MangaCZ Dnes je 17.7.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Outlaw Star: místo koně raketoplán
23.04.2002 00:06  -  Série/Outlaw Star

Jste-li lovec odměn, nájemný vrah nebo jiný, podobným způsobem žijící flákač, nikdy neberte práci od nevinně vyhlížejících blondýnek. Za chvíli by vám to mohlo přerůst přes hlavu.

Svět Outlaw Star ovládají tři síly: Piráti používající magii, Vesmírné síly mající dokonalou technologii a Psanci (Outlaws), kteří si dělají, co se jim zamane a kdy se jim zamane. Jen jednou jedinkrát se Piráti a Vesmírné síly spojili, aby vytvořili plavidlo schopné dosáhnout největšího pokladu ve vesmíru – Galactic Leyline (Co to vlastně je, se dozvíte na konci seriálu.) – pomocí technologie Vesmírných sil a magie Pirátů vznikl XGP15A-II...
O mnoho let později Gene Starwind a Jim Hawking žijí poklidným životem flákačů na zapadlé planetě Sentinel III. Sem tam jejich nudné dny naruší nějaká ta zábava (nájemný vrah, který je nemá rád), ale jinak nuda-šeď. Nebyl by to seriál, kdyby se to nemělo změnit. Jednoho dne vezmou práci – ochranu jisté mladé a pohledné slečny – a ta se změní ve válku s všemocnými piráty, kde je povoleno použít jakékoliv zbraně (nukleární hřib je celkem běžný vyjadřovací prostředek autorů seriálu). Ona mladá slečna totiž není až tak mladá a co se pohlednosti týče... chybí jí levá ruka... A jak již jistě tušíte, Gene a Jim se dostanou k XGP15A-II. Přivlastní si ho. Přejmenují ho na Outlaw Star. A roztočí koloběh událostí, v němž není nouze o vesmírné, pistolové i klasické samurajské souboje, romantiku a vtip. Cestou se k nim, jak už to tak u těchto seriálů bývá, připojí i další postavy (včetně povinné "kočičí ženy"...) a máme zaděláno na klasickou pohodovou zábavu.
Outlaw Star je v našich zeměpisných délkách a šířkách poměrně neznámý a docela hezky kreslený 26dílný anime seriál. Jedná se o zástupce tzv. space opery (romantika a střílení ve vesmíru) a dokonce se mu dostalo té pochybné cti být vysílán na Cartoon Network (viz předposlední odstavec)... Propracovaností kresby není schopen konkurovat lepším TV sériím, ale autoři se poměrně striktně vyhýbali "levným" náhražkám náladových výrazů (kapky u obličeje, deformované postavy – však to znáte).
Po hudební stránce je také překvapivě chudý. Myslím, že by se těžko sestavoval by? jediný soundtrack – což už je tedy co říct. Vyjma úvodní a závěrečné znělky (plus několika "situačních" melodií) se moc skladeb neobjevuje – takže nečekejte žádné druhé "Coppelia's Coffin"... Škoda, určitě by to seriál posunulo z průměru.
A to je v podstatě vše, co jsem chtěl napsat. V porovnání s jinými anime seriály Outlaw Star zaostává, co se příběhu a zpracování týče. Nicméně není tolik anime-space-oper, takže jeho zhlédnutí nemůže být zase až tak škodlivé. Za předpokladu, že máte rádi sci-fi slabě mixnuté s magií.
Teď něco málo technických dat:
Outlaw Star má na svědomí Sunrise Inc. a v Japonsku bylo jeho vysílání zakončeno někdy v roce 1998. Samotný děj skončil poměrně otevřeně, takže je možné, že se dočkáme i pokračování, ale moc bych na to nesázel – až tak populární nebyl.
Ještě by možná stálo zato zmínit se o faktu, že existují dvě verze OS – nesestříhaná, distribuovaná na VHS a DVD, a sestříhaná, vysílaná na Cartoon Network. Druhá jmenovaná verze je neuvěřitelným způsobem zmršená – až zcela nepochopitelně. Postavy, které jsou nahé (ale vždy schované za nějakými objekty – takže není nic vidět), mají "dodělány" plavky. Slova kill, hell, heck, shit jsou vypuštěna nebo nahrazena slovy "destroy" a "oh". Ovšem největší zrůdností je vypuštění CELÉHO dílu odehrávajícího se na planetě s horkými prameny, kde kde jsou všichni v plavkách (nekteří i bez nich)...
Takže rada na závěr: Pokud máte rádi space-opery, tak si Outlaw Star rozhodně sežeňte, ale nikdy verzi z Cartoon Network...

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.