MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Recenze Grave of the Fireflies
09.04.2001 21:40  -  Série/Hrob světlušek

Smutné, depresivní drama z Japonska na konci druhé světové války.

Jde o jeden z mála anime, které podporují názor, že Japonci chápou animaci jako jiný (levnější) způsob na výrobu filmů. Tento film by se bez větších problémů mohl natočit jako hraný, ale výsledek by zřejmě nebyl tak působivý. Velkou část výsledného naprosto ohromujícího dojmu, vedle dokonalého scénáře, vytváří animace ve stylu "cute", která až krutě kontrastuje se zobrazovanými scénami v Grave Of The Fireflies.

Smutný příběh je vyprávěný vzpomínkami mrtvého chlapce o tom, jak se snažil přežít a ochránit naivní dětství své sestry. Je to právě jeho sestřička nepoznamenaná krutou životní realitou, která v každodenní hrůze války trpí nejvíce. Stáváme se tak svědky událostí, v nichž se prolíná dojemnost s radostí z obyčejného života a naivita dětského pohledu na svět s krutostí a nesoucitem okolí. Celý příběh je tímto způsobem postupně veden k drsně reálnému tragickému závěru, jehož depresivnost se ještě více umocní, když si znovu vybavíme úvodní scénu umírajícího chlapce opovržlivě míjeného kolemjdoucími. Nepovažuji za nutné dále rozepisovat a konkretizovat děj filmu, který si podle mého zaslouží jedno z prvních míst v top ten anime. Grave Of The Fireflies vznikl podle autobiografické novely 'Hotaru no Haka' napsané Nosakou Akiyukim, který se tímto dílem zbavil svých vlastních traumat okolo smrti své malé sestry za války. Námětu se chopil režisér a scénárista Isao Takahata a mistrně toto dílo převedl na filmový pás. V průběhu filmu se chytře střídají smutné až temné scény s těmi "oddechovými" (ty jsou ovšem stejně ponuré a depresivní, když si uvědomíme celkovou situaci, v níž se hrdinové nacházejí) a díky "kameře" a střihu, které s jsou na úrovni hraného filmu, divák brzy zapomene že sleduje animovaný film. Bylo by hříchem nezmínit se o animaci, která je v případě tohoto filmu naprosto dokonalá, a díky níž sledujeme nádherné záběry poletujících světlušek. Právě realizace těchto dojemných obrazů v hraném filmu by byla nepředstavitelně nákladná.

Grave Of The Fireflies nemá za cíl hledat konkrétního viníka za to,co válka napáchala Japonsku, nebo dokonce probouzet japonské vlastenectví. Filmu jde o otevřené odsouzení války jako takové a o kritiku bezcitnosti společnosti (aniž by sklouzávalo do kýčovitého působení na city jako dokumenty Člověk v tísni). Díky těmto faktorům vzniklo filmové dílo hledající sobě rovného (nejen mezi animovanými filmy), na které zaručeně nikdo nezapomene. Tento film je opravdu hodný všech superlativů, které jsem v recenzi použil, a jestli jste už měli tu čest, doufám, že mi dáváte za pravdu. Pokud jste ještě Grave Of The Fireflies neviděli, rozhodně se to pokuste napravit (totéž platí i pro zaryté odpůrce anime).


Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.