MangaCZ Dnes je 22.5.2018, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Makon 2002
08.05.2002 09:00  -  Klub

Rozhodli jsme se, že oplatíme polským fanouškům jejich návštěvu na Pragoconu, a proto jsme se vydali do Opole na manga&anime konwent (con) Makon, který se konal 20.-21. kwietna (což k velkému překvapení některých z nás *blush* není květen, ale duben).

Tak jsme Ryogovali, po tom našem kraji...
Znám já jeden výfuk, co je leda pro kočku, už dávno potřeboval by potkat svářečku. Že ho i vlastním, měnili jsme během cesty povoz za jiný, který měl šanci dostat se přes hranice (fyzicky i zvukově). Jak už úvod napovídá, i samotná cesta by vydala na zvláštní reportáž, uvedu ale jen pár momentek : "Psal jsem přeci, že tam budu v JEDNU!" "Jo, ale na druhém konci Prahy." "Hele, neměli jsme už sjet z hlavní? Říkal jsi, že cestu znáš!" "Jo, ale já řídím. Navigovat máš ty." Pak jsme se přesvědčili, že dokonce i silnice může zreznout. Nevěříte? (nové auto, výměna sedadel, výměna navigátorů) "Tak tady na té křižovatce... jsme měli odbočit vpravo." Skoro všechny peripetie (včetně přechodu hranic) jsme ale nakonec úspěšně zvládli, až nastalo sobotní ráno. Do začátku akce zbývaly 2 hodiny a my jsme se starou (=špatnou) mapkou stáli před opuštěným domem, v cizím městě, v cizí zemi. Adresu jsme však kupodivu měli aktuální, a tak trocha jazykového nadání *heč* a 1 km vzdušnou čarou nakonec vyřešily i tento zádrhel. Poté, co nám byla poskytnuta navigační podpora z té hezčí části organizátorského týmu, dokodrcali jsme se na místo činu i s autem a kapsami (polo)plnými złota.
Vpadli jsme rovnou doprostřed dění. A začali slintat. Tohle tak mít u nás doma. Tohle už ale známe - myslím tu žlutou myš. Tu bílou jsme poznali zanedlouho, při ukázce bojových umění iaido (Meč a sek a hlavička fuč. Ta katana je fakt ostrá!)
Čímž se dostáváme ke skvělému programu. Protože se jednalo o naprosto samostatnou akci, měli k dispozici celou budovu sami pro sebe a měli ji i čím naplnit! Souběžně jelo několik linií. Jedna místnost byla vyhrazena čistě promítání filmů a seriálů (jen namátkou uvedu Elf Princess Rane, I My Me!, Vandread, Kazemakase Tsukikage Ran, Puni Puni Poemi, Card Captor Sakura), většinou s anglickými titulky, ale některé věci šly samozřejmě s polskými. A ta kvalita obrazu *slint*
Dále tam pak byla hala, kde probíhaly rozličné akce od výše zmiňovaného iaida přes vědomostní test (o tom níže) až po karaoke a koncert. SUGOIII !!! To se nedá převyprávět, to se musí vidět a SLYŠET.
"Slyšeli jsme slyšeli, jeden výfuk utržený, jako traktor ozvučený..."
Onde zas samostatná místnost pro panelové diskuse a přednášky (po pravdě řečeno, nejméně navštěvovaná část celého conu) a také Clasické promítání starých fláků (od ka?áků) - Kiki, Naušika, Perfect Blue, Dragon Half (který sice na rozdíl od nás nebyl (fan)dabovaný, což bylo ale vynahrazeno tím, když většina přítomných dívek (chlapci naštěstí mlčeli), začala prozpěvovat při endingu (má to dva díly *mrk*).
No a prodejní pulty... Nad nabídkou nám tekly sliny z úst a slzy z očí - tak jsme spíš jen pro útěchu duše zakoupili aspoň pár manga booků, nějaké ty j-pop singly (Ne, Tyaki, neřeknu ti, kde bydlím. A Pirát se k nim taky nepřiblíží na méně než 10 km.) a také časopis s tímto fanartem. Že jistá individua neslintala jenom nad mangou a anime, bylo dáno tím, že té lepší polovičky fanovstva tam byla opravdu polovina a ne nějakých těch 10 % jako u nás. Už aby i tady začaly vycházet takové věci jako Maison Ikkoku, Card Captor Sakura, Fushigi Yuugi ap. To pak bude příliv čtenáženstva.
