MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Vůně asijských zahrad – sakura
04.10.2003 06:40  -  Japonsko

Květy sakur nepřišly na mé zavolání
a přesto se chvěji při pomyšlení
že zase odejdou
Murasaki Šikibu


Sakura je vůbec nejoblíbenějším kvetoucím stromem v Japonsku. V Číně takové obliby nikdy nedosáhla, vždy stála tak trochu ve stínu slivoně. Číňané ji považují za symbol něžnosti a ženské krásy. Temně červená barva jejích plodů připomíná ženské rty.
Sakurový kvítek jako logo akcí souvisejících s mangou a animeDo Japonska byla sakura dovezena právě z Číny a v oblibě rychle předstihla slivoň. Japonské slovo "hana", označující sakurový květ, se používá ve významu "květ" zcela obecně, pro jakoukoliv květinu. Sakurové květy rozkvétají v Japonsku už začátkem února a velice rychle odkvetou. Symbolizují tak pocit pomíjivé radosti a tesknoty.
Slavnost hanami - dívání se na sakurové květy - je mezi Japonci velice populární. V době kvetení sakur si často berou dovolenou a nejsou líní cestovat s rozkvétajícími sakurovými kvítky od jihu, kde rozkvétají nejdříve, až na sever Japonska, kde se poupata rozvíjejí nejpozději.Rozkvetlá sakura pod horou Fudži V televizních zprávách je v tomto období věnováno sakurové frontě zvláštní zpravodajství. Pokud byste chtěli zkusit hanami uspořádat, nemusíte se obávat, není to nic tak těžkého. Popíjí se saké, zpívá se a tančí až do chvíle, kdy vyjde měsíc. Pokud máte dojem, že se nějak zapomnělo na sakurové květy, tak jste podstatu pochopili správně - hanami je oslavou, na které se opije i Japonec-abstinent, nebo? je to součástí folklóru.
Sakura je v Japonsku oblíbená i mezi bonsajisty. Jedná se totiž o půvabný stromeček, který však bohužel nedosahuje vysokého věku a je poměrně náročný na tvarování. Ikebanové aranže z rozkvetlých sakur jsou jedněmi z nejstarších ikeban vůbec. Sakura se zpravidla aranžuje do vázy samostatně, bez dalších rostlin, a má evokovat pohled na rozkvetlý sad.
Card Captor SakuraSakuru často najdeme v milostné poezii, je symbolem prchavosti, i v citech. Možná proto se v Japonsku veřejné domy někdy eufemisticky označují jako domy sakur.
Je zajímavé, že zatímco v Japonsku se sakury užívají spíš jako soliterní rostliny, v Číně jsou častěji vysazovány celé sakurové sady.
Sakurový sadU nás se názvem sakura zpravidla označuje Prunus serrulata, ale i některé jiné druhy rodu Prunus. Zatímco my toužíme po sakurách sytě růžových, typická japonská sakura má květy téměř bílé, pouze s jemným nádechem růžové. A chcete-li v jarních měsících obdivovat sakury a do Japonska se zatím nechystáte, stačí navštívit například areál ČVUT v Dejvicích, kde je celá sakurová alej, nebo dojet do Roztok u Prahy, které vám nabídnou sakur téměř nepřeberné množství.
Volně podle přednášky dr. Věny Hrdličkové Rostliny v japonských zahradách.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.