MangaCZ Dnes je 22.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Guyver
19.04.2003 07:00  -  Série/Guyver

Anime The Guyver, které je založeno na stejnomenné manze, si získalo v Japonsku velikou oblibu a byly podle něj natočeny i dva hrané filmy a dvě OAV. U amerických fanoušků byl však nepříliš oblíbený a to je možná ten důvod, proč se o něm v ČR tak málo ví.


Guyver se zrodil v hlavě mangaka Yoshiki Takaya. K dnešnímu dni bylo natočeno 12 dílů TV seriálu, 2 OVA (original animated video) a 2 hrané filmy. Nesmíme však opomenout začátek, a tím je manga.
Vyšlo celkem 16 dílů, což sice ve srovnání s jinými není mnoho, ale až se dozvíte více o příběhu, zjistíte, že více dílů nemá smysl. Z těchto vyšlo v Americe pouze sedm, a to z důvodů nepříliš velké obliby. Což je poměrně překvapivé, protože hned v zápětí natočili američtí filmaři dva hrané filmy (které si dokonce můžete půjčit v některých "zaostalejších" videopůjčovnách u nás). Prví se jmenuje MUTRONICS a druhý GUYVER - TEMNÝ HRDINA. Filmy vysílala dokonce i TV Nova, ale to už je přinejmenším šest let.
Teď se tedy můžeme konečně dostat k samotnému Guyverovi. Jedná se o jakousi formu biologicky posíleného brnění (anglický název je "Bio-Booster Armor"), které propůjčí svému hostiteli nevídanou sílu a schopnosti jako levitace nebo ohromný, všespalující výboj z hrudníku. Tato síla je ovšem závislá na vaší kondičce, protože Guyver jenom zvýší vaši vlastní sílu. Jedná se vlastně o parazita, kterého se již nezbavíte, když si vás vybere. Dalo by se říci, že jde o živého tvora, protože stroje si lidi jen tak pro legraci nevybírají...
Aktivuje se zvoláním "Guyver" a pak se začnou dít věci. Z výrůstků na zádech nositele vyletí věci podobné chapadlům, omotají se kolem něj a vytvoří jakési brnění, dobře viditelné ve filmových verzích. Vyzbrojen neuvěřitelnými schopnostmi, silou a nezničitelnými noži, které vyjedou z předloktí, se může vydat nakopat zadky Zoanoidů.
Problém Guyvera je ale v tom, že pokud se porouchá jeho "mentální" zařízení, tak vás prostě sežere zaživa. Pěkná představa, hlavně když se ho nemůžete zbavit a musíte jej neustále používat, jako hlavní hrdina série - Sho Fukamuchi.
Příběh začíná v místě, kdy hrdina Malot přiváží do Japonska balíček se záhadným obsahem. Ten má dovézt do japonské společnosti Kronos Corp., která se tajně zabývá výrobou Zoanoidů. Tento mutant je geneticky upravený člověk. To však na první pohled nepoznáte, protože se může podobně jako Guver vrátit zpět do lidské podoby. Jak už to tak bývá, nikomu se nedá věřit a Kronos vyslal své komando, aby zneškodnilo Malota. Ale Malot, Zoanoid, který měl být odměnou za doručení přeměněn na obyčejného člověka, se pojistil a nechal si po ruce "kapesní bombu".
Nyní na scénu vstupuje náš hrdina Sho Fukamachi. Je to obyčejný student zamilovaný do kamarádovy sestry - Mizuky. Jde lesem a najednou "BUM!!!", rána jak z děla. Když se probere, vidí před sebou na zemi něco, co připomíná "malé ufo". Ufo to ale nebylo, spojilo se se Shoem. "Hurá! A nový hrdina je tu".
To se však nelíbí společnosti Kronos, které zůstaly jen zbývající jednotky Guyver, a tak posílá hordy Zoanoidů, aby jim Guyver přinesly, pokud možno ještě v použitelném stavu.
Možná si říkáte, proč má Guyver jenom 16 dílů, ale autoři se drželi původního příběhu (Guyver vs. Kronos Corp.) a nenutili ho chytat zloděje nebo pomáhat v "tajných válkách" (zdravíme Spidermana). Na scéně se objeví ještě dva další Guyveři, originálně nazvaní Guyver 2 a Guyver 3. Guyver 2 je členem Kronosu, čili ten zlý. Nositel Guyveru 3 je velice záhadná postava. Nejenže vypadá ze všech nejdrsněji, ale ví o Guyveru až podezřele moc věcí. Objevuje se v situacích, kdy náš Guyver už neví kudy kam.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.