MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Útok na divákovy smysly - recenze filmu Fist Of The North Star
05.08.2002 14:51  -  Série/Fist Of The North Star

Máte rádi divné filmy, splattery, drsňácké nabušence, kultovní snímky pro maniaky, béčka, post-apokalyptické řezničiny, výpravné megaprojekty, nadpřirozeno a fantasy? Na nic nečekejte a pořiďte si Fist Of The North Star, tam to najdete ‚all in one'.

Byla nebyla taková zvláštní doba v historii lidstva označovaná jako osmdesátá léta. Byly to časy velice svérázné, lépe řečeno divné. Nechci teď vzpomínat na české speciality, jako jsou šus?áky a Michal David, ale přiblížit, jak vypadala situace v zemi za velkou louží. Popularitě se těšily akční filmy, kde místo suchých hlášek promlouvaly těžké zbraně a napumpované bicepsy, začínala obroda snímků s asijskými bojovými uměními a béčkové akčňárny z prostředí post-apokalyptické budoucnosti vznikaly jak na běžícím pásu. Právě tyto žánry a jejich postupy se staly terčem proslulého japonského kopírování a přehánění amerického stylu. A tak přeexponováním a splácáním výše uvedených trendů dohromady vznikl asi nejpodivnější projekt japonského animovaného filmu: Fist Of The North Star.

Budoucnost v minulosti, která nikdy nebyla
Příběh nás zavádí do roku 199X (to není můj výmysl, ale přesná citace) - svět je po nukleárním holocaustu, Země je vyschlá pustina, kde lidé bojují
o potravu, platí jen zákon silnějšího a na násilí se odpovídá větším násilím. Zbytky lidstva se dají rozdělit na prosté lidi snažící se o přežití, je likvidující členy brutálních gangů a na příslušníky dvou mystických škol boje, kteří řeší své mocenské
a osobní pletky a do dění okolo sebe z vlastní vůle spíše nezasahují. Na tomto "kulturním" pozadí se odehrává příběh
o ztracené lásce, pomstě a naději na lepší budoucnost. Ovšem pouze pokud se soustředíte na základ vyprávění. Ve skutečnosti je Fist Of The North Star neskutečný mišmaš, kde záchvěvy jakéhosi děje rozrušují neskutečně naivní a vší racionalitě odporující scény a úplně nejvíce času zabírají brutální souboje.
S absencí jakýchkoli zbraní v budoucnosti si tvůrci poradili vskutku originálním způsobem - v bitkách samozřejmě hrdinové používají techniky svých výše zmiňovaných bojových škol, přičemž první spočívá v tvrdých úderech na tělo protivníka, které způsobí jeho explozi, a při druhé slouží bojovníkovy ruce k naporcování nepřítele na malé kousíčky. Musím uznat, že tolik červené barvy jsem ještě nikdy ve filmu neviděl a originalita a explicita
s jakou jsou jednotliví protivníci likvidováni překonává i Petera Jacksona (Bad Taste; Brain Dead). Stručně řečeno, je to neskutečně krvavé, divné, nesourodé, mnohovrstevné - ale přesto zábavné a svým způsobem naprosto unikátní; nezdráhám se říci geniální.

Kam s ním?
Je asi nemožné Fist Of The North Star jakkoli žánrově zařadit. Už jen postihnout všechny jeho roviny vyžaduje určitou míru schizofrenie. Na jedné straně jsou zde scény jak vystřižené
z nejhorších amerických akčních filmů, určených pouze pro video, a oproti nim dějové paralely
s Shakespearovými dramaty
a biblickými příběhy (opravdu se takové interpretace objevují). Vedle naprosto vážných dialogů a tragického hlavního děje stojí extrémně ztřeštěné scény, jako když od sebe hlavní hrdina po svém vzkříšení odhazuje skelety mrakodrapů. V jednu chvíli nevíte, jestli se máte smát nebo jen nevěřícně zírat. Je možno brát tento film buď jako "pouze" nejhorší béčko, nebo jako satiru na svou dobu, případně v něm spatřovat odkazy na vážnost a zároveň superhrdiskou naivitu archaických mýtů.
Pokud by se měl tento film charakterizovat jedním slovem, byla by to - přemrštěnost. Svalnatí bojovníci, souboje, emoce, dějové zvraty, drsnost hrdinů, patos, naivita, to vše je zde přehnáno až na samou hranici snesitelnosti, a mnohdy přeskakuje z vážnosti do parodie a zase zpět.
Opravdu asi jediné zařazení, kterému Fist Of The North Star neodporuje, je kategorie kultovních divných filmů, jako jsou Brain Dead - vesmírní kanibalové, Delikatesy, Tetsuo - The Iroman, Cyborg, Hard Boiled, Rocky Horror Picture Show a jim podobné. Ty - vedle různých úhlů pohledu, ze kterých se dají hodnotit - charakterizuje také obrovské množství nezapomenutelných scén. Momentů, uchvacujících svou šíleností přecházející v jedinečnost, je v tomto dílku opravdu nepočítaně: od měnící se perspektivy, kdy v jednom záběru je hrdina oproti protivníkovi o hlavu menší a v dalším už mu nesahá ani po kolena, přes dialogy, překvapující svou současnou vážností i naivitou, až po neskutečné souboje, kdy jsou padouši doslova trháni na kusy.
Grandiózní kapitolou samou o sobě je už úvod filmu. Tam divák absolvuje dvě minuty mytologie, které ovšem nemají pro film absolutně žádný význam, a pak se během úvodních titulků kochá idylickýmy panoramaty, jež ihned vystřídají záběry nukleární apokalypsy. Všechno je tak šílené a nadsazené, až to nemůže nebýt než geniální záměr autorů.
Fist Of The North Star ovšem není jen nějaký planý počin bez kořenů a odezvy. Celý příběh vychází z velice populární stejnojmenné mangy od tandemu Buronson & Tetsuo Hara, na jejímž základu natočila režisérka Toyoo Ashida (Vampire Hunter D) vedle filmu (1986) také dvě série televizního seriálu (1984; 1987-8). Aby toho nebylo málo, byla manga převedena do amerického hraného filmu, a tak v roce 1995 vzniklo podle očitých svědků neskutečně špatné béčko pod režijní taktovkou Tonyho Randela (Hellbound: Hellraiser II; Power Rangers In Space).
Přestože se v nynější záplavě anime a mangy nezaslouženě ztrácí, má Fist Of The North Star stále dost příznivců a těší se statutu tradičního díla, které by každý fanoušek anime měl vidět. Když už pro nic jiného, tak aby věděl, jaké hrůzy a šílenosti je možné od Japonců očekávat.


Hodnocení čtenářů

Anime film Fist Ot The North Star
Průměrné hodnocení 6.3/10 (18 hlasujících)
6.3
Abyste mohli hlasovat, musíte být přihlášeni!
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.