na vzpomínkovém večírku. Nový život, který se mezitím každého zmocnil, a společné vzpomínky způsobí, večírek že si nyní dokáží říci věci, kterých se dříve báli či si je nechtěli přiznat. Staré chyby nejsou možná zapomenuty, ale jsou přijaty a odpouštěny, nepochopení ztrácí ostré hrany a kamarádství naopak získává nazpět ztracenou sílu porozumění...
Příběh z pera jedné z nejslavnějších japonských autorek dívčích románů Himuro Saeko úžasný a magický už sám o sobě dostává díky nevtíravé a nekřiklavé kresbě studia Ghibli (na animaci dohlížel autor původních ilustrací ke knize Kondo Katsuya) pod taktovkou režiséra Mochizukiho Tomomiho (který měl v té době za sebou už takové tituly jako „Maison Ikkoku“ nebo „Kimagure Orange Road“) tu správnou atmosféru, kterou ještě umocňuje jednoduchý hudební doprovod (Nagata Shigeru) a zvolený způsob vyprávění. krajina Události sledované jakoby v přítomném čase spojují prostřihy vzpomínek a komentářů hlavního hrdiny, které právě příběhu vtiskují úžasnou uvěřitelnost, nebo? díky nim získává divák pocit, že nesleduje nezaujatě cizí příběh, ale že mu dobrý kamarád vypráví „jak to vlastně tenkrát všechno bylo“. A hlavně, nestyďme si přiznat, koho nepotěší vědět, že i ostatní měli v dospívání podobné problémy a že stejně jako my si s nimi nedokázali vždycky poradit tak, aby se pak za sebe nemuseli aspoň trošku stydět. Poděkujme proto autorům, že za nás toto přiznání učinili a příjemně úsměvným a lehce nostalgickým způsobem nám poskytli možnost si zavzpomínat na dobu našeho „klubání ze skořápky“ a možná i po letech sám sobě konečně porozumět a odpustit si přehmaty, které jsme v té době dokázali vyrobit.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.