MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Jeden statečný – Bokko
10.08.2003 06:00  -  Série/Bokko

Feudální Čína je rozdrobena na řadu malých království, která mezi sebou vedou neustálé územní boje. Vesnice Ryo v království En očekává každým dnem příchod mohutné dobyvatelské armády ze sousední země. Vyšle proto žádost o pomoc bojovému klanu Bokk. Po dlouhém čekání se u bran vesnice objeví jediný muž.


Kakuri, muž z Bokku, řídí práce na ochranu vesnice v souladu s filozofií klanu, která odmítá jakoukoli formu útočné války. Staví vysoké zdi a cvičí vesničany tak, aby se v případě útoku mohli co nejefektivněji bránit. Dokáže dopředu vytušit každou lest nepřítele a využít ji ve svůj prospěch. Díky němu se vesničanům daří útoky několikanásobně početnější armády státu Cho úspěšně odrážet, což dovádí jejího velitele Koentchua k šílenství. Není divu, že tento statečný a hrdý vojevůdce brzy začne porážku Kakuriho brát jako záležitost osobní cti.
Manga scénáristy Kenichi Sakemiho a kreslíře Hideki Moriho Bokko (ve Francii vychází pod trefným názvem Stratége) by klidně mohla sloužit jako učebnice válečnického umění. Dalo by se sice napsat, že vypráví o osudech drsných, ale čestných mužů, že velmi působivě zachycuje atmosféru obléhané vesnice každou minutou očekávající drtivý útok nebo že v něm jde o odhalování temného spiknutí uvnitř klanu Bokk. To všechno jsou však jen barevné ozdoby na masivním válečnickém brnění. Navíc ten, kdo má bytostný odpor ke krvavým středověkým řežím, se patrně neprokouše dál než za první dva booky.
Naopak ti, kterým svist mečů a déš? šípů není cizí, tu najdou všechny možné způsoby vedení boje, od velkolepých střetnutí tisícihlavých armád, přes boj muže proti muži, nerůznější lsti a pasti, až po nasazení nových technologií (lidský katapult) nebo takzvaný simulovaný boj, kde o výsledku bitvy rozhoduje partie strategické hry mezi vůdci obou armád. Sakemi píše o těchto věcech velmi napínavě a čtivě. Pro ty, kdo by se ve strategických manévrech Kakuriho a Koentchua ztratili, tu jsou kromě obsáhlých vysvětlovacích textů také přehledné mapky a plány. Vypjatou atmosféru navíc působivě dokreslují nejrůznější doprovodné projevy válečného konfliktu – hory bezejmenných mrtvých vesničanů, po nichž zůstávají sirotci a vdovy, dezerce ve válkou zdecimované žoldnéřské armádě, neschopnost a omezenost arisotkratických vládců vedoucí ke zbytečným obětem, zástupy vyhladovělých uprchlíků z dobytých měst…
Detailní realistická kresba Hideki Moriho sice není bůhvíjak oslňující, ale poměrně dobře podtrhuje celou atmosféru. Je na ní znát silný vliv francouzské školy a z mangy připomíná třeba slavného Crying Freemana. O bishounena byste tu nezakopli. Všechny postavy jsou buď zjizvení vrahouni, zatvrzelí vousáči, sadističí bouchači, holobradí intrikání nebo přihlouplí burani. To ovšem neznamená, že by vám řada z nich nepřipadala zatraceně sympatická. Velkou práci si Mori dal také se zachycováním nejrůznějších přírodních scenérií, do kterých je často krvavý děj zasazen.
Od pátého booku se prostředí a zápletka mangy výrazně změní. Kakuri se tu pouští do boje s mateřským klanem Bokk, který zradil svoje mírumilovné ideály a spojil se s královstvím Shin, aby se s jeho pomocí stal sjednotitelem celé Číny. Hlavní náplň série však zůstává i nadále stejná – westernová (nebo možná spíš easternová) válečnická akce. A vzhledem k tomu, že dosud vyšlo celých jedenáct booků, zdá se, že Kakuri ještě zdaleka nevyčerpal své strategické schopnosti a všude kolem něj je stále dost feudálů bažících po moci a po krvi.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.