MangaCZ Dnes je 19.6.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Wings of Honneamise (Royal Space Force)
01.10.2002 23:12  -  Série/Wings of Honneamise

Wings of Honneamise Příběh ze světa, který by mohl být náš, příběh o civilizaci, která by mohla být naší, příběh o lidech, kteří jsou jako my...


Svět rozdělený na velmocenské celky, kde hlavní slovo má armáda a ti nejvlivnější, svět, v němž se objevuje technika naší nedávné doby, ale dosud se používají ruční srpy, sociální nůžky svět, kde se sociální nůžky rozevřely do míst, která nás teprve čekají, svět, v němž kdyby Marx žil, napsal by svůj Kapitál snad ještě důkladněji... Sága lidské civilizace, která se od kořenů ztracených v šeru dávnověku díky nezlomné touze po lepším zítřku a víře v ideály snaží kráčet po nerovných schodech dějin... Příběh z doby, kdy staré ideály ztrácí na síle a nedokáží již přinést tolik potřebnou víru v lepší život, příběh z doby, kdy se možná zrodil jeden nový, který by snad mohl převzít již pomalu hasnoucí pochodeň a - alespoň na čas - ji rozzářit do plného svitu... Příběh obyčejných lidí, kteří právě v této době žili a a? už chtěli nebo ne, stali se její součástí...
Shirotsugh Lhadatt vždy toužil být pilotem, létat mezi mraky jako ptáci. Nikdy však nepatřil k těm nejlepším, letadlo v oblacích a tak tím nejbližším jeho snu se mohly stát a staly Vesmírné síly státu Honneamise, organizace to na první pohled sice vojenská, ale všemi - kromě koncernů a jedinců investujících do svých vlastních plánů - v lepším případě přehlížená. Spolu s ostatními zpočátku nesdílel sen zakladatelů o cestě člověka ke hvězdám a spíše přemýšlel, kde si najde práci, pokud jim bude opět zkrácen rozpočet. Dokud nepotkal Riqunni Nonderaiko, dívku, která snad už nemohla být víc jiná než on, které sice skoro vůbec nerozuměl, Shirotsugh a Riqunni ale od níž se nakazil vírou, vírou, že jeho práce přeci jen může mít nějaký smysl - přinést lidstvu nové obzory, větší než cokoli jiného kdykoli dříve v jeho historii. A tak se za podpory svých kamarádů, nadšenců z konstrukčního týmu a velitelů bránících jejich ideál pustil do uskutečňování tohoto snu. Navzdory posměškům, nepřízni osudu i tomu, že pro ostatní byli pouze figurkou na šachovnici světa, s jejíž obětí se počítalo dávno dopředu.
Režisér Hiroyuki Yamaga a studio Gainax nám s nečekanou lehkostí a s důrazem na zdánlivě obyčejné a prosté detaily vyprávějí příběh mladého muže nepříliš nadšeného svojí dobou, který měl to štěstí, že stál u počátku jednoho velkého snu. hvězdy Nekřiklavá animace slouží tomuto účelu nadmíru dobře a vyprávění jen umocňuje hudba, jejíž kořeny by se asi daly vystopovat v osmdesátých letech, kdy film vznikl, ale přinejmenším dnes, po patnácti letech, dodává velmi silnou příchu? alternativní skutečnosti - vždy? takhle to všechno koneckonců také mohlo být. Jediné minus, které jsem na "Wings of Honneamise" našel a které mi zabraňuje označit ho za dokonalý, je japonská záliba, které jsem nikdy nepřišel na chu?, a to: "Všude musí být přinejmenším jedno mecha. A pokud to není mecha, tak alespoň kropicí vůz." Ale jak jsem říkal, je to výtka jediná, a na celkovém dojmu zanechá šmouhu jen nepatrnou. Tento film totiž opravdu nemusí zdůvodňovat svoji existenci - přinutí člověka zamyslet se nad svým životem, nad historií lidského rodu, zadumat se nad smyslem veškerého konání. východ Slunce nad Zemí Ač monumentální finále, zřejmě inspirované (v dobrém smyslu slova) závěrem podobně laděného filmu "2001: A Space Odyssey", vyznívá na první pohled jako oslava dějinného pokroku civilizace, z celého filmu mnohem více vyvěrá víra, že důležitější je osud každého jednotlivce, který sice zvážen vahami dějin bude shledán zcela bezvýznamným, ale nakonec to byl přeci jen on, kdo po tomto světě chodil, poci?oval jeho existenci a žil svůj život. A tak v samém závěru spolu s hlavním hrdinou, který při pohledu na světla měst vypadající jako hvězdy na nebi zapomněl na připravenou řeč, pak z celého svého srdce pronesete tichou modlitbu:
"Poslouchá tam dole někdo tohle vysílání? Hovoří první kosmonaut lidstva. Lidská rasa právě udělala první krok do vesmíru. Stejně jako dříve oceány a hory byl dosud místem, kde přebýval jen Bůh. modlitba Jak budeme pronikat stále dál a dál, dopadne to s ním pravděpodobně stejně špatně jako s jakýmkoli jiným místem, kam jsme se dostali. Zničili jsme zem, otrávili vzduch. Stále hledáme nová místa k životu a teď jsme se vydali ke hvězdám. Kdo ví, jestli se vůbec někdy někde zastavíme. Prosím vás, kdokoli mě slyšíte... Nezáleží na tom jak... Poděkujte za to, že jsme se dostali až sem. >>Prosím, měj s námi soucit a odpus? nám. Nenech naši budoucnost směřovat do temnot. A? nám na naší klopýtavé cestě dějinami svítí na znamení vždy alespoň jedna hvězda.<<"


Hodnocení čtenářů

Wings of Honneamise — film
Průměrné hodnocení 8/10 (17 hlasujících)
8
Abyste mohli hlasovat, musíte být přihlášeni!
Podcast o novinkách  -  manta
Blood+  -  Nadzukeoya.Shi
Re:shotjon  -  Nadzukeoya.Shi
Re: Bo  -  Ratman
Bo  -  BlackPum
Re: jo tak  -  SirHenry
Re: jo tak  -  Fan
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.