MangaCZ Dnes je 19.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Chobits
21.06.2002 20:00  -  Série/Chobits

Nové dílko z produkce skupiny Clamp byste za shoujo označili jen stěží. Vždy? co čekat od příběhu o roninovi (ne tomu ze středověku, ale člověku, který se nedostal na universitu) a jeho počítači v podobě roztomilé dívenky?

Svět, ve kterém se příběh Chobits odehrává, je velmi podobný tomu našemu, až na pár drobných odlišností. Tak předně, jejich počítače (persocony) mají podobu lidí. Chodí, mluví, prostě to jsou ve své podstatě androidi. Jinak nic moc zvláštního...
Hlavní hrdina, Motosuwa Hideki, je, jak už bylo řečeno, ronin. Žije sám v malém apartmánu, jeho jediným zdrojem příjmů je brigáda v jedné občerstvovně a tak se není co divit, že má stále hluboko do kapsy. A i když by si přál mít doma takový persocon (by? by kromě brouzdání po hambatých stánkách na internetu nevěděl co s ním), prostě si ho nemůže dovolit. Ovšem osud k němu asi byl milostivý, protože jednoho dne našel cestou z práce persocon odhozený v hromadě odpadků. Měl podobu krásné dívky a Hideki si jej samozřejmě okamžitě odtáhl domů.
Po zapnutí však zjistil menší závadu: v persoconu nebyl žádný software. To znamená, že nic neveděl, nic neuměl a byl tedy vlastně k ničemu. To jediné, co dokázal, je však jedna z nejroztomilejších věcí, kterou jste kdy viděli.Uměl říct "Chii" a toto slůvko se i stalo jejím jménem (persocon teď už má jméno, budeme ji tedy nadále označovat v ženském rodě). Původ Chii je však zahalen tajemstvím. Stejně jako to, jak může reagovat na okolí, když v sobě nemá žádná data, tedy ani operační systém...
Tady už začíná samotný příběh a prozrazování děje dopředu není účelem tohoto článku. Povězme si tedy něco o comicsu jako takovém. Dívčí spolek Clamp se proslavil produkcí velmi kvalitních mang a anime pro dívky, předně pak mangou, filmem a nyní i televizní sérii X. Chobits jsou však čistokrevná shonen a ke všemu jsou velmi ecchi, tedy... ehm... jak to vyjádřit... však vy víte ^_^;;; (Chii se nové věci učí tak, že je opakuje. No a když najde Hidekiho časopisy pro pány...). Čím se však v příběhu dostává člověk hlouběji, přestává se stále se opakujícím se vtípkům smát a více a více ho zajímá příběh a hlavní téma série, kterým jsou v podstatě mezilidské vztahy a otázka, jaký vliv na ně počítače mají.
Kresba je velmi podobná té, jakou Clamp použili v Angelic Layer (AL). To znamená velmi profesionálně provedená, s pevnou linkou a přiměřeným množstvím detailů, ale poměrně lehká (obličeje nejsou plné čar a vrásek, jako je tomu například u comicsů od Katsuhira Otomy). A co je hlavní, je ROZTOMILÁ.S přechodem do chibi si autorky také nedělaly příliš mnoho problémů. Hrdinové (popravdě většinou jen Hideki) své emoce vyjadřují vpravdě ve velkém stylu a k dokonalosti už chybí jen 10.000 slonů jako kompars.
Nesmím zapomenout zmínit ani způsob rozvržení panelů na stránce. Clamp asi mají rády ty lidičky, kteří se v klasickém shoujo uspořádání příliš nevyznají a opět (jako v případě AL, což ovšem bezpochyby je shoujo) použili přehlednější metodu, kde se panely používají. Člověk stále ví, kde se právě nachází a kam by se měl přesunout v příští sekundě, což značně usnadňuje čtení a já jsem za to velmi vděčný.
V současnosti vysílá japonská televize seriál podle této mangy a kvalita převedení z čtené do animované podoby se zdá být velmi vysoká, takže i vy, kteří nad mangou a comicsy vůbec ohrnujete nos, můžete tento nádherný příběh shlédnout a skvěle se u něj bavit. Nelze totiž jinak než ho doporučit.

Podcast o novinkách  -  manta
Blood+  -  Nadzukeoya.Shi
Re:shotjon  -  Nadzukeoya.Shi
Re: Bo  -  Ratman
Bo  -  BlackPum
Re: jo tak  -  SirHenry
Re: jo tak  -  Fan
Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.