MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Byl jednou jeden dům...
13.09.2002 20:00  -  Série/Maison Ikkoku

Seznamte se, prosím: Kyoko Otonashi je dvaadvacetiletá správcová nájemního domu Ikkoku. Fatální kombinace jejího dívčího půvabu s ženskou atraktivitou a životní zkušeností ji činí pro veškerou mužskou populaci naprosto neodolatelnou. Dobrá, snad existuje pár výjimek, ale i ty se ovládají jen stěží...

Shun Mitaka je tenisový trenér, sympatický, pohledný, okouzlující, se zářivým úsměvem, širokými rameny a útlými boky. Tučné je snad pouze jeho bankovní konto. Pohled na tohoto úspěšného mladého muže, stejně jako pohled na jeho auto a vkusně zařízený byt, je pro každou ženu skvělým estetickým zážitkem. A ta náruč – jen se do ní vrhnout...
Ideální pár – říkate si? Ale no tak dámy... Sáhněme si do svědomí. Samozřejmě že si s chutí bereme movité muže, jejichž Cadillac nás hned po svatbě dopraví do vily v Monte Carlu s okny do přístavu – to aby byla vidět jachta, na které strávíme líbánky. Ve skutečnosti však naše srdce tajně touží po chudém, plachém, nesmělém a roztomile nešikovném mladíkovi, jehož největším bohatstvím bychom byly my samy. Vzít si ho? No to ani náhodou! S něžným chlapeckým úsměvem na rtech by se roztomile přizabil cestou do ložnice ještě před svatební nocí. Ale za dlouhých horkých večerů v Karibiku je hrdinou našich snů právě on.
Na scénu tedy přichází Yusaku Godai, jeden z obyvatelů uvedeného nájemního domu, student, jehož provázejí neustálé studijní neúspěchy a trvalé existenční potíže a k jehož kladům se dá říci snad jen to, že jeho nešikovnost je opravdu odzbrojující a jeho plachost prostě "k sežrání".
Jak vidíte, milostný trojúhelník je narýsován zcela jasně. Cože? Že vám to něco připomíná? Žena mezi dvěma muži – jeden z nich bohatý a zkušený, druhý mladý a odhodlaný, oba milující? Jako bych to slyšela... Labyrinty vášně? Cassandra? Luz Maria? Trefa téměř do černého. S tím rozdílem, že naše romance se odehrává na stránkách komiksu Maison Ikkoku, v soudobém Japonsku, a není pod ní podepsáno žádné jihoamerické televizní studio, ale Rumiko Takahashi, mistryně oboru manga. A ta je příliš dobrým geometrem, než aby zvýraznila z celé dějové roviny jedinou úsečku on-ona. Vytváří kolem trojúhelníku ústředních postav celý polygon postaviček a úhlopříčky jejich vzájemných vztahů se protínají v situacích mnohdy neuvěřitelných až bizarních, které však dávají vzniknout dalším a dalším bodům neotřelých point.
Charaktery vedlejších postav jsou, ve shodě se zákony "červené knihovny", neměnné, nejsou však mrtvé ani černobílé. Obyvatelé domu Ikkoku jsou živoucí Japonci se svými klady i zápory, radostmi i problémy. Věřte, že setkávání s nimi se vám neomrzí a ve dvacáté kapitole budete mít pocit, že v Ikkoku bydlíte.
Nyvé milostné scény v této manze nečekejte, nemají šanci probít se přes autorčin břitký smysl pro humor a snad právě to řadí Maison Ikkoku nejméně o dvě třídy výš než Večery pod lampou. Romantika a city tu nejsou prezentovány jako srdcervoucí detail na dvě zlehka se dotýkající tváře, ale spíš jako stav duše, který člověka provází třeba i cestou na nákup. Koneckonců, v životě je to přece zrovna tak. A ty padající sakurové lístky jim protentokrát odpustíme, ne? Inu, Japonci.
Co říct závěrem? Přestože manga Maison Ikkoku na Nobelovu cenu za literaturu neaspiruje, pomyslný titul "Miss Sympatie" jí udělují fanoušci na celém světě. Jestliže patříte k něžnému pohlaví, matně si vzpomínáte, že na poličce ve vašem pokojíčku stál aspoň jeden dívčí románek, a nepostrádáte smysl pro humor, přečtete všech čtrnáct dílů jedním dechem. Pokud jste muž s duší chlapce, který ještě nezapomněl na své první zoufalé pokusy pozvat dívku do kina, pokud tyto končily opakovaným neúspěchem, případně pokud máte uvedené potíže dosud, stane se pro vás Ikkoku alternativním domovem, kde se budete cítit jako ryba ve vodě. A jestli nepatříte do žádné z těchto kategorií – zbývá vůbec někdo? – stále ještě si můžete Maison Ikkoku jen tak odvézt na dovolenou. Je to výborné prázdninové čtení pro každého.


Hodnocení čtenářů

Maison Ikkoku - manga
Průměrné hodnocení 9.2/10 (7 hlasujících)
9.2
Abyste mohli hlasovat, musíte být přihlášeni!
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.