MangaCZ Dnes je 22.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Žena samuraj? – synopse 1. dílu KTR
06.01.2003 08:00  -  Série/Kazemakase Tsukikage Ran

Před časem jste si mohli přečíst na Manga.CZ recenzi seriálu Kazemakase Tsukikage Ran. Teď je tu pro vás připravena podrobná synopse prvního dílu, z níž můžete získat přesnější dojem o celé sérii.

Z pod rozlehlé koruny velmi starého stromu vyčuhuje jen spodní polovina těla oděná do klasické samurajské sukně. Poklidné slunečné odpoledne vyruší svým náhlým příchodem tři zmatečně vyhlížející chlapíci. Obklíčí osobu pod stromem a poněkud nervózně na ni zaútočí. Ta je velmi rychle zneškodní jednou nohou, aniž by přitom musela vstát. Chlapíci tedy změní přístup, začnou se omlouvat a požádají ji o pomoc své vesnici. Přestože je ležící osoba nabádá k tichu, nedají se odbít a znovu dotírají, až je konečně ležící samuraj nucen si sednout. Překvapení chlapíci zjiš?ují, že samurajem je žena.
Takhle vypadá první scéna první epizody seriálu Kasemakase Tsukikage Ran. Jak je vidět, již při samotném vstupu hlavní hrdinky do děje se vykresluje její charakter. Když potom oněm třem chlapíkům vysvětluje, že v tak krásném počasí se musí odpočívat a vyrušovat někoho z toho odpočinku je nehorázný zločin zasluhující trest smrti, víme přesně, jaký přístup bude hlavní postava, jménem Tsukikage Ran, mít i ke všem dalším událostem kolem ní. Výborně onu ležérnost ztvárnila ve svém hlase i dabérka Yasuhara Reiko. Znásobuje se tím výsledný dojem.
Obdobný, ale přesto jiný vstup na scénu má druhá hlavní hrdinka Miao-oneesan. Když totiž chlapíci neuspějí u Ran, vydají se hledat další osobu a napadnou právě Miao. Stejně jako Ran i ona je velmi rychle vyřídí, i když úplně jiným stylem. Jednomu sevře hlavu mezi nohama, další dva kopne tak, že se přitom sama vykroutí do neuvěřitelných póz. Dál následuje stejný postup jako již dříve. Hned co se ti neš?astníci seberou (nejen ze země, ale i z překvapení, že je opět přemohla žena), jmou se lítostivého omlouvání a horoucího přemlouvání. A tady je poznat rozdíl povah obou hrdinek. Miao se nechá zlákat podbízivým vychvalováním.
Než se ovšem cokoli dohodne, objeví se ti, kvůli nimž hledají tři bratři pomoc, gang Benitsubaki. Tihle vypadají o dost vyrovnaněji než bratři Bonsai a zřejmě by v souboji měli také značně navrch. V tu chvíli začne slovní hádka. Mluva těch tří neš?astníků je velmi odvážná a Benitsubaki popudí až k boji. Bonsaiská chrabrá slova však končí za zády Miao, která je překvapena jejich náhlým strachem po tak nádherném nebojácném proslovu. Ona sama by snad ani proti gangu Benitsubaki nebojovala, kdyby ji neurazili tím, že je to přeci jenom dívka. V tu chvíli jim Miao předvede své čínské bojové umění Nekotekkenu, při němž se kreslené tělo kroutí a ohýbá tak, jak by to skutečné nikdy nedovedlo.
Do této rvačky (spíše než souboje) se dostane Ran, která jakoby jen prochází po cestě a jen tak náhodou by mohla pomoci dívce v nesnázích. Zpoza stromu přichází muž vypadající opravdu nebezpečně. Je to placený strážce Benitsubaki. Dovede lépe než oni zacházet s mečem. Přesto jejich vzájemný souboj končí se špičkou Ranina meče u strážcova obličeje. Benitsubaki tak odcházejí poraženi.
Zde mají Bonsai novou šanci. Znovu požádají Ran o pomoc, ale znovu jsou odmítnuti. Chlapci nezaváhají a rychle přiskočí alespoň k Miao. Ta se na ně nejdříve rozzlobí, ale nakonec pomoc přislíbí. Odejde s nimi navštívit jejich šéfa. Bonsai je stařík na hrobem, který sotva mluví. Miao mu ještě jednou slíbí pomoc.
