MangaCZ Dnes je 20.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Pokémon red/blue/yellow
16.07.2002 05:53  -  Série/Pokémon

„Pokémon? S tím di do ***…“ Tak s takovýmito reakcemi se setkává fanoušek fenoménu zvaného Pokémon dnes a denně. A přitom většina jeho „odmítačů“ ani netuší, že pod touto značkou se neskrývá jen TV seriál, pár filmů a hromada hraček plyšáky počínaje a papučemi konče, ale i hra. Nebo spíše HRY. A ta velká písmena si plně zaslouží.

Celý ten kolotoč okolo Pokémonů vlastně jednou takovou hrou začal. Pro některé to sice může být dobrý důvod, proč na ni rovnou zanevřít, ale my ostatní se na ni podíváme o něco blíže. Vždy? pokud dokázala odstartovat takovéto šílenství, musí na ní něco být.
Vaše první otázka bude asi znít nějak jako "O co tam jde?“ Ve zkratce řečeno – o totéž, co v seriálu. Musíte pochytat několik Pokémonů, vytrénovat je, získat 8 odznaků a pak vyhrát ligu. To je vše… Jednoduché – ale geniální. Můžete totiž pochytat (teoreticky) až 150 různých kapesních potvůrek, z nichž každá se od těch ostatních nějak liší. Každý Pokémon má 4 základní charakteristiky – Attack (útok), Defence (obrana), Speed (rychlost) a Special (vztahuje se na zvláštní útoky). A samozřejmě Level a Hitpointy.
Kromě toho se každý Pokémon může naučit až 4 různé útoky. Každý útok má určitou sílu – a platí, že čím silnější útok je, tím méněkrát se dá v boji použít.
Aby to nebylo až tak jednoduché, jsou Pokémoni rozděleni na 15 druhů, z nichž každý ovládá pouze určité druhy útoků a je proti některým z nich odolný nebo naopak slabý. Že se vám to zdá složité? Nechápete, jak něco takového může zvládnout malé dítě, jemuž je hra původně určena? Popravdě řečeno – úplně jednoduše. Celý systém je naprosto logický a snadno zapamatovatelný, takže rychle přejde do krve. A jakmile ho pochopíte, stačí už jen si zapamatovat, který Pokémon je jakého druhu a cesta k vítězství je volná...
A teď se podíváme na samotnou hru. Na začátku si vyberete jednoho ze tří nabízených Pokémonů (s výjimkou verze yellow, která je postavena na seriálové předloze, čili dostanete Pikachu) a pak vyrážíte na pou? za odznaky a vítězstvím. Procházíte městy, jeskyněmi, cestujete po vodě či lesem… A bojujete s ostatními trenéry nebo s divokými Pokémony, kteří žijí v trávě. Za každé vítězství získáte něco málo zkušeností a trochu peněz. Za ty si můžete kupovat různé léky, pokébaly na divoké Pokémony, speciální útoky… Prostě spoustu věcí. Děj je vcelku lineární (z takového základu ani při sebevětší invenci toho asi nešlo vymáčknout víc), ale to neznamená, že by nebyl žádný. Cestou narazíte i na několik subquestů (vedlejších úkolů) a speciálních miniher, např. výherní automaty nebo surfování s Pikachu.
Ale hlavní síla Pokémonů je v něčem jiném… Ono totiž chytit všech 150 Pokémonů je nemožné. V každé hře se jich vyskytuje něco kolem 120 a ty zbylé musíte vyměnit s někým, kdo hraje jinou verzi. A když už vyměňujete, tak proč si rovnou nezabojovat? Počítač sice není úplně hloupý, ale… Prostě to není ono. To takový živý soupeř, to už je jiný kafíčko.
A výsledek? Výborná hra, k jejímuž dohrání potřebujete něco kolem 20 hodin a desítky dalších, pokud se rozhodnete bojovat s kamarády a zkompletovat všechny Pokémony... Až vás to přestane bavit, tak máte k disposici některou verzi z další řady gold/silver/crystall, kde se dá pochytat 100 nových Pokémonů, Pokémon Stadium, což jsou pouze bitky, ovšem v nádherné grafice anebo Pokémon Snap, kde Pokémony také lovíte – ale pouze hledáčkem fotoaparátu... A až si tohle všechno zahrajete, je tu ještě (prozatím) 250 dílů seriálu, 5 celovečerních filmů a hromada hraček plyšáky počínaje a papučemi konče...

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.