Všude jsme nakoukli, spoustu jsme viděli a byli jsme více než spokojeni. A nebylo to tím, že jsme se konečně dostali na nějakou manga/anime akci jako obyčejní diváci - bez nervů, povinností a se spoustou volného času. Abychom potěšili naše ustarané duše na civilce, neboj, i jim tam odpadl asi jeden nebo dva programy. Z toho miliónu... :-)
BTW, prý se jednalo (podle tvrzení organizátorů) o malý con. By woko takových 200 lidí. "A kolik jich je na velkém???" "Tak 400-500." :-) Holt je Poláků 5x více a je to poznat i na otaku. Že tím pádem jsou mnohem dál, snad netřeba ani zdůrazňovat. Spousta fanoušků a fanynek (dost pro samostatné akce), tím pádem mnohem víc mangy a anime (i té oficiálně licencované). Však taky Riko žhavil všechny dostupné vypalovačky jako divý. A že je mangaka měkkosrdcař, tak rozdával svoje fanarty za hrst úsměvů, čímž pádem byl jeho blok při odjezdu mnohem hubenější. K čemuž se váže další blok programu - výstavka. Moc, moc pěkná (já vím, že se opakuji, ale mně se tam vážně líbilo).
V podvečer jsme byli odchyceni org(anizátor)y a vtaženi do ogřího, pardon orgřího doupěte, kde jsme dostali lekci o tom, jak se v Polsku hraje fotbal. 1:10, 1:10, 1:10 ,... Vyhrávat se nám povedlo teprve tehdy, když jsme začali hrát mix (PL+CZ : PL+CZ). Že i místní dívky to mají na rozdíl od nás v noze, ehm v paži, svědčí o letech tvrdého tréninku. Podvečer jsme pak strávili se skupinou fanů v družné zábavě, ale bezpečnostní agentura zamykající objekt už v 22 hodin (slovy dvacet dva = 10 večer [sic!]) ho usekla poněkud dříve. Aspoň jsme neudělali ostudu (takovou). Že přeci jenom nějakou ano, nebudu raději prozrazovat, kdo to tam v noci tak strašně chrápal. Oni by ho příště nemuseli pustit na con :-) Budík zvonící v 3:30 ráno prozradil i bez nahlížení do programu, že se nějaký místní fan právě chystá vyrazit na Ebichu.
Pak už nastalo ráno a další promítání. I My Me! je BÓÓÓŽÍ (skoro jako Mstitel s píš?alou) a po očistě skoro dočista jsme zamávali a dali sbohem Młodzeżiowemu Domu Kultury, účastníkům i ogrům. Nasedli jsme do auta a vyrazili domů. Kam jsme se kupodivu bez potíží (ani na celnici, opravdu) dostali. Cestou jsme samozřejmě opět vyměnili auto za traktor a z Chrudimi až do Prahy se kochali sonátou pro kvarteto pneumatických sbíječek.
"Ale už tam mám zas novej, jen 7 dní starej..."
Apropó, abych nezapomněl slíbený vědomostní test. Nechtěli jsme se nechat zahanbit, a tak část z nás hájila naši čest a Riko-sensei dokonce obsadil 2.-3. místo (ne, nebyli tam pouze tři soutěžící, ale jedenáct). To navzdory jazykovému deficitu (zde bychom chtěli poděkovat organizátorům
za překlad otázek z polštiny do angličtiny) i navzdory tomu, že dostával samé otázky z NGE, nad čímž úpěl nejen on (nebo? ho ze zásady odmítá shlédnout), ale i vedle něj sedící Roger, pro změnu náš nagai-guru na Evy, kterému se toto téma vyhýbalo na sto honů. Cena pro vítěze - mapa PM světa v originále. Uč se chlapče nihongo, uč, budeš to překládat :-) (V popředí Riko a Baloo, v pozadí absolutní otaku-sama Logan.)

Ta spousta mangy a anime! Pivo mají dobré (ne, višňový džus do něj, děkuji, nechci), dívky mají pěkné a cony dělají výborné! Já se vrátím ... a se mnou spousta otaku!

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.