Mezitím Ran celá hladová dorazí do vesnice. Tam ji přistihne dívka jménem Sakura, jak si povídá se svým žaludkem. Samozřejmě ji to rozesměje, i když Ran to připadá normální. Sakura ji pozve na jídlo do hostince svého strýce. Ten jí rád nabídne misku jídla. Ran nepohrdne a vrhne se na jídlo. Ano, doslova se na něj vrhne. Jí takovým tím klasickým způsobem hladového anime hrdiny, kdy nestíháte sledovat míhání hůlek a mlaskání, srkání atd. se ozývá všude kolem vás. Majitel hospody je potěšen její velkou chutí k jídlu a nechce za to ani zaplatit. Ostatně Ran na to ani nemá.
Na tomto místě nastává chvíle, kdy se Tsukikage dovídá, jak to vlastně v této vesnici chodí. Zrovna když si majitel stěžuje, že stejně o všechen výdělek přichází, vtrhne do hospody banda Benitsubaki a chce připravit majitele o všechny vydělané peníze. Ran jim to však překazí a zažene gang na útěk. Hostinský děkuje, ale ví, že stejně přijdou zítra zas. Navíc se zmíní i o tom, že Benitsubaki zavraždili jeho syna, který odhalil jejich podvody v hazardních hrách. Ran poděkuje za jídlo, slíbí, že ho někdy splatí, a vyjde ven na ulici.
Nastává další odhalení Raniny velké, ale opravdu velké slabosti pro sake. Na ulici totiž potká strážce Benitsubaki. Nejdříve přimhouří oči, ale pak zahlédne jak v ruce nese láhev sake a hned se jí oči zajiskří. Ihned na všechno zapomene a žádá o doušek. Yojimbo nemá nic proti, ale netuší, že se splní rčení "nabídneš prst a utrhnou ti celou ruku". Z jednoho doušku se tak stalo půl láhve. Yojimbo jí mezitím navrhne připojit se k Benitsubaki, nebo? tak by mohla mít sake kolik chce. Proto s ním Ran odchází do domu Benitsubaki.
Tam zrovna dostává celý gang vynadáno od šéfa, že nejsou schopni vybírat peníze. Když se zmíní o tom, že jim to překazila žena, co stojí za nimi na chodbě, jsou z toho v rozpacích. Jejich yojimbo jim řekne, že ona je od teďka také jejich yojimbem. Ran to uvede na pravou míru a řekne, že si to teprve rozmýšlí. Potom spolu u sklenky sake vedou přátelský rozhovor až do doby, kdy se před domem ozývá křik bratří Bonsai, kteří sem přišli společně s Miao zjednat spravedlnost.
Boj je nezvratitelný. Hlavní úlohy se ujme Ran. Na tomto místě projeví více iniciativy než kdy jindy. Nejdříve lehce porazí bratry Bonsai, aniž by bojovala s Miao, která už přijala to, že žena samuraj se přidala na zlou stranu. Porazí je, ale aniž by jim nějak víc ublížila. Pronese k nim moudrou řeč, že jsou hlupáci, když chtějí obětovat své životy, protože proti gangu Benitsubaki nemají žádnou šanci, a že by se raději měli věnovat něčemu rozumnějšímu. Potom se obrátí k Benitsubaki a nabídne jim také změnu stylu života. Jinými slovy chce, aby nechali toho okrádání. Tady Miao pochopí, že samuraj není na špatné straně. To je samozřejmě nehorázné a teprve teď se strhne ten pravý boj. Nejdříve souboj s yojimbem a pak s celou bandou. Následuje několik málo okamžiků, v nichž můžeme sledovat nádherný souboj, dva různé bojové styly působící vzájemně kontrastně. Animace těchto pohybů je opravdu na velmi dobré úrovni.
Dvě ženy porazí celý gang Benitsubaki a zachrání tak celou vesnici od dalšího trýznění. Obě opouštějí vesnici společně, ale Tsukikage je úplně jedno, že kolem ní Miao pobíhá a mámí z ní její jméno. Už se opět dostala do svého blaženého klídku a opojení lehkým vánkem. Na obrázcích si můžete všimnout vždy modrého nebe s několika obláčky.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.